Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Akçay'ın bu sözleri Trabzonspor taraftarını kızdıracak!

  Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, Avrupa’da çeyrek ya da yarı final, ligde ise sezonu ilk 6’da bitirmenin bu yıl için ulaşılabilir hedefler olduğunu söyledi.
  Haber Giriş Tarihi: 20.01.2014 14:43
  Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2014 12:43
  https://www.fotospor.com
  kapak resmi

  Akçay, Trabzonspor Dergisi’nin bu ayki sayısına verdiği röportajda, özel hayatı, kariyeri ve hedefleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kibir ve gurur gömleğini hiçbir zaman giymek istemediğinin altını çizen başarılı teknik adam, konuşmalarında sürekli 'Biz' ifadesini kullanmasıyla ilgili şunları söyledi:

  "Belki biraz kendimi aşacağım ama bir özgüven meselesi olarak algılanmalıdır. Kendimle ilgili bir kaygım yok. İş bilgisi ve insan olmayla alakalı. Kibir ve gurur gömleğini hiçbir zaman giymek istemedik. Bugün dünyayı ve her şeyi yaratan Allah kendi kitabında ‘ben’ kelimesini kullanmıyorsa bize ne oluyor? İnsanlar kendilerine verilen mesajı iyi almalılar."

  Savunma ağırlıklı bir oyun oynattığı eleştirilerine de cevap veren Akçay, bir teknik adamın elinde bulunan oyuncu yapısını dikkate almak zorundu olduğunun altını çizdi. Yapısal organizasyonlar üzerinde kısa süreli değişiklikler yaparak başarıya ulaşma şansının olmadığını savunan deneyimli hoca Akçay, "Savunmaya değer veren bir teknik adamım. Kazanamıyorsan kaybetme anlayışı sürekli var olacak. José Mourinho da bunu yapıyor, Lucescu da bunu yapıyor. Dünyada bu düşünceyi savunan ve uygulayan belirli seviyede teknik adamlar var." dedi.

  İnsanın özellikle kendi yöresinde kabul görmesi ve benimsenmesinin zorluğuna işaret eden Mustafa Akçay, Trabzonlu olmalarına rağmen zaman zaman şehrin genelinden bu kabul ve saygıyı görmediklerini fark ettiklerinde ister istemez üzüldüklerini dile getirdi. "Başka bir şehirde doğup gelseydik daha mı avantajlı olurduk? diye kendi kendimize sorduğumuz olmuyor değil" diyen Akçay, şöyle devam etti:

  "Atomu parçalamaktan daha zor bir direnç yaratır ön yargılar. Çoğu insan bizi, 15-20 sene önceki arkadaşı ve komşusu ya da esnaflık yaparken garson olan Mustafa gibi görüyor hala. Kimliğimizi ve kişiliğimizi hak etmediğimizi düşünerek parçalamaya çalışıyorlar. Bunlar duygu yoğunlukları oluşturuyorlar. Pişmanlıktan ziyade bu duygular gel-gitler yaşatıyor. Bu durumlarda bazı psikologların ve gelişim uzmanlarının söylediği gibi yeniden tolere edip tavır ortaya koymak gerektiği öne çıkıyor. Ama duyguyu bastırmak basit bir olay değildir. Şarkılarda vardır ya, en büyük yara gönül ve dil yarasıdır. Gönül yarası tamir edilemez. 550 gramlık bir organın içine dünya sığıyor. Onun kırılması kolay bir olay değildir."

  Avrupa’da çeyrek ya da yarı final, ligde ise sezonu ilk 6’da bitirmenin bu yıl için ulaşılabilir hedefler olduğunu belirten Akçay, ‘sezon sonunda takımı nerede görürse kendini başarılı bulacağı’ sorusuna ad "İnsanın doğasında, yaratılışında ego vardır. Maddeciyiz. İnsan en iyisini alıncaya kadar tatmin olmaz. Biz de maksimum seviyede olursak başarılı olabiliriz. İlk 6 arasında olabilirsek bu yıl için kendimizi başarılı sayabiliriz. Avrupa serüveninde de Juventus’u geçersek önemli bir eşik olarak kabul edilebilir. Tatmin olma duygusu eşiği hep yüksektir. Bu olmazsa gelişim olmaz. İnsanlık gelişmez. Birileri bu gelişime uyum sağlayıp gelişimi zorlamalı ki dünya da eşik atlasın. Her zaman yeni bir nokta ve yeni bir hedefi emekliliğime kadar sürdüreceğim. Şartlar bazen insanı ruhsal yorgunluğa iter. Erken emeklilik de isteyebilirsiniz. Meslek yıpratıcı." diye cevap verdi.

  'BENİM İÇİN TRABZONSPOR'DAN DAHA BÜYÜK BİR HEDEF YOK'

  Akçay, Avrupa’daki hedef için de, çeyrek ya da yarı final için git geller yaşadıklarını, bunu başardıkları taktirde önemli bir çıkış olacağını anlattı.

  Kendisi için Trabzonspor’dan daha büyük bir hedefin olmadığını söyleyen Mustafa Akçay, "Galatasaray’da da teknik direktörlük yapabilirdim ancak benim tatminim Trabzonspor’dur. Buradan sonrası benim için profesyonellik olur ancak." dedi.

  Milli takım bazında ise üst kadrolardan ziyada genç milli takımda daha faydalı olabileceğine inandığını ifade eden Akçay, 'Neden A Milli Takım değil' sorusuna da, "Aktif çalışmadığım sürece faydalı olamam. Milli Takım sizi biraz daha aktif çalışmanın dışında bırakıyor. Alt kadrolarda belli dönemlerde takımı daha fazla bir araya toplayarak aktif çalışabilir ve gelişime katkı sağlayabilirsiniz." cevabını verdi.

  Bordo-mavili takımın başarılı kalecisi Onur Recep Kıvrak’a da övgüler düzen Akçay, Malouda ve Bosingwa gibi isimlerin tecrübelerinden her alanda faydalanmak istediklerini dile getirdi.

  Taraftarın beklentilerini göz ardı etmeden onları mutlu edecek şekilde çalışmak zorunda olduklarına vurgu yapan Akçay, bordo-mavili taraftarlara da şöyle seslendi:

  "Taraftar her zaman haklıdır. Bu kulübün ve takımın sahibi onlardır. Nihai karar onlardır. Başkanın ve hatta hocanın kim olacağına onlar karar veriyor. Gelecek ve şuanki yapıdaki durumu değerlendirmek ve sonuca ulaştırmak da onların elinde. Taraftarın ne istediğini ve beklediğini göz ardı etmeden onları mutlu edecek şekilde çalışmak zorundayız. Taraftar bizden uzaklaşmışsa nedeninin kendimizde arayarak çalışmalarımızı sürdürürüz. Takımın sahadaki duruşu, mücadele gücü yükseldikçe taraftarın da tribünlere geleceğini düşünüyorum. Top bizde. Pas atmak, gol atmak bizim görevimiz."

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar