FUTBOL IŞIĞINDA DÜŞÜNCELERİM: YABANCI YASAĞI VE AMATÖRLÜK

DOSTLAR! Evet spordan söz edecegiz. Hem de pek heyecan verici içerikle. Sanirim gündemi bu sayfada okuyacaklariniz belirleyecek, demiyelim de belirlemeli diyelim.

21 Aralık 2021 Salı 21:10 - Güncelleme: 21 Aralık 2021 Salı 21:10

Şimdi,  önce dövizle İTHAL SPORUN PRDE ARKASINA GİRELLİM: 

Bendeniz bu yazıya başlarken saat: 17.34 idi.  Anlık döv iz kurlarına baktım ve an itibariyle gördüklerimi sayfama kopyaladım.   

Aşağıda bulacaksınız. Lütfen, dünyada Türk Lirasının değerine bir göz atın. Üşünmeyin rica ederim sabredin ilginçtir.

“Üşengeç değilsin, sadece mutsuzsun ve mutsuz insanlar yorgun olur, hiç bir şey yapmak istemezler.” der Charles Bukowski ustamız.

Bir şeyleri yapmak istememek salgın gibi, kimle konuşsam, “Ne söyliyeyim birader. Halim yok inanır mısın? Vallahi hiçbir şey yapmak istemiyorum” demekte. Oysa bir şeyler yapmanın günü bugündür.

*

Neyse siz Saat: 17.34 döviz kurlarına bir bakın, altında yazıya devam ediyoruz.: 

 DOLAR 13,1860- 

 EURO14,9673-1,2

 ALTIN 746,34-3, 

PETROL72,9

Sayın Cumhurbaşkanı dövize bir vurdu indirdi. Halkımız dövizle kaynaşdı, avro, dolar, “Elizabet’in donu bin dolar, Kezban’ın ronu bit dolar pire dolar”dır, aman ha, dediler, dövizi izlediler. Şimdi döviz bürolarına koşuyorlar. Para bu dostlar, en ürkek kuş, kafanı kullanıp zamanı değerlendireceksin. Spor nerede, diyorsunuz. Tam bu konuların içinde.  

Bu arada İstanbul tcaret Odası Başkanı Şekip bey hükümete seslendi, “Madem döviz düştü, fiyatlar güncellensin” dedi. Etiketler değişsin fiyatlar insin diyor.

*

VE NİHAYET GELDİK SPORLA DÖVİZİN BAĞLANDISINA

 

Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın maçını izlerken tat almadım. Üç beş iyi hareket, 90 dakika keçiboynuzu gibiydi. Bir  damla tat  için  bir sopa kemir.

Aklım az önce dinlediğim yorumcularda. Söyledikleri bynimde dönüp duruyor.

Derken Mesut Özil penaltı atıyor. Goooool. Neden bağırıyorum aklımda emekliler var. Bir gol de onlar atsa, öbür dünyayı beklemek yerine yaşarken mutlu olsalar. Sonra De Souza vuruyor, dümdüz gidiyor. Gooool. Ekonomi dümdüzden düze cıkma umudu veriyor. Sonra kardeş payı goller ve centilmenlik. Bravo. Bir bravo da hakem Fırat Aydınus’a. Ah, her konuda hakemler böyle doğru düdük çalmalı hayaline kapılıyorum. 

Futbolcular forma ilan değiştiriyor, tünele kardeşçe giriyorlar. 22 futbolcu ve yedekleriyle en az 34 kişilik zenginler kafilesi. Hepsi zengin çocuklar, Allah nazardan korusun. Ter döküyor para alıyorlar. Kimsenin gözü yok. Olmasın da.

Bir meseleye göz atılacaksa akılla olmalı derim. Bu yazıyı bu sebeple iyice düşünüp yazdım.

Şimdi, döviz kurlarına baktınız: 

DOLAR 13,1860- EURO14,9673-1,2

 

Futbol ve basketbol öncelikli olmak üzere yabancı sporcuya gelelim.  Bir sporcu ortalama  1.5 milyon euro yıllık ücretle ithal ediliyor. Bugünkü, anlık döviz kurunda 30 milyon Türk lirası her yıl bir tek bir  ithal srporcuya ödeniyor. Bu ücreti aşanlar var 90 veya 100 milyon Türk lirası alan da mevcut. 

Bu parayı kimler ödüyor. Lamı cimi yok, bizler ödüyoruz. Bilet alıyoruz, sayımız çok taraftarın, hepsi tüketici diye firmalar kulüplere reklam veriliyor, sponsorluk adı altında stadlarımızdaki anıt isimler yerine firma adları takılıyor. Naklen yayın parası alıyorlar, forma satıyorlar vs, vs.

Bu gelirler yetmiyor

kulüplere ve bankalara kornuç borçlanıyorlar. Yüz milyonlarca borcu olan kulüpler bu yüzlerce milyonları ithal sporcularına sunuyor. Onlar da dış ülkelerin bankalarına transfer ediyor.

Enerji ithal, hergün fiyatlar uçuyor. Sanayi üretiminin yüzde 70’i ithal hammaddeye muhtaç. İthal ediezse fabrikalar üretemez, şalteri indirirler. Bu  durumun tehlikesini bir düşünün.

Sanayici mal ithal edecek dolar kuruyla  altından kalkacak.  İş adamının dolar üzerinden borçlanmaları var. Ne yapacak, iflas mı etsin? Çalışan ne olacak? Aman Allah!

Bu durumda Yandım Çavuş ayranıyla bile serinleyemezsiniz, umarsamaz olamazsınız dostlar!

*

TEKLİFİM AÇIKÇA ŞUDUR:

Yabancı sporcu ithali kalkacak. Profesyonellicak olacak ancak mantıklı ücretler verilecek. Yani, yerin dibinde asgari ücretle çalışan madencinin emeği ile sporcunun emeği göz önünde tutulacak. Sporcunun yeteneği farkı ise artı bir yarar sağlamalı elbette.

Şimdi teklifime çıkarına göre kızgın hatta alaycı tepkiler olacaktır. Bendeniz de kızgınlara konuyu soğukkanlı ve mantıklı düşünceyle imbikten geçirmelerini öneririm. Bu konu enine boyuna kafa yormak gerektirir. Alay edenlerin ise enayiliklerine gülerim. Böyle konular, kimyasal gaz çıkarıp   onun  kokusunda ahmak kesmeye benzemez. 

*

Bazı dostlar diyebilirler, “Yabancı sporcu olmazsa uluslararası karşılaşmalarda başarılı olamayız!”

İşte meselenin acıklı yanı burası. Başarılı olamayız epey bir süre, çünkü kendi evladımızdan yüksek sporcu yetiştirmiyoruz.

Bakınız: Beşiktaş-Fenerbahçe açına bakalım. Bu iki takımın ithalat yapılmadığı devirdeki durumuna.  “Yerli malı Türk’n malı” futbolcularına bakalım. Uzağa gitmeden önce yakına bakalım. Beşiktaş’ta bir Sergen, bir Şifo Mehmet, bir Ertuğrul, bir Sanlı, bir Yusuf, Birol-Şenol vd. yok. BJK’nin ithalleriyle onları kıyaslayın. Bizde de bomba gibi onbirler çıkaracak kadar yıldız yetişebilir. Planlarsan neler olur neler. 

Fenerbahçe’de yüksek klas Mesut var. Bir yerde o da yabancı, Mesut’u biz yetiştirmedik. İyi ellerde Türk çoukları yıldız sporcu olabiliyor. Örnek çok. 

Gurbetçi kaç spor yıldızı var araştırın.

İthalin yasak olduğu dönemlere yaşı yetmeyenlere söyleyeyim. 

Fenerbahçe’ye bakalıkm. Lefter ve Can Bartu’nun, Puşkaş Ergun’un oynadığı yıllar. Bunların transfer bedellerini ancak Avrupanın büyük kulüpleri ödeyebilir. Saydığım isimlerin ithaller içinde bir tek aşanı çıkmadı, çıkamaz. Fenerbahçe’nin kalecileri Cihat, Şükrü, Selahattin. Bekleri Müjdat – Mehmetçik Basri, orta sahası santırhaf (şimdiki stoper yani)  Naci Erdem’in yok benzeri. Tarzan Mehmet Ali Has’ın topla şovmenliği. Böyle dripling yapan yabancı henüz göremedik derken Can Bartu ile Lefter’i hariç tutarım. Bir maçta Mehmet Ali Has’ın topa vurup topun bilardo top gibi geri gelişini ve iki rakibini kafa kafaya çarpıştırdığını unutamam. Daha kimler vardı yerlilerden saymakla bitmez.

