BÜYÜK USTA VE ÇIRAK

Bir hikaye ile baslayacagim. Simdi siz, “Yahu arkadas ne kafasiz adamsin. Besiktas yenilmis, Galatasaray ile Fenerbahçe 1 (yazi ile bir) puani zor kotarmis bu haftada hikaye anlatmaktan söz ediyorsun.

8 Kasım 2021 Pazartesi 16:01 - Güncelleme: 8 Kasım 2021 Pazartesi 16:01

Büyük usta Aziz Nesin demişti ya,– Ben gazetelerin spor yazarı mıyım Türkçe’yi ve yazı yazmayı bilmeyeyim - haklıymış”” diyebilirlersiniz. Olsun beis yok, nasıl olsa büyük usta değilim, kücükler bağışlanır sorumluluk yüklenemez.
Hikaye biraz günümzle ilgili olmasa anlatacak kadar da çırak değilim. Bi dinleyin n’olur.

KİM BÜYÜK USTA
Hikaye ya, İngiltere kraliçesi Birinci Elizabet’in tebasından bir balıkçı futbol topu büyüklüğünde inci bulmuş. Tebasından diyorum monarşilerde yani kral, padişah filan gibi hükümdarların başında olduğu memleketlerde halk dediğimiz bizler tebaa, yani kul, köle sayılırız. Bizim Osmanlı döneminde de padişah kalka seslenirken, “Kullarım” dermiş bilirsiniz. Milyonlarca metrekare memleket toprağının mülkü padişaha aitmiş. Çarlık Rusyasının mujik dedikleri yarı köle köylüleri gibi efendim. Neyse, Cumhuriyet geldi de kulluktan çıkıp vatandaş olduk.
Klariçenin kulu balıkçı da inciyi kendine alıkoymamış, halbuki emeğeyle tutmuş ezilen insan, çaresiz getirmiş saraya teslim etmiş. Kraliçe inciyi görmüş, “Aaa ne kadar büyük, bunu ortadan deldirin içinden altın zincir geçirterek tahtımın üstüne asayım” buyurmuş. Tanrı kraliçeyi korusun, ne zevk.
Maiyetindekiler hemen kuyum ustalarına koşmuşlar.O güne kadar büyük usta geçinenlerden hiçbiri inciyi delmeye cesaret edememiş, “Kırılır yahu, krbaliçe de kellemizi vurdurur!” demişler.
  Maiyet, yani dalkavuklar, soytarılar yanında baş yöneticiler de paniğe kalıpmış. Kısa keselim, bütün Avrupa’da inciyi delecek büyük bir usta bulunamamış. Kraliçe Elizabet zalim olduğundan maiyet kellelerinin uçurulmasından  korkuyormuş, nihayet bir büyük denizci (bugün her şeyin büyüğünden gidiyoruz) çareyi söylemiş:
“- İstanbul’a gidin, Kapalıçarşı’da Abdülfettah ustayı bulun, bu inciyi ancak o delebilir!”
Maiye atlamış bir gemiye ver elini İstanbul – Kapalıçarşı ve Abdülfettah büyük ustanın küçük dükkanını bulmuşlar. Durumu anlatıp inciyi göstermişler. Büyük usta bakmış, “Bu inci futbol topu kadar” demiş. Oysa o tarihte futbol icat edilmemiş olduğu halde böyle buyurmuş. Büyük ustalık budur, başka bir şeyi göremesen bile futbolu görünsün, herkesten çok bilirsin. Çünkü top yuvarlaktır, ylere  vur zıplar..
Maiyet, büyük ustanın inciyi futbol topuna bezetmesinden  bir şey anlamamış.
“Ustacığım, inciyi delecek kimse kalmadı” diyerek 2xhüngür ağlamaya başlamış. Onlara acıyan içi 2xcayır yanan Büyük Usta Abdülfettah gülmüş. “Durun lan zırlamayın, elbette büyük ustanız çareyi bulacak” buyurmuş.
Ve gür bir sesle bağırmış:
“- Viktoooor!”
Arkadaki perdenen aptal bir surat kafayı uzatmış,
“Büyyüürrr ustaciiiyiiim”
“-Gel lan buraya hıyar!” buyurmuş büyük usta nazikçe. Ve , ve, ve futbol topu büyüklüğündeki inciyi uzatmış ve de emretmiş:
“Lan Viktor, del lan şu inciyi!”
Viktor perdenin ardına dalmış, elinde bir matkapla dönmüş, haartt diye bastırmış inciye, maiyet eyvah kıracakdiyerek havaya fırmaşsa da, bir bakmışlar ki, inci delinmiş ve sapasağlam kalmış.
“Bu iş nasıl oldu?” diye büyük ustaya sormuşlar.
