Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Büyük isyan!

  Kulüpler Birliği, yabancı kontenjanıyla ilgili bir açıklama yayınladı.
  Haber Giriş Tarihi: 18.12.2013 15:34
  Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2013 00:22
  https://www.fotospor.com
  kapak resmi

  Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden kulüplerin oluşturduğu Kulüpler Birliği Vakfı'nın toplantısı İstanbul'da yapıldı.

  The Marmara Otel'de Süper Lig'de mücadele eden 18 kulüpten 13'ünden temsilcinin katıldığı toplantıda Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal ile Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman da yer aldı. Toplantıya Fenerbahçe Kulübü'nden temsilcinin katılmadığı, Trabzonspor Kulübü'nün ise başka bir kulübe vekalet verdiği açıklandı.

  Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıdan sonra Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan, açıklamada bulundu.

  Hoşcan, toplantıda yabancı kontenjanı, e-bilet uygulaması ve 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Kanun'un görüşüldüğünü söyledi.

  Kulüpler Birliği Vakfı olarak yabancı futbolcuların tribünde oturmasına karşı olduklarını anlatan Hoşcan, şöyle konuştu:

  "Yabancı sayısıyla ilgili nihai bir karar alınmadı. Sadece tek bir karar var, kulübede yabancı olmamasına karşıyız. Sayı kısa bir süre içinde kulüp başkanları tarafından tartışılacak ve federasyona kararımız iletilecek. Kulüplerin istemediği tek nokta, tribündeki yabancı futbolcu. '6+2+2' yerine, '+2', '5+3' gibi bir kararın verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Federasyonla görüşmeler yapılacak. Türk futbolunun gelişmesi için kulüpler bu kararda mutabakata vardı."

  "Oyuncunun tribüne gitmesine karşıyız"

  Yabancı sayısında şu anda herhangi bir sayı belirlemediklerini vurgulayan Hoşcan, şöyle devam etti:

  "Önümüzdeki sene alınan 5+0+3 kararı için şu anda sayı bildirmedik. Sadece tek bir kararımız var, kulübeye girmeyen oyuncuyu tribüne göndermeye karşıyız. 5+0+3 olacağına 5+3 şeklinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Türk futbolunun gelişimi ve kulüplerin yabancı futbolculara yaptığı maliyeti düşünürsek, bu konun önemli olduğunu görüyoruz."

  Galatasaray Kulübü'nün AB vatandaşı futbolcularının yerli statüsünde oynaması konusunu mahkemeye taşıdığını hatırlatan Hoşcan, "Mahkeme henüz sonuçlanmadı. Bunun için yorum yapılamaz. Zaten böyle bir karar alınırsa, yabancı futbolcu sayısının sınırlandırılmasının hiçbir anlamı kalmıyor" dedi.

  e-bilet konusu

  Mesut Hoşcan, e-bilet konusunda kulüplerin ticari olarak kaygılarının olduğunu dile getirdi.

  e-bilet için yapılan ihalenin kulüpler tarafından benimsenmediğini anlatan Hoşcan, şunları kaydetti:

  "e-bilet'in güvenlik tarafı tamamen benimsendi ama yapılan ihalenin ticari boyutu kulüpler tarafından benimsenmedi. Federasyonla bu konu yeniden görüşülecek. Kulüplerin, ticari bağlantılarının kısıtlandığı düşüncesi var. Bu sebeple sözleşme şartlarına bakıldığında, ticari yöndeki gelişmelerin kulüpleri tatmin etmediği görüşüldü."

  Spor yasası hakkında

  6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Kanun ile ilgili yaptıkları görüşmelerin olumlu devam ettiğini anlatan Hoşcan, "Bir komisyon kurduk. Bu komisyonun Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığı ortak çalışmalar var. Çıkan yasada bu işin en büyük sorumlusu kulüplerdi. Yasanın, kulüpleri ve yöneticileri güvensiz konuma getirdiği yönünde görüşler vardı. Kısa bir zaman içinde bu yasanın meclise taşınması konusunda iyi bir altyapının oluştuğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar