Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Gitti Mendes geldi IMG

  Yazının Giriş Tarihi: 06.10.2012 10:07

  Beşiktaş bugün Türkiye ortağı Ferit Şahenk'in Doğuş Grubu olduğu IMG Worldwide isimli ABD merkezli bir şirketle iyi niyet mektubu (LOI) imzaladı. Gisele Bündchen, Irina Shayk gibi mankenler, Hilary Duff, Milla Jovovich gibi Hollywood yıldızlarının pazarlama haklarını elinde bulunduran IMG Worldwide, ABD'de deki pek çok üniversitenin de lisans haklarını elinde tutuyor.

  5 bin saatli bağımsız bir TV programı ağını elinde bulunduran IMG Worldwide, Dünyanın En Güçlü Adamı, Amerikan Gladyatörleri gibi programların yanı sıra NTV Spor kanalında da gösterilen Trans World Sports ve Futbol Mundial isimli programların da prodüktörü. Zaten Doğuş ile IMG evliliğinin arkasında da bu programların satın alınması süreci yatıyor. Daha da ileri gidersem, yakın zamanda Doğuş Grubunun TV kanalı Star TV'de Acun Ilıcalı'nın sunduğu Türkiye'nin En Güçlü Adamı diye bir program görürsem şaşırmam. Ha bu arada Digiturk bence ayağını denk alsın bu konsorsiyum lig maçları yayınını kesin kes ellerinden alır!

  Neyse konuyu fazla dağıtmayayım...

  Beşiktaş ile IMG-Doğuş Grubu arasında imzalanan LOI ile yeni stadyumun tasarımı ve geliştirme çalışmalarını bu konsorsiyum üstlenecek. Aynı zamanda kulübe ek gelir getirecek anlaşmalar sağlayacak. Yani IMG-Doğuş Beşiktaş'ın stadını "yapmayacak", Beşiktaş'ın stadının yapım sürecinde isim hakkından, reklam, loca satışından, belki de otopark, hatta mağazaların bile satış ve pazarlamasında söz sahibi olacak.

  IMG-Doğuş'un stattla ilgili yaptığı açıklama ise "Stat Yönetimi Mükemellik Merkezi"... Ben açıklamasını yaptım yorum sizin.

  IMG-Doğuş, her zaman 3 büyükler arasında en iyi alt yapıya sahip olmasıyla övünen Beşiktaş'ın gençlik spor akademilerini asist edecek. Beşiktaş'ın alt yapısının dünya standartlarına gelmesini sağlayacak. Tabii bu asist sırasında Beşiktaş altyapısında görülebilecek "ışığın" hakları üzerinde de söz sahibi olacak. Davalık olmamak için daha fazla topa girmeyeyim siz anlayın...Neymar'ın hakları da bu şirkette!

  IMG-Doğuş konsorsiyumu önümüzdeki dönemde Beşiktaş'a forma reklamı verecek veya bulacak - ki - bununla da yetinmeyecek ve teknik sponsorlar ile resmi tedarikçilerin de belirleyicisi olacak.

  Beşiktaş, Jorge Mendes'den Ricardo Quaresma'yı ilk aldığı gün demiştim ki... "Beşiktaş tarihinin en büyük hatasını yaptı. Real Madrid'in bile uğraşamadığı Jorge Mendes'in ağına düştü". (Akşam Spor Müdür Hakan Yaşar şahittir)

  Şimdi de diyorum ki; Yıldırım Demirören döneminde Jorge Mendes'e teslim olunma Beşiktaş'ı UEFA'nın dışında bırakmıştı. Şimdi ise IMG-Doğuş'a teslim olunma Beşiktaş'ın Türkiye Süper Liginde oynaması için gerekli olan lisans belgesini almasına bile engel olacak seviyeye getirebilir. Bu kesinlikle benim yanılmak istediğim öngörüm...

  Umarım Portsmouth'un düştüğü duruma düşülmez.

  Neden mi?

  Bir kere Beşiktaş'ın mali olarak tek kurtuluşu şu anda yapılması planlanan yeni stat. Eğer ki siz bu stadın tüm planlamasını yabancı bir şirkete bırakırsanız, o stattan alınması muhtemel gelir üzerinde yüzde yüz karar sahibi olamazsanız kimse kusura bakmasın ben bunun adına, "Ben beceremiyorum... gelsin de Amerikalılar beni kurtarsın" derim!

  Kulübün tüm reklam anlaşmaları hakkında da topu Avrupa ve futbol piyasası hakkında çok da fazla fikir sahibi olmayan Amerikalılara topu atarsan hiç alışık olmadığınız sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Formaların ilginç yerlerinde reklamlar. çok önemli bir derbi öncesinde Hindistan'da bir gösteri maçı vb...

  Hindistan demişken IMG Worldwide Türkiye'de, Doğuş ile ortak ya; benzeri anlaşmaları Brezilya'nın en zengin adamı Eike Batista, Hindistan'da ise Mukesh Ambani ile yaptı. Bu anlaşmalar ve özellikle Hindistan'da büyük sıkıntılara neden olan anlaşma hakkında ise internette bilgi derya deniz.

  IMG Worldwide'ın Brezilya'daki ortağı Eike'nin EBX şirketi, yeni yapılan Maracana stadının haklarını eline geçirmek üzere. İşin en ilginç yönü ise tarih boyunca Flamengo'nun stadı olarak bilinen Maracana'nın Flamengo'nun ezeli rakibi Fluminense tarafından istenmesi. Hatta bu konuda Flu Başkanı Siemsen bu konuda Eike ile görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

  Bu arada Eike'nin EBX şirketinin yüzde 49'unun 2 milyar dolara Katar Holding'in eline geçmesinin sizin için bir anlamı var mı? Ekonomistler açıklarsa sevinirim.

  Yükleniyor..
  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar