Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Fenerbahçe'nin hocası kim olacak?

  Yazının Giriş Tarihi: 03.07.2020 06:36

  O  meşhur devlet başkanı Tıto'nun yönettiği Saraybosna'dan çıkmıştı. Müslüman bir adamdı. Futbol zekası çok büyüktü. Zamanında sosyalist ülkelerde insanlar kolay kolay yurtdışına  çıkıp yaşayamazlardı. Futbol biraz esnekti. O yüzden Türkiye'ye gelmişti.

  Eskişehirspor'un başarısı uzun süre devam etti. Ama Gegiç'in müşterisi çoktu. Herkes onu isterken o Fenerbahçe'nin yolunu tuttu. Fenerbahçe'nin hoca konusundada  becerisi büyüktü. Hem pahalı ve iddialı oyuncular transfer ederler hem de çok iyi hocaları takımın başına getirirlerdi.

  1970'li  yılların ortalarında Fenerbahçe'nin başında Emin Cankurtaran vardı. Cankurtaran hem zengin hem de Sarı-lacivertli kulübe  ''aşık '' bir futbol adamıydı. 1970 Dünya Kupasının sahibi  Brezilya'nın çok etkisinde kalmıştı. Mutlak bir Brezilyalı hoca ararken Didi'yi buldu. Didi daha  önce yurtdışında çalışmamıştı. 1958  Dünya  Kupasında Brezilya finale kadar  yükselirken  17  yaşında ilk  kez millli  olan Pele televizyon ve radyolara şunu  söylemşti: ''Ben  futbola Didi 'ye hayran olduğum için başladım. O benim idolümdür. ''' İşte  böyle bir futbol  adamı Türkiye'ye  geldi ve  Fenerbahçe'de çalışmaya  başladı.

  Sonra  Fenerbahçe'nin başkanlığına Ali Şen geldi. 1980 yılında Eintracht Frankfurt ile Avrupa Şampiyonu olan Frıedel Rausch Fenerbahçe'nin yeni hocası oldu. Rausch Türkiye'de fazla  kalmadı. Ama  Türk  futboluna bir  Selçuk Yula'yı  hediye etti.

  Daha sonra yıne bir Yugoslav hoca Türk  futbolunda yer  alacaktı. Stankoviç. Yugoslav milli takımının unutulmaz sağbekiydi. Hocalığı da muhteşemdi. Fenerbahçe'yi o da zirveye taşıdı.
  Ardından Veselinoviç 'in de gözünde Türkiye  vardı.  Yugoslav Milli  Takımının başından inip Fenerbahçe'nin başına geçti. 100 golü aşan şampiyonluklar ve üst düzey başarılarla dolu bir  dönem  geçirdi.

  ZİCO FENERBAHÇE'YE ÇOK YAKIŞTI

  2000'li yıllardı Fenerbahçe'de Başkan  Aziz Yıldırım'ın coştuğu  yıllardı. Fenerbahçe 'ye  dünyanın en iyi oyuncularından biri olan Okocha gibi, Anelka gibi yıldızlar geliyor, sonra onlar gidiyor  başkaları  geliyordu. Yıldırım'ın kafasında  hoca olarak Zico  vardı. Zico 1982 Dünya Kupasında Brezilya Milli  Takımının kaptanıydı. Zico müthiş bir futbolcuydu. Hatta  adı  '''Beyaz Pele 'idi. Klastı. Pele'de sonra gelen büyük stardı. Fenerbahçe'nin başına geçti ve takımı uçurdu. Fenerbahçe hem Türkiye Ligini kazanıyor  hem de Şampiyonlar Liginde çeyrek finale kadar   çıkıyordu. Zıco hocalığı  yanında çok  asil  bir adamdı. Kibardı. Ama ani bir biçimde Türkiye'den ayrıldı. Bu  ayrılma işi uzun zaman konuşuldu. Kardeşinin üzerinden bir konu olduğu anlatıldı ve tarihin sayfalarında yer aldı

  Fenerbahçe Zico'dan sonra bir türlü arzu ettiği hocayı bulamadı. Pereira'yı, Zico'yu da çok aradı. Ama bir türiü istenilen futbol adamları kapıdan  girmedi. Son zamanlarda gelen  Hollandalı  Advocaat  bunların  içinde en aklı başında olanıydı .Onun da yaşı ilerlemişti. ,

  Sonra da Aziz Yıldırım son  dört senesinde pek fazla Fenerbahçe'nin üzerine düşmedi.  Belki sıkılmıştı, belki küsmüştü, belki de yorulmuştu.ama  o eski heyecanlı Aziz Yıldrım gitmişti. Seçime de o havada girdi ve kaybetti. Aziz Yıldırım ondan sonra ne medyanın önüne çıktı  ne de yeni yönetimin ''perişan '' haline rağmen tek kelime etmedi

  4  AYDIR ''PAPATYA FALINA '' DÖNDÜ

  Ali Koç iyi eğitim almış, Türkiye'nin en büyük holding'inin başkan vekiliydi. İçinde inanılmaz bir Fenerbahçe sevgisi ile yaşıyordu. İyi bir insandı. Babam yıllarca Koç Holding 'de üst düzey  yöneticilik yapmıştı. Vehbi  Koç, Rahmi Koç ve rahmetli  Mustafa Koç babamı severdi. Ama Ali Koç sonradan kadroya girmişti. O da aileden kimseyi dinlemez, bildiğini, düşündüğünü  yapardı .

  Fenerbahçe'ye  başkan olduktan sonra bildiğini okumaya başladı. Mart ayının başında Ersun Yanal'ın hocalığı bitti.  Yeni bir hoca gerekiyordu . Bir sürü isim gündeme geldi. Pandemi  nedeniyle ligler  tatil edilince rahatladı. Kalan 8 hafta için yeni birini getirip yıpratmak da istemiyordu .

  Aslında yabancı hocadan yanaydı. Ama  Fenerbahçe'den çıkma Erol  Bulut gibi,  Alman kökenli Tayfun Korkut gibi yetenekli hocalar vardı .  Blanc gibi, Pellegrini gibi yabancı futbol adamları  da vardı .

  Ali Koç çok düşündü ve bir-iki hocanın üzerinde  durdu .

  Erol Bulut 'da ağır basıyordu. Pellegrini de.  Ama bir isim daha kafasına takılmıştı. Başakşehirspor'un hocası Okan Buruk... Türkiye'nin gelecekteki  "yıldız '' hocalarından biriydi. Kolay kolay  hata yapmıyordu. Pellegrini çok  tecrübeliydi.  Okan Buruk , Erol  Bulut  ve  Pellegrini'den birini seçmek zorunda kaldılar. Belki kimsenin duymadığı biri de olabilir. Ali  Koç bunlardan birini  Fenerbahçe'nin başına getirecek ve yeni sezonda ayaklarını uzatıp ligi seyredecek .

   

  Yükleniyor..
  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar