Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  ''Fark atarız'' deyip fark yiyenler..

  Yazının Giriş Tarihi: 07.10.2012 22:28

  Her iki takım açısından da kritik bir döneme rast gelen, yani “galibiyetin şart olduğu” derbinin atmosferini, iki gün önce, Beşiktaş 2. Başkanı A. Nur Çebi’ nin “Biz Fener’i farklı yeneriz” sözleri yükseltmişti..

   

  Maçın teknik analizine geçmeden iki noktanın altını önemle çizmemiz gerekir..

   

  1.Sayın Nur Çebi… Futboldan fazla anlamadığınız halde, Beşiktaş’a yönetici oldunuz.. Size F.Bahçe’nin 105 yıllık tarihini açıp iyi okumanızı ve gereksiz demeçlerle ortamı germemenizi tavsiye ederim.. Sonuç; umarım size bir nebze olsun ders olmuştur..

   

  2. Alex’ i vazgeçilmez zannedenlere bir kez daha dokunduralım.. Umarım; Mönchengladbach ve Beşiktaş maçlarında sergilenen yeni oyun anlayışı ve alınan skorlar hiç kimsenin vaz geçilmez olmadığını ve olamayacağını sizlere de göstermiştir.. Sizlere kalsa Alex, sahada yürüse de yer almalıydı.. Ama maalesef kazın ayağı öyle değil.. 35 yaşına gelip, rakipten kaçan, sahada saklanarak oynayan adamı vaz geçilmez zannetmek ve kadro dışı bırakılması sonrası, onun üzerinden BAŞKANI YIPRATMAK İSTEMEK, HANGİ MANTIĞA VE ETİĞE SIĞAR? Hadi Cevap verin?

   

  Yaşananları bırakıp teknik analize geçelim.. F.Bahçe ne yaptı da farklı kazandı, Beşiktaş’ ta neler eksikti de kaybetti?
   

  1.İlk yarım saatte, Fenerbahçe sahasında bekledi.. Rakibinin 2. Bölgede topla oynamasına, pas yapmasına ve orta alandan dikine hücum yapmasına izin verdi.. Yaptığı ilk organize hücumda, golü Sow’ un mükemmel röveşatası ile bulmasına rağmen, oyun şablonunda değişiklik yapmadı.. Bunun nedeni; “Bir haftadır dinlenen rakibine karşı, 3 gün önce oynanan zorluk derecesi yüksek bir maç sonrası, rakibi yormak ve derbiyi, fiziksel düşüş yaşamadan bitirmek” düşüncesi olabilirdi..

   

  2. Beşiktaş ise; aynı periyotta rakibine oranla daha iyi pas ve pres yapıp, iyi organize oldu.. Hatta; topu rakip ceza alanı civarına da iyi taşıdılar, ancak final paslarındaki yanlış tercihler ve ceza alanı içerisinde çoğalamama nedeniyle, pozisyon bulmakta zorlandılar..

   

  3. İlk yarım saatin sonunda, F.Bahçe adeta oyuna yeni ısınan bir takım görüntüsüne büründü.. Daha çok koşup, rakibine boş alan bırakmadı ve özellikle orta alanda dengeyi lehine çevirdi.. Nitekim semeresini de, Gökhan’ın attığı 2. golle gördü ve skor açısından iyice rahatladı..

   

  4. F.Bahçe’ nin bu maçta en büyük artısı, değişen oyun şablonunda, sadece Alex’ e bağlı kalıp, rakibi “ araya atılan paslarla göbekten delme” stratejisinden vaz geçilmesiydi..  Buna ilaveten; eskisi gibi “Alex’ in peşinde koşarak onun yapmadığı kademeleri yapmaktan kurtulan” Meireles’ in, orta alanda sürekli pres yaparak rakibi bozmasının yanı sıra, hücum aksiyonlarında üretkenliğinin de ortaya çıkmasıydı.. Keza; artık sürekli kanatların kullanılarak hücum aksiyonları yapılmasıyla da, Türkiye’ nin en iyi hücumcu beki Gökhan’ın tekrar eski kimliğine bürünmesi ve Caner’in yeniden doğuşudur..

   

  5. Beşiktaş maçı farklı kaybetti, çünkü kapasitesi ancak bu kadar.. Feda söylemleri ile başlayan Lig Maratonu’ nda, takımın en önemli kozu Queresma’ dan fedakarlık istemekte yönetim ne kadar haklıysa, yaptığı 750 bin Euro’luk özveriden sonra, onu hala dışlamak da, hem yönetimin hem de Aybaba’ nın ayıbıdır..

   

  6. Şimdi; farklı skor sonrası bazı Beşiktaş yazarları Aybaba’ yı yerden yere vuracaklardır.. Bu arkadaşlara şimdiden soralım.. Aybaba’ ya yönetim ne verdi ki, karşılığında ne isteyecek? Adamın elindeki kadroya bakıp, bir de rakiplerinin kadro kalitesine bakın ondan sonra hocayı eleştirin.. Yoksa siz Aybaba’ dan kısıtlı imkanlarla MUCİZE Mİ BEKLİYORSUNUZ? Hadi canım sizde..

   

  7. Beşiktaş’ ın oyun şablonu, ister istemez Fernandes’ in forvete atacağı paslar ve yapacağı driplinglere bağlanmış.. Rakip Fernandes’ i durdurunca, Beşiktaş’ ta duruyor.. Bu birinci gerçek.. Nitekim, Aykut Hoca’ nın, “Fernandes’ i orta alanda kademeli markaj ve topla fazla buluşturmama” stratejisi aynen tutunca, Beşiktaş’ ın pas trafiği aksadı.. Çünkü Veli- Necip ve Olcay üçlüsü, Fernandes durdurulunca, oyuna ağırlığını koyabilecek tarzda ve kreatif özellikleri olan oyuncular değil.. Kısacası; Fernandes durunca, Beşiktaş’ ta duruyor..

   

  SON SÖZ: Hak eden taraf kazındı.. F.Bahçe açısından son iki maçta alınan skorlar, takım halinde kaybolan öz güvenin ve yardımlaşma duygusunun geri kazanılmasını sağlamıştır.. Ancak; Başkan’ın inanılmaz desteği sayesinde ayakta kalabilen Aykut Hoca’ nın, kazandığı bu moralle, önünün açıldığını söylemek için henüz erkendir..  Hoca, hatalarından ders çıkartır; bazı saplantılarından vazgeçer ve rakiplerini maç öncesi iyi analiz edip taktiksel açıdan da takımını iyi hazırlarsa, bu sıkıntılı günleri kazasız atlatabilir..

   

  Yükleniyor..
  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar