MİLLİLER, BURAK VE KUNTZ ‘U KUTLAR MESUT’A CEHALETTEN KAÇ DERİM

Bu yazida en fazla Mesut ile Fenerbahçe üzerindeduracagim. Önce izninizle milli takima bakalim.

26 Mart 2022 Cumartesi 13:01 - Güncelleme: 26 Mart 2022 Cumartesi 13:01

Bu  yazıda en fazla Mesut ile Fenerbahçe üzerindeduracağım. Önce  izninizle milli takıma bakalım.
*
“A Millî Takımımız, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off turu yarı finalinde bir penaltıdan yararlanamadığımız maçta deplasmanda Portekiz'e 3-1 mağlup oldu ve Dünya Kupası finallerine katılma şansını kaybetti.

Porto şehrinde bulunan Dragão Stadyumu'nda oynanan maçta Portekiz, 15. dakikada Otavio ve 42. dakikada Diego Jota'nın golleri ile 2-0 öne geçti. 65. dakikada Burak Yılmaz'ın golüyle umutlanan Millîler, 85. dakikada Enes Ünal'a yapılan faul sonrasında VAR'ın uyarısıyla kazanılan penaltıyı Burak Yılmaz'ın kaçırması sonrasında beraberlik şansını kullanamadı. Ev sahibi ekip 90+4. dakikada Matheus Nunes'in golüyle maçı 3-1 galip tamamladı./TFF”
Buraya kadar biliyoruz..

Aynı Portekiz’le 24.01.1965 tarihindeki Dünya Şampiyonası 1966 Grup Eleme maçı oynadık. 5 – 1 kaybettik. O tarihte milli takımımız yıldız oyunculardan kuruluydu. Buyrun:
1. VAROL ÜRKMEZ ( ALTAY )
2. ŞÜKRÜ BİRAND ( FENERBAHÇE )
3. İSMAİL KURT ( FENERBAHÇE ), İsmail Kartal’la karıştırmayın,  İsmail Kurt büyük futbolcuydu, yıldızdı.
4. ERCAN AKTUNA ( İSTANBULSPOR A.Ş )
5. SABAHATTİN KURUOĞLU ( GÖZTEPE )
6. YAVUZ ÇOKER ( BEŞİKTAŞ )
7. YILMAZ GÖKDEL ( GALATASARAY )
8. ŞEREF HAS ( FENERBAHÇE )
9. METİN OKTAY ( GALATASARAY )
10. FEVZİ ZEMZEM ( GÖZTEPE )
11. AYDIN YELKEN ( FENERBAHÇE )
 
Portekiz’de ise tek başına takım olan Esuebio vardı. 3 gol ondan gelmişti. 1966 İngiltere Dünya Kupası’na gidemedik.  İyi oldu. 1966 dünya Kupası çok dedikoduluydu, adaletsizdi.
*
Romenler Pele’yi  merhametsizce sakatladı. 1970’e kadar oynayamadı. Arjantin kaptanı Rattin haksızlıklara karşı çıkarak çılgına dönünce kırmızı kart görme rekoru kırdı.
*
Finale gelindiğinde ırkçı İngiliz basını İngiltere önündeki Almanya’ya Nazi milli takımı muamelesi yaptı.
*
Finnali oynayan İngiltere ile Batı Almanya 90 dakikalık bölümü  2-2 bitirdi. Maç uzatmaya gitti. İlk yarıda bir golü olan Geoff Hurst uzatmada iki gol attı, İngiltere kupayı aldı.

sonuç hayli tartışmalı oldu. Çünkü,  Azeri yan hakem İngiltere’nin çizgiden dönen topunu gol sayrak  Almanya' yı yakmıştı.  İsmi de üstelik Tevfik idi.  Hayatımda hiç bir Tevfik’e bu kadar öfkelenmemiştim.

Elbette, 1966 milli takımı da İngiltere futbol  tarihinin en iyi takımıydı. Benzerni bir daha kuramadılar.
*
DÖNELİM 2022 TÜRK MİLLİ TAKIMINA
Böyle mükemmel oynayan Türk milli futbol takımı görmemiştim. Dünya Kupası 3’üncülüğü olan takım dahil.
Bu çocukları toparlayan, böyle futbol gibi futbol oynatan Stefan Kuntz’u candan kutlarım. İyiki geldin usta, eline aklına sağlık.
Burak’ın  istifası ve ayrılış konuşması sportmenceydi. Harislere güzel örnek oldu.
*
BURADA DANANIN KUYRUĞU KOPUYOR
Cehalete ve Vandallığa tebrikler. Elbirliği ile dünya yıldızı bir Fenerbahçeli’nin başını yediniz. Bir de cici çocuğunuz Ozan’a kemendi taktınız. İkisi de masum kurbanlar ve  Fenerbahçe’nin değerleri.

Ayaktopçu takımının (futbolcu demiyorum, futbolcuları tenzih ederim) kulis faaliyetlerini bilirim. Neden elbirliği dedim, çünkü Fenerbahçe’nin içinde hortlaklardan kurulu bir çete vardır. FB onlardan bir türlü kurtulamaz. Ne körlük, ne acizlik.

Hortlaklar çetesi  eski ayak topçular ile bazı Fenerbahçe derneklerinin koalisyonudur.

Bunların isimlerini bugün bilerek vermiyorum. Yanıt hakkı vermeye değmez, çünkü zararlı olduklarından emin olmasam yazmam.

Gazeteciliğimde 1967 yılında  spor sayfasıyla ilgilendim. O tarihte gazete Genel Yayın Müdürü olmuştum. Sonradan yönettiğim bütün gazetelerde sprora önem verdim.  Türk, sprorundaki bütün dönemlerin içinde oldum.  Yazdım, yazdırdım. Çok dostm, çok düşmanım oldu. İki taraftda çok yaşasın.

Fotomaç ve Taraftar gibi spor gazetelerini hhazırlayıp yayınladım, yönettim. Sabah gazetesinin 1 milyonu aşan okuyucusu olduğu dönemde spor sayfasını yönettim.
İşte o dönemde çete kurarak takımlarını içten vuran futbolcuların adını açıkadım. Epey ağır bir ifadeyle suçlamışım, şimdi unuttum, çete başı yakındı durdu.

Örneğin: O tarihte Fenerbahçe’ye gelen Tanju’yu sahada dışlayarak oynatmıyorlardı. Tanju UEFA Altın Ayakkabı ödülünü kazanmıştı. Fenerbahçe’ye çöreklenmiş yılanlar bir sezonda 38 gol atan yıldıza pas vermiyorlardı. Gol atamasın, taraftar “Tanju bitmiş” desin diye.   Snouçta başını yediler, Tanju gitti. Zararı Fenerbahçe gördü.

Derneklere gelince, hepsi değil, bazıları diyorum. Bunlar Fenerbahçe’nin damarlarını tıkayan kötü kolestroldür. Onları adları ve fotolarıyla “Kongde Pezevenkleri” manşetiyle Sabah Gazetesi spor sayfalarında teşhir etmiştim.

Bu zatlar FB Başkanı olmak isteyenlere yanaşıp anlaşırlar. Kongre üyesi satın alırlar. Satılmışlar, başkanlık heveslisi o zata oyverir. Şimdi böyle aşağılık işi yapana nasıl pezevenk demem efendi!

Mesut’un FB’ kararını duyunca yüksek sesle , “Oğlum hiç mi araştırmadın, futbol takımına değil CHP’ye benzeyen kulis cehennemine geliyorsun” demiştim. İsmet paşa’dan beri kaynaması durmayan kazandır CHP, kimse darılmasın. Halkını da önemli ölçüde yitirmiştir.
Bunları cok yazdım. Çok dostm, çok düşmanım oldu. Dostlara selam, düşmanlara bir şey yok.
*
FB’ye adımını attığında mesuttu Mesut Özil. TV’den izledim. “Ayvayı yedin Özil” dedim.
“CHP’de oynamaya kalksan bile bu kadar üzülmezdin. Orda da kimsenin yükselmesine izin vermezler.”

…Ve makaslar Mesut için  oynaşmaya başladı. Mesut oynatılmıyor. Oyuna 15 dakika, o da mevkii dışnda sokuluyor. Sonra da, “Takımı kurtaramadı  yahu,Mesut vızıltıymış” diye başlıyor ve ekilyorlardı, “Nerede Aleks biraderim.”

Aleks dedik ya, onun da başını durup dururken yediler. Eski FB’li(?) Aykut (kulis takımındandır) gitti ispiyonladı, neler dediyse Aziz başkan öfkeler yaptı, Aleks’i gönderdi.
Taraftar üzüldü. Aleks daha uzun yıllar FB’yi mutlu ederdi. Yararlı bir teknik   direktör olablirdi. FB’nin  hortlakları içerde dışarıda fark etmez daima kazanırlar. Onlar kazandıkça FB kaybder.

Ali Şen onları temizlemişti. Sonraki başkanlar döneminde geri döndüler. Bu Şirinler (!) kesinlikle yabancı futbolcuları ve kıskandıkları yerlileri oynatmazlar.

Örneğin, çete elemnları takımda aktifken harcadıkları Danimarkalı Nielsen’i, Çek Novak’ı, Tanju’yu hatırlıyorum. Mustafa Denizli’nin yardımcılığna soyunup fazladan yabancı oyuncu sokulmasını görmezden gelen kişinin FB’yi BJK’ye hükmen mağlup ettirdiğini binlerce taraftar seyirciyle birlikte gördük. Hem de canlıyayında. Yuh olsun ders almayana!

Mesut geldi, Viktor ile Emre’nin kimyası bozuldu. İkisi de aşağılık duygusu hastasıymış, kıskançlık zehirini vitamin gibi içerlermiş meğerse… Mesut’un Kariyerini sarsacak haysiyetini kıracak terbiyeizliklerini yaptılar. 

Peki, kulüp başkanları bu eksik adamlara neden destek oluyor, nasıl inanıyor? Yksa ben mi çok safım?
Başkan Ali Koç’un medyaya, “Mesut ticareti bıraksın da, utbolla ilgilensin” sözleri hayret uyandırıcı. Mesut tüccar olmuş para peşinde koşarken futbolu hobi olarak mı bir kenarda tutuyor?
Soru işareti yazmaktan sıkıldım dostlar.

Mesut ticarete dalmışsa, başkan neden karşısına alıp konuşmamış? Medyaya dert yanacak kadar Mesut’la yüzyüze gelemiyormu?

İsmail Kartal’ı suçlamak istemiyorum, çünkü olayın içyüzünü bilmiyoruz. Başkan basına kinayeli konşuyor o kadar.
Böyle olmaz, mahçup yeni gelin tarzı değil,  uygarca olayı bütün boyutlarıyla açıklayacak bilinç ve eğitim eksikliği var o halde, der herkes. Bşkan Ali koç umudumdu, halen umudum kırılmadı. Olayın aydınlığa çıkmasını bekliyorum.

Mesut oyundan alındığı zaman kızmış İsmail’e, İsmail koşmuş başkana, “Amca amca Mesut’la Ozan’ı dövsene” demiş. Başkan amca, “Sizi gidi yaramazlar” diyerek ikiliyi sahadan atmış.

Böyle diyoruz da netice ne oluyor. Boşverin yahu!  Bu   her türlü yönetim anlayışının değeri  devalüasyona uğramıştır.
Aslında için yanıyor,  isyan ediyorm.
Bilinç altında yatanların dışa fışkırmaıyla iş yapılanlar yüzünden  ülke ne hale geldi?
Ayak topunun sorunlarıyla didişmek aslında abesle iştigal. Yani, enayice boşuna uğraş.
Başladığımız muhabbeti yine de bitirmek zorundayız:
FB,  anlı şanlı dünya yldızı Mesut’u kadro dışı bırakmış. Dünya spor basını hayretler içirsinde. 
Ben de şaşkınım.  Bir de aklıma bakın ne geldi:,
Mesut malum Alman vatandaşı. İngiltere’ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetini kırmadı yanına gitti.
Erdoğan’ı sevmeyen Alman basını kıyameti kopardı.
“Sen  Almansın, T.C. vatadndaşı değilsin. İnsan haklarını buzdolabına koymuş devlet adamını ziyaret edemezin!” İşte aşağı yukarı buna benzer öfke Alman medyasından Arsenal’de oynayan Mesut’a ve Manchester Citiy’nin ası İlkay’a yağmur gibi yağdı.
İkisi de o kadar üzüldü ki, Alman Milli Futbol takımından istifa ettiler. İkisi de T.C. cumhurbaşkanına sayıgı gösterdikleri için aforoz edildiler.  İki yızdız da üzüntüden kurtulamadı.
B olaydan sonra Mesut mutsuz oldu, Arsenal gibi bir takımın 10 numaralı formasını bıraktı.
Kim bu Mesut yahu!  Dünya Kupasına abone olmş Alman Milli Futbol takımı ile dünya futbolunun efsanesi Arsenal’in oyun kurucusu ve 10 numarası, kaptanlığını yapmış kişi. Bir türlü B sınıfı teknik riketörlere kendini beğendiremiyor. Demek ki, Arsenal’in Arsen Wenger’i ile Alman Milli Futbol takımının Dunya Kupalı Löw’ü kerizmiş ki Mesut’u baş tacı etmişler. Hey gidi dindonlar, siz anlamazsınız.
Meğerse Mesut’un gönlünde Türkiye ve FB yatarmış garibinin.  Duydular FB’den, başkan özel uçağını önderdi …ve inanılmaz bir olay dostlar, amanin amanin Mesut FB’ye geldiiii… şaşkınlığıyla karışık taraftarlar ne sevindi, ne sevindi.
Merak ediyorum, Sayın Cumhurbaşkan emekli futbolcu Rıdvaan’la aktif Arda’yla yakından ilgileniyor, Rıdvan’ı TRT’ye esrarengiz bilinmez bir maaşla yerleştirtiyor. Mesut’la neden ilgilenmiyor. Çocuk Londra’da gitti bir  fotoğraf çektirdi kendileriyle, futbol hayatı bizim liglere kadar kayıverdi.
Elbette Sayın Cumhurbaşkanı ayak topu işlerine gelene kadar  memleket meseleleni ile ilgileniyor.  Memleketin işi de ağır ha! Bir de Bay Kemal ile Gelin Hanım Meral’in yaptaığı parazitler var.
Neyse, her işi Sayın Erdoğan’dan bekler olduk. Ayıp bize ama, tek adam sistemi böyle biraderler. Degil mi yengeler, abiler topyekün dostlar.
Bir karagöz-Hacivat oyunudur sürer memleketimde.
Bırak ayaktopunu, bırak Karagöz-Hacivat’ı, don yok ulan g..ünde.


Çapkınlar dikkat Hasta olabilirsiniz
Çapkınlar dikkat Hasta olabilirsiniz

Çapkınlar dikkat Hasta olabilirsiniz

Diamond Tema Nevşin Mengü'ye konuştu: 'Adalet Bakanı benim de hakkımı korumak zorunda'
Diamond Tema Nevşin Mengü'ye konuştu: 'Adalet Bakanı benim de hakkımı korumak zorunda'

Diamond Tema Nevşin Mengü'ye konuştu: 'Adalet Bakanı benim de hakkımı korumak zorunda'

Dragus'un menajeri kızdırdı
 Dragus'un menajeri kızdırdı

Dragus'un menajeri kızdırdı

Mislav Orsic içini döktü!
Mislav Orsic içini döktü!

Mislav Orsic içini döktü!

Başakşehir'in Avrupa Ligi'nde rakibi açıklandı
Başakşehir'in Avrupa Ligi'nde rakibi açıklandı

Başakşehir'in Avrupa Ligi'nde rakibi açıklandı

İşte, Filenin Sultanları'nın rakipleri
İşte, Filenin Sultanları'nın rakipleri

İşte, Filenin Sultanları'nın rakipleri

Hollandalı yıldız Galatasaray'da
 Hollandalı yıldız Galatasaray'da

Hollandalı yıldız Galatasaray'da

Fenerbahçe bedava almadı Porto'ya gidiyor
 Fenerbahçe bedava almadı Porto'ya gidiyor

Fenerbahçe bedava almadı Porto'ya gidiyor

Hırvatistan-Arnavutluk (CANLI ANLATIM)
Hırvatistan-Arnavutluk (CANLI ANLATIM)

Hırvatistan-Arnavutluk (CANLI ANLATIM)

Kaan Ayhan, Ronaldo'ya meydan okudu! ""Euro 2024'ü kazanmayı hedefliyorlar""
 Kaan Ayhan, Ronaldo'ya meydan okudu!

Kaan Ayhan, Ronaldo'ya meydan okudu! ""Euro 2024'ü kazanmayı hedefliyorlar""

Trabzonspor'un muhtemel iki rakibi hakkında bilinmesi gerekenler! Bir tercihimiz var
 Trabzonspor'un muhtemel iki rakibi hakkında bilinmesi gerekenler! Bir tercihimiz var

Trabzonspor'un muhtemel iki rakibi hakkında bilinmesi gerekenler! Bir tercihimiz var

Efsane değil gerçekmiş! ""Mourinho, çamaşır sepetine saklanarak soyunma odasına girdi""
Efsane değil gerçekmiş!

Efsane değil gerçekmiş! ""Mourinho, çamaşır sepetine saklanarak soyunma odasına girdi""

Batshuayi, Leeds United'a hayır dedi! Batsman'ın yeni takımı
 Batshuayi, Leeds United'a hayır dedi! Batsman'ın yeni takımı

Batshuayi, Leeds United'a hayır dedi! Batsman'ın yeni takımı

İtalya'nın en ciddi gazetesi yazdı! Lukaku ile Mourinho, Fenerbahçe'de buluşacak
İtalya'nın en ciddi gazetesi yazdı! Lukaku ile Mourinho, Fenerbahçe'de buluşacak

İtalya'nın en ciddi gazetesi yazdı! Lukaku ile Mourinho, Fenerbahçe'de buluşacak

Kaptan Çalhanoğlu, Türkiye'nin sırlarını verdi! Montella'yı unutmadı
Kaptan Çalhanoğlu, Türkiye'nin sırlarını verdi! Montella'yı unutmadı

Kaptan Çalhanoğlu, Türkiye'nin sırlarını verdi! Montella'yı unutmadı

Hertha'yı 2'nci ligde kümede tuttu! Beşiktaş'ın kurtarıcısı olacak
Hertha'yı 2'nci ligde kümede tuttu! Beşiktaş'ın kurtarıcısı olacak

Hertha'yı 2'nci ligde kümede tuttu! Beşiktaş'ın kurtarıcısı olacak

İşte Fenerbahçe'nin rakibi Lugano! Şenol Güneş'i kovduran İsviçre takımı
 İşte Fenerbahçe'nin rakibi Lugano! Şenol Güneş'i kovduran İsviçre takımı

İşte Fenerbahçe'nin rakibi Lugano! Şenol Güneş'i kovduran İsviçre takımı

Süper Lig takımlarının yeni sezon harcama limitleri açıklandı! Galatasaray fark attı
 Süper Lig takımlarının yeni sezon harcama limitleri açıklandı! Galatasaray fark attı

Süper Lig takımlarının yeni sezon harcama limitleri açıklandı! Galatasaray fark attı

Trabzonspor'a kolay kura! Fırtına'nın Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu!
Trabzonspor'a kolay kura! Fırtına'nın Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu!

Trabzonspor'a kolay kura! Fırtına'nın Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu!

Kura çekildi! İşte, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki zorlu rakibi
 Kura çekildi! İşte, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki zorlu rakibi

Kura çekildi! İşte, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki zorlu rakibi

Türk ve Gürcü taraftarlar neden kavga etti! Alman polisinden açıklama geldi
  Türk ve Gürcü taraftarlar neden kavga etti! Alman polisinden açıklama geldi

Türk ve Gürcü taraftarlar neden kavga etti! Alman polisinden açıklama geldi

Almanya, kırmızı-beyaza büründü! Türkler köyleri bile istila etti
 Almanya, kırmızı-beyaza büründü! Türkler köyleri bile istila etti

Almanya, kırmızı-beyaza büründü! Türkler köyleri bile istila etti