Beşiktaş’ta Recep Adanır, iki ayaklı Maradona’ydı. Stoper Ali İhsan ve iiki yanı Nusret, Eşref markaydı. Nazmi’nin 30 ketreden attığı bomba glleri hangi ithal oyuncu aatabiliyor. Nerede o heybetli Beşiktaş ve yönetici Arap Sadri (Usuoğlu) taktiği: İki pas bir gol. Bunu yaptılar. Dönemin İngilizleri gibi.

Arap Sadri büyük yöneticiydi, İstanbul liginde Beşiktaş’ı beş yıl üst üste şampiyon yapmıştı. Recepler, Baba Hakkılar, Voleci Şeref Görkey’le, hani Stada ismi verilen de, sonra kaldırılan unutulmaz BJK sporcusu. 

Galatasaraylı Metin Oktay gibi ithal santrfor geldi mi? O-ho-ho nerede dostlaar. Kaleci Turgay Şeren varken Muslera gelebilir miydi? Kadri Aytaç mı Hagi mi? Elbette  Kadri. Rövaşatacı  Suat Mamat’ın zerafetini Zinadin Zidan’da görebildim. 

Tanju Çolak altın ayakkabı kazanan yerli oyuncu. Pele Mehmetler, Çilli Mehmetler, Metin Kurtlar sonraki kuşağın son yaprakları.

Uzatmayayım,  uzanıp gider çünkü…

*

Neden bu saydıklarım klasında onbirler çıkaramıyoruz. Çünkü yabancı getirme kolaylığına alışmışız. Aslında, Türk sporunda yönetici olmayanların yönetici olması Türk sprun can çekiştiriyor.  Can çekişmenin sonu ölüm. DO halde ölmeden tedavi gerek.

Yönetici ile başlayacaksın. Ünlü müzisyen , yazar, sporcu, devlet adamı ve diğer yetenkler yok. Hatta günün  siyasetçisi bile olamıyor.  

Ün kazanma yeteneği olmayan ama ünlü olmaya meraklı  zenginler spor yöneticiliğine zıplıyor. Sporsever olduğu için yönetici olanları tenzih ederim. Sadece futbold değil , tüm spor dallarında, federasyonlarda özellikle liyakatli kişiler yönetici olmak zorunda.

MAÇLAR TATSIZ MI OLUR? OLMAZ.

Yerli oyuncuların çok kaliteli oldugu dönemlerde unutulmaz maçlar seyrettik. Rekabet daha yüksek ama edepliydi. 

Milyonlarca avro ödenmezse sporcu yetişmez mi?

Olur mu öyle şey? TurgayŞeren’i yıllar önce; süpesrtar olduğu dönemde, “Küçük bir otomobil almak için para biriktiriyorm” demişti. Başta kendisi kimse ydırgamadı. Bir de bugüne bakın, avro milyonlarıyla beslenen liglerimizdeki futbolcuların eşleri Ferrai, Lamborgini gibi on milyonluk otomobilleri almakta rekabet  ediyorlar. Şu ekonomik durumda reva mı bu? 

Yahu arkadaşlar, ekmek kuyrukları edebiyatı yapmayacağım ama, düzende denge olmalı. Dngesiz düzen düşer bir tarafnı kırar. Kırık toplumsal adalet hayırlı durum değildir. Bizden sporcu çıkar dostlar, Mesut’tan İlkay’a, Emre Can’a uzanın, milli takımdaki gurbetçi yıldızları düşünün, hepsinin genleri Türk.

GÜREŞİMİZ BÖYLE Mİ OLACAKTI?

Bir türlü gereğiyle ele alınmayan güreş içimi yakar. Zamanında çok yazdım, beceriksiz kulisçi güreş yöneticileri beni mahtemeye verdiler. Olay, spor bakanıyla TRT TV Haberler’de açık tartışmama kadar gitti.  Güreş yine üzüyor. İki üç pehlivan kendi gayretiyle, hocalarının fedakarlığıyla şampiyonlarımız federasyonun mantıklı tercihleriyle yönetimeli. 