“Akıllının asla yapmayacağı böyle bir işi ancak Viktor gibi bir dallama yapabilirdi. Aptallar kendilerini büyük ustadan sayarak hemen her işe dalarlar. Bunlara bizim dilimizde dal bilmemne denir ama abdestim kaçar söylemem” buyurmuş.
Gözyaşlarıyla Büyük Usta Abdülfettah ile Büyük Çırak Viktor’a sarılarak şükranlarını bildirmişler, elbette eşek değiller ya,  üç kese de altın bırakmışlar.
Şimdi burada iki ölümsüz soru ortaya çıkıyor:
Hangisi büyük usta? Abdülfettanh mı, çırağı Viktor mu?
Çırak Viktor’un, kırarım endişesi olmadan, hiç düşünmeden  hart diye matkabı sokarak inciyi delmesinde “büyük ustalık” mı var?
İkinci kişimiz Abdülfettah’ın burada marifeti varsa  nedir? Değerlendirmek için bakalım: İnciyi kendisinin bile kırabileceğini görecek kadar  işini bilmesi mi? Kendisine “büyük usta” denmesinin gururuna kapılmadan böyle karar vrebilmesi mi? Abdülfettah’ı değerlendiriyoruz;
1-   İnciyi edebilecek kişinin düşünme yetneneği olmayan, neyin ne olduğunu anlamamayacak kadar kibarcası saf, gerçekte salak bir dallamanın delebileceğini bilmesi mi?
2- Akıllı bir adamın ne kadar usta olursa olsun, futbol topu büyüklüğündeki inciyi delmenin tehlikeli olacağını aklından geçirse bile inciyi kırabileceğini düşünmüş. Çünkü, beynindeki “bu iş tehlikeli” fikrinin sonucunu bilmesi mi? Endişenin oluşturacağı titreşimin, mikro düzeyde olsa bile eline yansıyacağı ve inciyi kıracağını gören bilgiye sahip olması mı? Bu sebeple düşünce yeteneği olmayan çırağına inciyi deldirtecek mantığı mi değerli?
Şimdi, hangisi büyük usta siz karar verin.
Benim oyum Viktor’a. Büyük Usta Viktor’dur. Neden mi? Durun kızmayın arkadaşlar. İnciyi delen Viktor değil mi? Abdülettah kendisi delseydi efendim. Siz diyeceksiniz ki, Viktor dallamanın teki, Abdülfettah akıllı adam, dallamanın ne işe yarayacağını biliyor. Viktor kendi başına hangi işi sonuçlandırabilir? Abdülfettah büyük ustadır çünkü, eleman yönetme, ona yol verme, öğretme yeteneğine sahiptir. Kuyumculuğun her dalında herkesten usta kişidi Abdülfettahr.
Benim size yanıtım, “Tamam kardeşim öyle olsun, kavga mı edeceğiz” diyorum. Ancak, fikrim değişmez, Viktor dallamadır ve düşünmeden iş ypanlara ihtiyacılız vardır. Büyük usta ahmak Viktor’dur. Siz, siz olun avanakları “büyük ustasın” diyerek gaza getirin, ona iş yaptırın. Yalnız, bu noktada bir ayrıntı var. Eğerbiri, sözüm meclisten dışarı, kendine tuvalet kağıdına sürülecek kadar mini akıl olduğunun farkındaysa  hayvani bir kurnazlığı var demektir.
Nasıl düşnür,  “Benden ahmağına iş yaptırayım ki, benim mini akıllı olduğum ortaya çıkmasın” der. İşte burada çırak Viktor gibi kendisinden daha budala biri gerekir. 
  O halde yaşasın budalalık,düşüncesizlik, bilgisizlik, kıskançlık, inatçılık, kincilik,enayi gururu vs. vs.
Siz sayın okurlara bir hikaye anlattım, değerlendirdme rica ettim. Peki  ben kim oluyorum da bunlara cüret ediyorum. Abdülfettah mıyım, Viktor muyum?
Burada yazı yacak kadar, yani gazetcilik gibi son derece yüksek akıl isteyen bir mesleği 55 yıl, genel yayın yönetmenliğini 48 yıl sürdürdüecek kadar cesaret göstermişim. Allah’a şükürler olsun yaşadık işte. 
Bazı patronlar, Fotospor gibi kaliteli yayınların sahibi Mustafa Küçük bey dahil, bana “büyük usta” diyorlar. Bazı çok iyi tanıdığınız köşe yazarları da birkaç defa büyük usta diye bendenizi yazdılar. “Dökülen bir yayını ele alsa altına çevririr” gibi şeyler lazdılar ki, çok utandım. Rabbim razı olsun onlardan. Asla şımarıp pusulamı şaşırmadım. Ben mütevazi bir basın emekçisiyim, işçiyim, işçi kalacağım.
