Can Karabal

Fenerbahçe'nin yıldızı Fotospor'a konuştu...

E-sporseverlere merhaba, bu hafta özel bir konuğumuz var. Geçen sezon 1907 Fenerbahçe forması giyen Bahadır (Japone) Çolak....

10 Kasım 2020 Salı 21:18 | Son Güncelleme: 10 Kasım 2020 Salı 21:20

LEAGUE OF LEGENDS’TA NASIL DAHA BAŞARILI OLABİLİRSİNİZ? YILDIZ DESTEK OYUNCUSU JAPONE SİZLER İÇİN YANITLIYOR!

E-sporseverlere merhaba, bu hafta özel bir konuğumuz var. Geçen sezon 1907 Fenerbahçe forması giyen Bahadır (Japone) Çolak. Kariyerinde Royal Youth, SuperMassive, Bursaspor ve Fenerbahçe gibi birçok takımın formasını giydi. Özellikle 2017 Türkiye Ligi final serisinde Fenerbahçe formasıyla gösterdiği müthiş performansı çok beğenmiştim. Kendisi hakkında verdiği bilgiler ve sizden gelen soruları samimi bir şekilde yanıtladığı için kendisine teşekkür ediyorum. Özellikle League of Legends’ta daha iyi olmak veya profesyonel olmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Japone’nin sizler için verdiği taktikleri çok faydalı bulacaksınız.

CAN: League of Legends’ta kariyer yapmak istediğinde ailen bu konu hakkında ne düşündü?

JAPONE: İlk başladığımda bu sektörün geleceğinin nasıl olduğunu tam bilmiyorlardı. O yüzden pek sıcak bakmamışlardı. Ancak ben başarılı olunca ve kendi ayaklarımın üzerinde durmaya başlayınca bana olan destekleri arttı. Ailemi, başardıklarımla bu sektörde daha da başarılı olabileceğime ve para kazanabileceğime inandırdım.

CAN: League of Legends’a ne zaman başladın? Ne zaman profesyonel oldun?

JAPONE: League of Legends’a 2014 yılında başladım. Hayatım boyunca en çok oynadığım online oyundu. 2015’in sonlarına doğru ligi takip etmeye başlamıştım. Çok iyi takımlar vardı. O atmosferden, heyecandan ve insanların tutkusundan çok etkilenmiştim. Bütün odağımı League of Legends’a verdim ve 2016 senesinde ise profesyonel oldum.

CAN: Geçen sezon Fenerbahçe’de iyi bir sezon geçirmiştin. Bu sene için planların nedir?

JAPONE: Kazanmak için oynamak istiyorum. Para benim için ikinci planda. Şampiyon olmak isteyen ve kaliteli kadrosu olan bir ekibe gitmek istiyorum. Görüştüğüm takımlar var.

CAN: Şu anda yurt dışından en beğendiğin oyuncu kim?

JAPONE: Şu anda en beğendiğim oyuncu Damwon Gaming ormancısı Canyon.

CAN: Türkiye’de şu ana kadar beraber oynadığın en iyi oyuncu kim?

JAPONE: Kirei.

CAN: League of Legends’ta profesyonel olmak isteyenlere tavsiyelerin nedir? Profesyonel oyuncuları, amatör oyunculardan ayıran özellikler nelerdir?