İthal güreşçi yok ki, diyebilirsiniz. Yok ama kulüplr ithal basketçi ve futbolcuya verdikleri paranın onda birini güreşe ayırsa yine eskisi gibi sekiz sıklette dünya ve olimpiyat şampiyonlukları alırız. Halter de tekrar söz sahibi olur ülkemiz. Göğsünüz kabarmaz mı?  

*

Her dalda bayan sporcularınbaşarısına bakın. Onlar ulusal bir planın sonucu değiller. İstisna birkaç yöneticinin gayreti ve bireysel gayretler. Elbette mensup oldukları firmaların saygın desteği ile  başarıya ulaşıyorlar. Onlar da ithali unutmalı. Yerli bayan sporcuları gözleyin.

SPOR BAKANI’NA SESLENİYORUM

Spor Bakanı’ndan şunu beklerim. Kendisini tanırım. İBB Güreş’in başındaydı. Güreş Federasyonu Bşkanı olmak istiyordu. Fotospor’a ziyaretime geldi. Gerekli desteği verdim. Gayretli adamdı, seçimi kazandı. Derken DİKKATİ ÇEKTİ, DESTEK OLDULAR Spor Bakanı oldu.

Şmdi diyorum ki:

Sayın Bakan, ithal sporcus uz, yerli sporun kalkımsanıa yönelik bir rapor hazırlayın. EkonomiK kruz dememek gerekir, moral boyzuyor. İktisadi üzüntümüzü azaltan, yıllık 30-40-40-50-90-100 milyon TL ödenen sporcuların döviz karşılığı alındığının üstüne basın. 

Bu dosyayı Sayın Cumhurbaşkanına sunun. Kendisi futbolcudur. Yerli oyuncu olarak çamurlu sahaları ve yerli sporcunun rasıl harcandığını bilir. Dosyana mutlaka ilgi gösterir. 

Yerli malı Türk’ün malı, herkes onu kullanmalı. Derdik ilkokuldayken ama sonra yozlaştık. Yerliden kaçtık, üretimi sarstık. Elin parasına muhtaç olmak ne kadar  gurur kırıcı.

Şimdi, önerilerime  “Komünist miyiz” diyenler çıkar. Ne alakası var, milli yüceltmek düşüncesine kömünistlik diyenler ya aptaldır komünizmi bilmiyordur, ya da çıkarı olan komisyoncudur, sporun şeytanıdır.  Akıllı olmalıyız. Arzum her şeyin yerli malı olmasıdır. İnsan dahil. Türk olmayıp da ne olacağız. Kayıp mı!!!


Çapkınlar dikkat Hasta olabilirsiniz
Çapkınlar dikkat Hasta olabilirsiniz

Çapkınlar dikkat Hasta olabilirsiniz

Diamond Tema Nevşin Mengü'ye konuştu: 'Adalet Bakanı benim de hakkımı korumak zorunda'
Diamond Tema Nevşin Mengü'ye konuştu: 'Adalet Bakanı benim de hakkımı korumak zorunda'

Diamond Tema Nevşin Mengü'ye konuştu: 'Adalet Bakanı benim de hakkımı korumak zorunda'

Nwakaeme, ne zaman geliyor?
Nwakaeme, ne zaman geliyor?

Nwakaeme, ne zaman geliyor?

ApoKerim'den Arda Güler övgüsü
ApoKerim'den Arda Güler övgüsü

ApoKerim'den Arda Güler övgüsü

Dragus'un menajeri kızdırdı
 Dragus'un menajeri kızdırdı

Dragus'un menajeri kızdırdı

Mislav Orsic içini döktü!
Mislav Orsic içini döktü!

Mislav Orsic içini döktü!

