TELEVOLE İŞLER

Televole her seyin, siyasetin, IBB’nin, futbolun karli yollarina dalmadan size minik bir hikaye sunayim.

27 Ocak 2022 Perşembe 10:20 - Güncelleme: 27 Ocak 2022 Perşembe 10:20

BİRAZ AYIP OLMUŞ SANKİ :))

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İngiltere Büyükelçisi 24 Ocak gecisi Rumelikavağı'ndaki Balıkçı Kahraman lokantasına eşleriyle geliyorlar.

Motosiklet köpeğe çarpmamak için direksiyon kırınca yolun kenarındaki derin hendeğe uçmuş. Oradan geçen çok güzel bir kadın olayı görünce arabasını durdurup yola tırmanmaya çalışan adamı görmüş,
“ Beyefendi iyi misiniz?..” diye telaşla sormuş…
“Sanırım iyi… iyiyim..!” diye cevap vermiş adam,
“ Hemen arabama binin sizi evime götürüp detaylı bir kontroldan geçireyim “ demiş kadın.
“Çok naziksiniz , ama eşim bunu hoş karşılamaz, ona ayıp etmiş olurum…”
“Saçmalamayın, ben hemşireyim, bakalım görünmeyen bir hasar oluşmuş mu?.. Muayene edeyim… “
“Çok iyisiniz… Buna hayır diyemem.. Fakat eşime bunu yapmam ayıp olacak..!”
Sonunda ikna olmuş,  birlikte kadının evine gitmişler. Tepeden tırnağa kadar muayene olmuş, sıcak bir duş, birlikte içilen bir kaç kadeh içkiden sonra…
“Çok teşekkür ederim, şimdi kendimi çok iyi hissediyorum “ demiş adam, “Ama karıma gerçekten ayıp oldu..”
“Aptal olma“ demiş kadın, “Biraz daha kal… Karın ne bilecek ki?.. Şu anda evde değil mi?..
“Tam olarak değil…” demiş adam,
“Sanıyorum hala hendeğin içindedir..!”
*
Halimiz, hendekte unutulan eş ile benzeşmektedir.
Seçilenler seçenleri unutuyor.
Seçilenler rakip ise birbirlerini sert eleştirir, kimileri küfür eder, hatta dövdürürler bile. Ancak, muhalifi iktidarı ortak yanları çoktur; onları seçen halk şimdi şu şarkıyı söylüyor:  
“UNUTAMAM SENİ
  Gün gelir de beni unutursun demiştin
Kalbimdeki bu derdi uyutursun demiştin

Ne bu derdimi uyutabildim Unutamam seni, unutamam seni “
Beste ve güfte: Şekip Ayhan Özışık. Makâm: Uşşâk. Usûl: Düyek
(İlk söyleyen ve üne kavuşturan 14 yaşındayken Odeon Plaak şirketine okuyan Neşe Karaböcek’tir, onunda hakkını yemeyelim.)
Şarkının “unutursun” ile “Uyutursun” sözcükleri seçim kültürümüzün simgesi.
Spordan siyasete kadar seçilenlerin çoğunluğunda uyutma ve unutma virüsü mevcuttur. Covid-19 geçer ama, ölümsüz  Kandırmovac virüsü yaşar.
*
Siyasetten önce spordan başlayalım:
Galatasaray’da seçim isteği var. Muhalifleri Başkan Burak Elmas’ı değiştirmek istiyor. Kabahati nedir. Futbol takımının rüşme hatıntında olmasıymış.
Burak Elmas’ı , mektepten GS’lı Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında izledim.  Fatih Altaylı gözü kara cimbom olsa da yayınlarında yansızdır.  Uzun muhabbetin sonucunda Burak Elmas’ın bende bıraktığı intiba (izlenim):
Elmas düzgün bir adam. Doğruları konuştu.  Muhalifler dermiş ki, kendisi tamam ama kadrosu keşke seçilmeseymiş. Çünkü o bilmişler bastırınca Fatih Terim ile vedalaşmak zorunda kalmış, hatta Fatih’e başkan yardımcılığı teklif etmiş ama o kabul etmemiş.. Bre biraderler Burak Elmas’ın yanında sizler hem seçiliyorsunuz hem de kulübün diğer elması Fatuh’i harcamaya gönlünüz razı oluyor.
Fatih kimdir? Gündüz Kılıçtan sonra Galatasaray’a a muhteşem çağ yaşatan teknik adam.
Şarkı gibi, “Unutursun unutursun”.
Seçilen yönetimi seçen kongre üyelerinin aklını bilmem ama  cımbom taraftarı öfkeli. Fatih gibi, yerine am sonuç değişmedi, yine berbat. Yeni hoca Torrent mi  sorumlu? Hayır.  Torrent bir üstad. Sorumlu olan istediği oyuncuları Fatih’e vermeyen yönetimdir. Bir de ruhunu yitirmiş oyuncular sorumludur. Futbolcunun ruhunu okuyabilen Fatih bu takımı düzeltemediyse yabancı Torrent nasıl toparlasın.
*
Burak Elmas’a karşı muhalefet güclenmiş. Seçenin ve seçilenin olduğu yerde muhalefet vardır. Seçilenin zayıf tarafını yakaladı mı oraya yapışır. Siyasette olduğu gibi apış arasına vururlar. ;bizim memletekette böyle işler  ayıp sayılmaz.  Makyavelli’nin, “Kazanmak için her yol geçerlidir” formülü kullanılır.
*
SİYABETE GEÇİYORUM, SONRA SPORA DÖNEÇCEĞİM.
Bu yazının başlığı, “La Patlıcan del 40 Papel” olacaktı. Spordaki  haksızlığa, Fatih hocayı “gt” denmesine  dayanamadım.
Siz şimdi, “Patlıcanın kilosunun 40 liraya fırlaması ayak topu sorunlarından önemlidir” diyeceksiniz. Haklısınız ama bu ayak topu beynimizi yıkamış işte, bağışlayın. Sizin beyniniz ayak topundan yana sağlıklıdır umarım.
*
Efendim, Portekiz diktatörü Salazar ne demişti:
Halkı uyutmanın “üç F kuralı” vardır. Sırasıyla:
Futbol, Fiesta, Fado.
Fado yani Portekiz’in milli müziği. Gerçekten güzeldir. Amelia Rodriguez rahmetli çok güzel okurdu. Onun sesi ve tarzı dünyaya Fado’yu sevdirdi. Hatta Türkiye’de fadoyu sevdi. Sezen Aksu onun tarzının etkisindedir.
*
Bazı ülkelerin siyasileri bu 3F formülünü pek sever. Bizde hepsi uyuglanmaz. Örneğin fiesta; siyasiler bir çok bayrama nezle, grip, dış ülkeye ziyaret   mazretiyle katılmaz.  Sebebi 3F’ci sayılmamak inceliğidir. Yoksa kimsenin milli bayramklardan hoşnutsuzluğu olabilir mi? Siz yanıtlayın. Yok yok, mazeret mi, manita mı, diyen yanıtlarınızı yayınlamam. Okumam çünkü romatizmam var, kavala kemiğim sızlar.
*
LA PATLICAN DEL 40 PAPEL.
Patlıcana dönelim. Tüm yemeklerini severim. Hele karnıyarık, ya oturtma? Bizim ülke seçilenlerinin en sevdiği patlıcan yemeği sanırım oturmadır.
Benim gibi emekli maaşıyla veya asgari ücretle hayatta kalabilme mucizesi yaratan kahramanlar artık  patlıcan yiyemeyecek. Bugünkü yönetimin suçum mu? Asla.
Suç sadece patlıcandadır.
*
İlk suçu değil ki tadı güzel mübareğin.
Osmanlı dönemindeki “patlmıcan yangınları” tarihte  kayıtlıdır. O dönemde sera olmadığından patlıcan yaz mevsimi ortaya çıkarmış.
Halk konuşurmuş: “Eyvah, patlıcan çıktı, yangınlar başlayacak!”
Evler ahşap (tahtadan) olduğundan bir kıvılcamla yanarmış.
Çok duman çıkaran patlıcan kızarması o yıllarda her evin bahçesi olduğundan bahçede yapılıyor. Gaz filan yok (ne şans) mangalda kızartılan yağ kıvılcımarı uçuruyor. Ev çam  ağacından, yarı çıra zaten, ateş topuna dönüyor. Sonuç: İstanbul’un tarihi yarım adası tümüyle yanıyor. Atalarım da iki büyük yangında evlerini konaklarını kaybetmişler. Biri 1899’da Altımermer yangını diye geçer,  FatihYavuz Selim’de, diğeri 1918’de Vefa’da.
*
Efendim, şimdi patlıcanın kilosu 40 lira oldu diye hükümete çıkışmayın. Enflasyonu önleyemiyor diyorsunuz, bir de iftira atıyorsunuz, hükümet pahalılığa sebep olmuş.  Kabul ettik diyelim, yapay pahalılığı yaratanlara, stokçulara, aracılara sallayın biraz yahu!
Ben de mağdurum sesim çıkıyor mu? Çıkmaz. Çünkü, kim patlıcanı 40 liraya çıkarmışsa iyilik yapmıştır.
İyilik nedir dediniz. Şudur:  Patlıçanın kilosu iskesi gibi 2 lira. Kaptınız üç kilo patlıcanı eve koştunuz. Bahçeye çıkardınız mangalı, kızartma başladı, kıvılcım sıcradı, evinizi tutuşturdu, yngın etrafa sıçradı. Yangn gitti koskoca semtiniz. Nasıl, demek pahalı yapmışlar ki almayın yangın çıkmasın. Ne kadar yandaşım değil mi, iyiliğin yanındayım. Yanıtlarınız aşağıda:
*
Diyorsunuz ki, “Eyy Tevfik efendi!  Ahşap ev, bahçe kaldı mı? Türkiye burası!
Vayya! Hakkat yafu. 2022’deyiz. Ahşap evler ve bahçeler, taş kuleler benzeri apatmanlar oldu.
Siz dua edin yangın sadece mutfakta, memleketin içi yansa da şükür gözükürde kıcılcım bile yok. Orman yangınları filan oluyur ama yerine tirlyon adet fidan dikiliyor.
*
Yazıya başlarken snduğum fıkraya gelelim; seçilenler, eşini çukurda unutan kocaya asla benzememeli.  Seçenleri asla unutmamalı.
*
Haberleri izliyorum. Yayın aniden kesildi. Hükümet sözcüsü  Sayın Ömer Çelik’in konuşmasını yayınlıyorlar.
Sayın Çelik İBB’yi tokatlıyor. Kar yağmış ve araçlar yolda kalmış.  Ançak, egri oturup doğru konuşalım, hükümetin sorumlu olduğu yollarda açılamadı. Hele havanalnındaki çatı uçuşunun suçlusu Ekrem bey değildi, değil mi?
*   
Olur ya, kuraklık sonrası Allah’ın karı yağmış şükür. Ne yapsın İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu? Kar yağdıran kendisi değil.
Ne diyor Çelik, “Vatandaş yolda kalmış donma tehlikesindeyken, İmamoğlu keyif yapıyordu. İngiltere Büyükelçisi ile Rumeli Kavağı’ndaki lokantada kendilerine rakı-balık ziyafeti çektiler.”
Of, neler diyorsunuz Ömer bey?
Bir öğrendik ki, Valla doğruymuş.
24 Ocak Pazar akşamı üç buçuk saatlik buluşma ilginç.
İBB Başkanı Ekrem bey  ile ekselans İngiliz büyükelçi “ne alaka yani” di mi? (şu –ne alaka- argosuna kızıyorum. Dığru dürüst –ne alakası var- deserize.)
İmamoılu dışişleri bakanı değil, TC C.Başkanı değil, ne demeye şu balığı yiyorlar?
Böyle gizemli görüşmelerin kokusu  kızartm apatlıcanın kokusu hızıyla ortaya çıkar.
Dostluk ayıp mı? diyerek bu konuya sonra bakalım.
*
Spora döndük. Galatasaray’da
yönetime muhaliflere, “Fenerbahçe’ye bakın” derim. FB, iki yıl önce az daha küme düşüyordu. Hiç muhalif ses çıktı mı? Sabrettiler takdir aldılar.    FB, düşmecikli sezon gibi yenilmiyor, gördünüz. Bberabere kalabilecek seviyeye yükseldiler. Azmin elinden bir puan kurtulmaz.  
*
Bir iki gün sonra sadece GS ile FB’nin değil bilumum Türk sporunun  ve İBB’nin muhabbetini yaparız.
Gündem ola, hayır ola.