JAPONE: Profesyonel oyuncu ile profesyonel olmak isteyen oyuncu arasında çok fark var. Mentalite çok önemli. Çoğu oyuncu kötü takıma düştüğüm için lig atlayamıyorum diyor. Bazen gerçekten de kötü takım gelebiliyor ancak çoğu kişi kendi hatalarına bakmıyor ve suçu takım arkadaşlarına atıp, öz eleştiri yapmıyor. Kötü oynadığınızı kabul ederek hatalarınızdan ders çıkarmanız gerekiyor. Sadece kendinize odaklanın, insanlara odaklanmayın. Algoritmaya göre herkesin şansı eşit. Bugün size kötü takım gelirse yarın iyi takım gelir. Özellikle alt liglerde takım sohbetinizi kapatmanızı öneriyorum. Master(ustalık) ligine çıkana kadar profesyonel oyuncuları izlesinler. Kısacası usta olana kadar ustaları kopyalayın. League of Legends hayattaki her şey gibi süreklilik isteyen bir iş. Ana odağınızın bu olması lazım. Eğer başarılı olmak istiyorsanız günde en az 12 saat League of Legends oynamanızı tavsiye ediyorum. Bu 12 saatte ise sadece oynamak için oynanmamalı. Profesyonel olmak için maç tekrarlarını izlemeli ve hatalarınızdan ders çıkarmalısınız. Her zaman daha zekice davranmalı ve ekstra düşünmelisiniz.

CAN: Destek oyuncularına tavsiyelerin nelerdir? Destek oyuncuları maça nasıl etki edebilir?

JAPONE: Düşük liglerde destek rolüyle lig atlamak için koridoru her zaman kazanmalısınız. Rakibinizi koridorda her zaman yenmeye çalışmalısınız ama iş burada bitmiyor. Mesela ormancınız size yardıma geldi. Sizin de ormancınıza yardıma gitmeniz lazım. Oyunda takım olarak birbirinize destek olmalısınız. Ormancınız alt koridora baskına geldiğinde üst koridorunuzu zor durumda bırakabilir. O yüzden siz bu aldığınız üstünlüğünüzü alt koridordan bütün haritaya yaymalısınız. Öndeyseniz Alamet ve Ejder gibi görevlere ilk siz gidin. Ancak en basiti koridorunuzu kazanmaya yönelik şampiyonlar alın; Pantheon ve Nautilus gibi. Eğer alt koridorda oyuna birlikte girdiğiniz bir arkadaşınız var ise, Lulu da alabilirsiniz. Alt koridorda arkadaşınızla oynamak her zaman daha iyidir. Hem daha fazla keyif alırsınız hem de daha iyi anlaşırsınız. Karşı ormancıya saygı duyun. Oyun bu metada kartopu oyunu gibi, bir tane alınan skor bütün oyununuzu değiştirebiliyor. Destek oyuncusunun eğer eşleşmesi iyiyse karşısındaki nişancı ve destek oyuncusunu baskı altına alması gerekiyor. Destek rolü olarak harita kontrolü ve görüşler sizde. Nişancınız minyon keserken her zaman haritaya bakamayabilir. Siz de bu boş geçirdiğiniz vakitte görüş almalısınız. Eğer koridorda üstünseniz ve nişancınız tek başına karşıya ölmeyecek gibiyse orta koridora baskın yapabilirsiniz. Üsse dönüp üst koridora gidip oradan orta koridora baskın yapabilirsiniz. Yani kısaca ormancı gibi aldığınız üstünlüğü diğer koridorları da kazanmak için kullanabilirsiniz. Sadece koridorda kalmayın.

CAN: Nişancınız kaybediyorsa destek olarak ne yapmalısınız?

JAPONE: Koridorları kaybetmemek için meta karakterleri oynayın. Pantheon, Rakan ve Leona gibi güçlü şampiyonlar tercih edin. Yine de koridoru kaybederseniz, orta koridora baskın yapın. Eğer nişancınız karşıya sürekli ölüyorsa koridora gitmeyin ve başka koridorlara oyunu kazandırmaya çalışın. Eğer alt koridora dönerseniz ölmeye devam edersiniz. Her maçta kazanamazsınız. Bazen de nişancınız kötü gelebilir ama her maç ekstra bir şey yapmayı deneyin. Aldığınız şampiyonun hangi seviyede güçlü olduğunu bilin mesela 3. seviyede güçlü olan şampiyonla seviye 2’de saldırıp ölmeyin.

