• Fenerbahçe haberleri
 • Galatasaray haberleri
 • Beşiktaş haberleri
 • Trabzonspor haberleri
 • Adana Demirspor haberleri
 • Ankaragücü haberleri
 • Antalyaspor haberleri
 • Fatih Karagümrük haberleri
 • Gaziantepspor haberleri
 • Giresunspor haberleri
 • Hatayspor haberleri
 • Kasımpaşa haberleri
 • Kayserispor haberleri
 • Konyaspor haberleri
 • Medipol Başakşehir haberleri
 • Sivasspor haberleri
 • Ümraniyespor haberleri
 • İstanbulspor haberleri

Son Dakika

  Ortak akıl

  Yazının Giriş Tarihi: 15.06.2015 19:56

  Beşiktaş’ın içinde bulunduğu mali tablo, UEFA ile yapılan anlaşmalar, zor ve sıkıntılı günlerin çabuk geçmeyeceği hatta önlem alınmazsa kapıdaki başka tehlikelerin habercisi.

  İdari ve Mali Kongre öncesi, düzenlediği panelle kötü gidişat hakkında Beşiktaş camiasını, değerli katılımcıların söylemleri ve hazırlanan raporla bilgilendiren 1903 Birliği, bu bilgilendirmenin ardından, ikinci olumlu adımı yani ‘ortak akıl birleşimiyle projeler üretmeyi’ hedeflediği ‘Konuşan Beşiktaş Serbest Kürsü’’nün ilkini cumartesi günü Suadiye Marmara Yat Kulübü’nde Beşiktaş camiasının tanınmış isimlerini davet ederek gerçekleştirdi.

  Bugüne kadar Beşiktaş camiası içinde alışılagelmiş ‘muhalefet’ anlayışının dışına çıkan bir fikir birlikteliğiyle yola çıkan 1903 Birliği her geçen gün Beşiktaş’ın geleceği adına önemli yer tutmaya devam ediyor.

  Herhangi bir başkan adayının adının zikredilmediği, Beşiktaş’a iyilik yapabilmek için ‘kimsenin adamı olunmayacağı’ gerçeğine ‘sahip’ çıkan birliğin uzun zamandır, camia içinde görmezden ve duyulmaz gelinen, büyük bir çoğunluğun hareketi olacak bu ortak akıl projesi bağlamındaki serbest kürsüde konuşulanlar ve sunulan projelerle camia içindeki sessizliğin sesi olacak.

  İlk toplantıda ortaya konulan projeler eksileri ve artılarıyla Beşiktaş’ın geleceğine ne kadar? Ve nasıl? Etki edeceği karşılıklı soru ve cevaplarla bir sonuca bağlandı. Beşiktaş içinde var olan dernek veya grupların katılacağı geniş kapsamlı ‘Çalışma Grupları’ oluşturulmasına. Bu gruplarda görev alacak insanların kendi alanlarındaki bilgi ve tecrübeleriyle ortaya konulan projelerin olabilirlik derecesine gore yapılandırılıp tüm projelerin mevcut yönetime veya yönetime talip olacak herhangi diğer başkan adaylarına, karşılığında yönetimde bizlerden de birileri ön düşüncesi olmadan sunulmasına karar verildi.

  Bu fikirlerin çoğalması için ‘Serbest Kürsü’ konuşmalarının devamının yapılmasıda alınan diğer önemli kararlardan biriydi.

  Beşiktaş son onbeş senesini çokca konuşarak değil sadece başkana dayalı sistemlerin devamı için sessizce alkışladığı ve sandıkta bu sistemi onayladığı sonuçlarla geçirdi. Başkanlara dayalı sistemler, sadece birbirinin devamı anlayışların Beşiktaş’a verdiği maddi zararlarla dolu karnelerle geçti. Her seferinde adeta bir kartopundan, çığa dönüşen mali enkaz Beşiktaş’ın geleceğine ambargo koyacak hale geldi.

  Bu ambargodan kurtulmanın yollarını aramaya çıkan 1903 Birliği, Beşiktaş camiası içinde uzattığı ele Beşiktaş’tan öte hiçbir derdi ve düşüncesi olmayanların vereceği cevap ile anlam bulacak.

  1903 Birliği, Beşiktaş için bir ‘Milat’ sayılacak adımı attı, birşeyler yapabilmek için, ‘Asla yalnız yürülemeyeceğinin’ altını çizdi, bugüne kadar Beşiktaş armasına aşık olmuş, kendi alanlarında üst düzeyde bulunmuş, ama camia içinde yaşanan ortamın karşısında hep sessiz kalmış değerli insanların ‘farkına varılmasını’ sağladı.

  Beşiktaş adına birşeyler yapabilmek için, kimsenin adamı olmadan sadece Beşiktaş için, asla yalnız yürümemek için bu katılım çoğalır mı? Beşiktaş camiası sağ duyuya cevap verir mi? ortak akıl etrafında toplanılır mı? Bu soruların cevabını verecek olanlar öncelikli Beşiktaş’ın gerçek sahibi ‘taraftarı’, ‘kongre’ üyeleridir.

  Beşiktaş için güneşli günlerin doğması için illa ki ‘Şenol Güneş’ hocayı transfer etmek yetmez. Şenol Güneş gibi değerli teknik direktörlerin çalışacağı, futbol dışında tüm branşların maddi yapılarının yapılandırılması, tesisleşmede adımlar atılması, Beşiktaş’ın bir iş kapısı gibi görülmesi anlayışından sıyrılıp, işlerinin profesyonellere bırakılması için, ‘zihniyet güneşinin’ doğmasını sağlamak gereklidir.

  Yol uzun gibi görülebilir ama inanmak başarmanın yarısı ise, inanmak doğrusu ve sabırla adım atılabilir yeter ki isteyelim…

  Yükleniyor..
  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.