Adalet Bakanlığı duyurdu Adı skandallara karışmıştı: Karar belli oldu
Adalet Bakanlığı duyurdu Adı skandallara karışmıştı: Karar belli oldu

Adalet Bakanlığı duyurdu Adı skandallara karışmıştı: Karar belli oldu

Sarıgül'ün telefonundaki en ünlü kişi bakın kimmiş?
Sarıgül'ün telefonundaki en ünlü kişi bakın kimmiş?

Sarıgül'ün telefonundaki en ünlü kişi bakın kimmiş?

İskoçya - İsviçre: 1-1 (MAÇ SONUCU)
İskoçya - İsviçre: 1-1 (MAÇ SONUCU)

İskoçya - İsviçre: 1-1 (MAÇ SONUCU)

Almanya - Macaristan: 2-0 (MAÇ SONUCU)
Almanya - Macaristan: 2-0 (MAÇ SONUCU)

Almanya - Macaristan: 2-0 (MAÇ SONUCU)

Hırvatistan-Arnavutluk: 2-2 (MAÇ SONUCU)
Hırvatistan-Arnavutluk: 2-2 (MAÇ SONUCU)

Hırvatistan-Arnavutluk: 2-2 (MAÇ SONUCU)

Hocasını eleştirmişti! Dusan Tadic'ten geri vites
Hocasını eleştirmişti! Dusan Tadic'ten geri vites

Hocasını eleştirmişti! Dusan Tadic'ten geri vites

Kayserispor Mane'yi duyurdu
Kayserispor Mane'yi duyurdu

Kayserispor Mane'yi duyurdu

Hull City'de flaş ayrılık
Hull City'de flaş ayrılık

Hull City'de flaş ayrılık

Max Kruse'nin Kürt eşi Dilara'ya, Türkiye'ye tezahürat yaptığı için ölüm tehdidi
Max Kruse'nin Kürt eşi Dilara'ya, Türkiye'ye tezahürat yaptığı için ölüm tehdidi

Max Kruse'nin Kürt eşi Dilara'ya, Türkiye'ye tezahürat yaptığı için ölüm tehdidi

TFF, Beşiktaş'a acımadı! Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yarısını layık gördü
TFF, Beşiktaş'a acımadı! Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yarısını layık gördü

TFF, Beşiktaş'a acımadı! Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yarısını layık gördü

Mehmet Büyükekşi'den Fenerbahçe'ye 28.4 milyon euro'luk tarihi kıyak
Mehmet Büyükekşi'den Fenerbahçe'ye 28.4 milyon euro'luk tarihi kıyak

Mehmet Büyükekşi'den Fenerbahçe'ye 28.4 milyon euro'luk tarihi kıyak

Aziz Yıldırım devreye girdi, Ali Koç tamam dedi! Fenerbahçe'den Amedspor'a akın
Aziz Yıldırım devreye girdi, Ali Koç tamam dedi! Fenerbahçe'den Amedspor'a akın

Aziz Yıldırım devreye girdi, Ali Koç tamam dedi! Fenerbahçe'den Amedspor'a akın

II. Batshuayi vakası! Samet Akaydın, Eyüpspor üzerinden Galatasaray'a
II. Batshuayi vakası! Samet Akaydın, Eyüpspor üzerinden Galatasaray'a

II. Batshuayi vakası! Samet Akaydın, Eyüpspor üzerinden Galatasaray'a

Batshuayi'nin Galatasaray'a daha yakın olma nedeni! Okan Buruk faktörü
Batshuayi'nin Galatasaray'a daha yakın olma nedeni! Okan Buruk faktörü

Batshuayi'nin Galatasaray'a daha yakın olma nedeni! Okan Buruk faktörü

Yunanistan'dan Trabzonspor'a! AEK'nın Kamerunlu stoperine teklif gönderildi
Yunanistan'dan Trabzonspor'a! AEK'nın Kamerunlu stoperine teklif gönderildi

Yunanistan'dan Trabzonspor'a! AEK'nın Kamerunlu stoperine teklif gönderildi

Cezayir futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızıydı! Oğlu Fenerbahçe'ye geliyor
Cezayir futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızıydı! Oğlu Fenerbahçe'ye geliyor

Cezayir futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızıydı! Oğlu Fenerbahçe'ye geliyor

Mourinho, Fenerbahçe'den ünlü! İsviçre'de Lugano eşleşmesinin yankıları
Mourinho, Fenerbahçe'den ünlü! İsviçre'de Lugano eşleşmesinin yankıları

Mourinho, Fenerbahçe'den ünlü! İsviçre'de Lugano eşleşmesinin yankıları

Arda Güler dünya futboluna yepyeni bir terim kazandırdı: Gülerazo
Arda Güler dünya futboluna yepyeni bir terim kazandırdı: Gülerazo

Arda Güler dünya futboluna yepyeni bir terim kazandırdı: Gülerazo

Aman Fenerbahçe dikkat! Hojbjerg'i alacağım derken başın derde girmesin
Aman Fenerbahçe dikkat! Hojbjerg'i alacağım derken başın derde girmesin

Aman Fenerbahçe dikkat! Hojbjerg'i alacağım derken başın derde girmesin

Trabzonspor forması giyen Trabzon'u unutmaz! Golcü için sürpriz isim devrede
Trabzonspor forması giyen Trabzon'u unutmaz! Golcü için sürpriz isim devrede

Trabzonspor forması giyen Trabzon'u unutmaz! Golcü için sürpriz isim devrede

EURO 2024'te enteresan tartışma! ""Alamancılar, Türkiye'yi temsil etmiyor""
EURO 2024'te enteresan tartışma!

EURO 2024'te enteresan tartışma! ""Alamancılar, Türkiye'yi temsil etmiyor""

Galatasaray turnayı gözünden vuracak! Öyle bir 8 numaraya teklif gitti ki
Galatasaray turnayı gözünden vuracak! Öyle bir 8 numaraya teklif gitti ki

Galatasaray turnayı gözünden vuracak! Öyle bir 8 numaraya teklif gitti ki