CAN: Güncel metaya göre sence en güçlü destek oyuncuları hangileri?

JAPONE: En güçlüsü bence Leona. Sırayla Leona, Pantheon, Rakan, Alistar, Lulu. Ancak dereceli oyuna tek girip puan kazanmak istediğim zaman Bard ve Rakan oynuyorum.

CAN: Nasıl antrenman yapıyorsun?

JAPONE: Şu anda tatil olduğu için günde 5-6 oyun oynuyorum ve kendimi güncel tutabilmek için WORLDS 2020 gibi turnuvaları takip ediyorum. Tatil bitince yani normal zamanda ise takımımla günde 5 adet takım maçı oynuyoruz. Bunun dışında 1 saat takım konuşması yapıyoruz ve ben ekstra olarak tek başıma 8 maç oynuyorum.

CAN: Dereceli oynarken 2 maç üst üste kaybettin. Bir süre oyuna ara verir misin?

JAPONE: Bu biraz kişiye özel bir durum. Bazen 5 maç kaybettiğinde bile sinirlenmeyebilirsin ve bu sayede oyuna devam edebilirsin. Ancak ne zaman mantık dışı hareketler yapıyorsanız ve duygularınız ile hareket etmeye başlıyorsanız kesinlikle durmanız lazım. Unutmayın bu oyundaki en önemli şey kendine hâkim olabilmek ve sakin kalmak. League of Legends, FPS (Birinci şahıs nişancı) oyunları gibi mekanik bir oyun değil. League of Legends’ta daha zeki olan taraf olman gerekiyor. O yüzden ne zaman mental olarak kötü hissederseniz oyunu o an bırakmalısınız. Maç sonu sinirlenirseniz 30 dakika ara verin. Düşük liglerde 10 maç üst üste kaybediyorlar. Sakin kalmalılar.

CAN: League of Legends Dünya Kupası WORLDS 2020 için söylemek istediklerin neler? Biz neden uluslararası kupalarda başarılı olamıyoruz?

JAPONE: Uluslararası turnuvalardaki takımlar kadar çok çalışmıyoruz. En büyük etken bu. Kültürel etkenler de var tabii. Mesela Asyalılar daha ciddiler ve daha çok çalışıyorlar. Ben oynarken maalesef çoğu oyuncunun tatilde hiç oynamadığını görüyorum. Tatil olabilir ancak kendimizi güncel tutmalıyız. Çok az çalışıyoruz.

CAN: Takım evi nasıl bir yer? İçeride bizi neler bekliyor?

JAPONE: Yaklaşık 5 yıldır takım evinde kalıyorum. Gayet rahat oluyor. Genelde 5 ana oyuncu, 1 koç, 1 analizci bulunur ve 1-2 tane de yedek bilgisayar olmak üzere 7-8 bilgisayar olur. Yedek bilgisayarları genelde akademi takımı oyuncuları bizi gözlemleyip gelişmek için kullanır. Evde bir şef ve hizmetli biri olur. Bazı takımların ofisi ve yatacakları yer ayrı olabiliyor ama çoğu takım evinde aynı yerde oluyor. Her gün burada 5 saat takımla birlikte maç yaparız. 1 saat de takım konuşması ve son olarak ta kendi antrenmanını yapıyorsun.  Takım evleri takım olmak için çok önemli. Daha iyi anlaşmayı ve kaynaşmayı sağlıyor.

Can: Sorularımız bu kadar. Eklemek istediğin bir şeyler var mı?

JAPONE: Zor bir dönemden geçiyoruz. Herkes sağlına çok dikkat etmeli. Buradan herkesin kurallara uymasını rica ediyor ve sağlıklı kalmalarını diliyorum. Hoşça kalın.

Okuyucularım için E-spor ve League of Legends hakkında bilgiler aktarmaya devam edeceğim. Soru ve önerileriniz için bana instagramdan ulaşabilirsiniz.

instagram: cantigana  mail: [email protected]

Twitter'da takipçimiz olun ve günün en önemli haberlerini takip edin.
STSL   TFF 1.Lig  


Sıra Takım O G B M A Y AV P
1. Beşiktaş 19 13 2 4 45 22 +23 41
2. Fenerbahçe 19 12 3 4 39 23 +16 39
3. Galatasaray 19 11 3 5 40 17 +23 36
4. Gaziantep FC 19 9 7 3 33 23 +10 34
5. Alanyaspor 19 9 4 6 30 17 +13 31
6. Hatayspor 19 9 4 6 28 24 +4 31
7. Trabzonspor 19 8 6 5 23 22 +1 30
8. Fatih Karagümrük 19 7 6 6 31 28 +3 27
9. Yeni Malatyaspor 19 7 6 6 27 25 +2 27
10. Göztepe 19 6 7 6 28 22 +6 25
11. Antalyaspor 19 6 7 6 20 26 -6 25
12. DG Sivasspor 19 5 9 5 21 23 -2 24
13. Çaykur Rizespor 19 6 6 7 26 34 -8 24
14. Medipol Başakşehir 19 6 5 8 25 31 -6 23
15. Konyaspor 19 6 4 9 27 27 0 22
16. Kasımpaşa 19 6 4 9 21 30 -9 22
17. Kayserispor 19 5 4 10 14 23 -9 19
18. Gençlerbirliği 19 5 4 10 19 38 -19 19
Geçmiş haftaları görmek için tıklayın »

21 . Hafta 23 Ocak, Cumartesi

16:00 clear.gif Gençlerbirliği - Trabzonspor

19:00 clear.gif M. Başakşehir - Ç. Rizespor


24 Ocak, Pazar

13:30 clear.gif Konyaspor - Antalyaspor

16:00 clear.gif Y. Malatyaspor - Galatasaray

16:00 clear.gif Denizlispor - F. Karagümrük

19:00 clear.gif Beşiktaş - Göztepe

19:00 clear.gif Gaziantep FC - Hatayspor


25 Ocak, Pazartesi

16:00 clear.gif Kasımpaşa - DG Sivasspor

19:00 clear.gif Alanyaspor - MKE Ankaragücü

19:00 clear.gif Fenerbahçe - Kayserispor


22 . Hafta 29 Ocak, Cuma

16:00 clear.gif Y. Malatyaspor - F. Karagümrük

19:00 clear.gif Gaziantep FC - Galatasaray


30 Ocak, Cumartesi

13:30 clear.gif Kasımpaşa - Kayserispor

16:00 clear.gif Alanyaspor - DG Sivasspor

16:00 clear.gif M. Başakşehir - Hatayspor

19:00 clear.gif Fenerbahçe - Ç. Rizespor


31 Ocak, Pazar

13:30 clear.gif BB Erzurumspor - MKE Ankaragücü

16:00 clear.gif Denizlispor - Göztepe

16:00 clear.gif Gençlerbirliği - Antalyaspor

19:00 clear.gif Beşiktaş - Trabzonspor


23 . Hafta 02 Şubat, Salı

16:00 clear.gif Hatayspor - Fenerbahçe

16:00 clear.gif Kayserispor - Alanyaspor

19:00 clear.gif Galatasaray - M. Başakşehir

19:00 clear.gif Ç. Rizespor - Kasımpaşa


03 Şubat, Çarşamba

13:30 clear.gif DG Sivasspor - BB Erzurumspor

16:00 clear.gif F. Karagümrük - Gaziantep FC

19:00 clear.gif Konyaspor - Gençlerbirliği

19:00 clear.gif Antalyaspor - Beşiktaş


04 Şubat, Perşembe

16:00 clear.gif Göztepe - Y. Malatyaspor

19:00 clear.gif Trabzonspor - DenizlisporGeçmiş haftaları görmek için tıklayın »