Başakşehir'in Avrupa Ligi'nde rakibi açıklandı
Başakşehir'in Avrupa Ligi'nde rakibi açıklandı

Başakşehir'in Avrupa Ligi'nde rakibi açıklandı

Darius Morris'in ölüm nedeni
Darius Morris'in ölüm nedeni

Darius Morris'in ölüm nedeni

Hırvatistan-Arnavutluk (CANLI ANLATIM)
Hırvatistan-Arnavutluk (CANLI ANLATIM)

Hırvatistan-Arnavutluk (CANLI ANLATIM)

Kaan Ayhan, Ronaldo'ya meydan okudu! ""Euro 2024'ü kazanmayı hedefliyorlar""
 Kaan Ayhan, Ronaldo'ya meydan okudu!

Kaan Ayhan, Ronaldo'ya meydan okudu! ""Euro 2024'ü kazanmayı hedefliyorlar""

Trabzonspor'un muhtemel iki rakibi hakkında bilinmesi gerekenler! Bir tercihimiz var
 Trabzonspor'un muhtemel iki rakibi hakkında bilinmesi gerekenler! Bir tercihimiz var

Trabzonspor'un muhtemel iki rakibi hakkında bilinmesi gerekenler! Bir tercihimiz var

Efsane değil gerçekmiş! ""Mourinho, çamaşır sepetine saklanarak soyunma odasına girdi""
Efsane değil gerçekmiş!

Efsane değil gerçekmiş! ""Mourinho, çamaşır sepetine saklanarak soyunma odasına girdi""

Batshuayi, Leeds United'a hayır dedi! Batsman'ın yeni takımı
 Batshuayi, Leeds United'a hayır dedi! Batsman'ın yeni takımı

Batshuayi, Leeds United'a hayır dedi! Batsman'ın yeni takımı

İtalya'nın en ciddi gazetesi yazdı! Lukaku ile Mourinho, Fenerbahçe'de buluşacak
İtalya'nın en ciddi gazetesi yazdı! Lukaku ile Mourinho, Fenerbahçe'de buluşacak

İtalya'nın en ciddi gazetesi yazdı! Lukaku ile Mourinho, Fenerbahçe'de buluşacak

Kaptan Çalhanoğlu, Türkiye'nin sırlarını verdi! Montella'yı unutmadı
Kaptan Çalhanoğlu, Türkiye'nin sırlarını verdi! Montella'yı unutmadı

Kaptan Çalhanoğlu, Türkiye'nin sırlarını verdi! Montella'yı unutmadı

Hertha'yı 2'nci ligde kümede tuttu! Beşiktaş'ın kurtarıcısı olacak
Hertha'yı 2'nci ligde kümede tuttu! Beşiktaş'ın kurtarıcısı olacak

Hertha'yı 2'nci ligde kümede tuttu! Beşiktaş'ın kurtarıcısı olacak

İşte Fenerbahçe'nin rakibi Lugano! Şenol Güneş'i kovduran İsviçre takımı
 İşte Fenerbahçe'nin rakibi Lugano! Şenol Güneş'i kovduran İsviçre takımı

İşte Fenerbahçe'nin rakibi Lugano! Şenol Güneş'i kovduran İsviçre takımı

Süper Lig takımlarının yeni sezon harcama limitleri açıklandı! Galatasaray fark attı
 Süper Lig takımlarının yeni sezon harcama limitleri açıklandı! Galatasaray fark attı

Süper Lig takımlarının yeni sezon harcama limitleri açıklandı! Galatasaray fark attı

Trabzonspor'a kolay kura! Fırtına'nın Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu!
Trabzonspor'a kolay kura! Fırtına'nın Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu!

Trabzonspor'a kolay kura! Fırtına'nın Avrupa Ligi'ndeki rakibi belli oldu!

Kura çekildi! İşte, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki zorlu rakibi
 Kura çekildi! İşte, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki zorlu rakibi

Kura çekildi! İşte, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki zorlu rakibi

Türk ve Gürcü taraftarlar neden kavga etti! Alman polisinden açıklama geldi
  Türk ve Gürcü taraftarlar neden kavga etti! Alman polisinden açıklama geldi

Türk ve Gürcü taraftarlar neden kavga etti! Alman polisinden açıklama geldi

Almanya, kırmızı-beyaza büründü! Türkler köyleri bile istila etti
 Almanya, kırmızı-beyaza büründü! Türkler köyleri bile istila etti

Almanya, kırmızı-beyaza büründü! Türkler köyleri bile istila etti