Fotospor gibi yarım yüzyıldan fazla süredir yayında olan  Türkiye’nin değerine gelince, sahibi  Mustafa Küçük, basınımızın son gazeteci patronudur. Zekasına, mücadelesine, çalışanının hakkını daima teslim eden haysiyetine, görgüsüne hayranım. Dilediğim kadar ondan bahsetdebilirim çünkü 64 ylından beri aile dostu arkadaşımdır. Bütün kardeşlerde olduğu gibi sık sık da dalaşırız. Sonra gideriz biryerlere güleriz.
   Spor yayınlarının büyük ustalarına gelelim  efendim.
  Ben kendimi bilirim ki,  spor yazarlarının büyük ustası değilim. Kimdi büyük ustalar. Kaybettiğimiz Sahir Özbek, İslam Çupi, Turgay Şeren ve Can Bartu gibi rahmetliler spor yazarlığının büyük ustasıydılar. Hepsi de bir milyon sattığı devirdeki Sabah’ın spor Servisi gibi yönettiğim yayınlarda yazdılar. Sadece arkadaşım İslam Çupi, yönettiğim Milliyet’in ek derğilerine spor dışı yazılar yazmıştı. Sahir Özbek ağabeyim, ki 20 yıl birlikte çalıştık,  inanılmaz zekasıyla içeriği bilgi ve espri dolu yazardı. Turgay Şeren ağabeyin spor bilgisi tartışılır mı, aynen kibarlığı gibi tartışılmaz. Arkadaşım Can Bartu öyle büyük ustaydı ki, bir maçı 15 dakika seyretsin sonucunu söylerdi. Can’la ilgili bu sözler pek zor beğenir burnu büyük Hıncal Uluç arkadaşıma aittir. Sinyor Bartu’nun şıklığı, görgüsü ve modernliği ise ayrı konu. Hepsi nur içinde yatsınlar. Tekrarlıyorum: Onlar büyük ustaydı.
Yaşayanları yazmak istemiyorum ama Büyük Usta Hıncal Uluç’a dokunmadan geçemem.  Bir
Bir de sporun TV yorumcuları var, yayının Galatasaray’ın eski yıldız futbolcusu Çilli Mehmet. Daha fazla girmeyelim isimlere,  kaçırdıklarım olabilir, bağışlasınlar. Benim
izleyebildiğim kadarıyla  NTV  yorumcusu Önder Özen, az konuşup öz konuşan Metin Tekin ve Murat Kosova, beinspor’da Güntekin Onay’ın yönetimindeki kadro, Rıdvan dilmen kardeşim usta kategorisindekiler.
Bir de, argoyu ve hakareti kimlik edinen ve görkemli yeteneğini heba eden Erman Toroğlu var. Hakemliği ve futbolu ayrıntısına kadar bilen, konuşma yeteneği olan Erman hoca gerçek spor adamı, ancak bilgeliğini ve zekasını ekrandaki kabadayılık  gereksizliğiyle gömüyor. Erman’la hakemliği döneminde, Sabah’ta  “Düdüklü Saddam” manşeti vermemden sonra tanıştık. Bugün bir TV spor yayını yapacak olsam ilk çağıracağım isimlerdendir, elbette gömdüklerini ortaya çıkarıp kabadayılığını gömerek.
  Velhasıl kelam; ben kim büyük usta kim, sadece spor yazarlığında elbette. Büyüklerimiz ne demiş: Tevazu fazla kaçarsa,  alçakgönüllülük yaparak   onların seviyesinde kendini
gösterdiğin  kadar seni gerçekten  az yetenekli sanarlar .
İşte, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ahları, vahları içinde bendenizin değişiklik olsun diye yazdıklarım. Kıssadan hisse ve anlayana sivrisinek saz olsn diye sazımdan çıkanlar. Sportif direktörler tellal, menajerler gözboyacı, bizler berber, kulüpler borçlu, yöneticiler karga, oyuncular tilki döneminden bir masal anlattık. Gökten üç elma düştü, biri size, biri kulüplere, biri de Viktorgillere.


Yılmaz Özdil'den Özgür Özel'e ağır sözler 'Sana bu iftiranı yedireceğim'
Yılmaz Özdil'den Özgür Özel'e ağır sözler 'Sana bu iftiranı yedireceğim'

Yılmaz Özdil'den Özgür Özel'e ağır sözler 'Sana bu iftiranı yedireceğim'

Bakan Tunç'tan Diamond Tema açıklaması: Eleştiriler haksızdır
Bakan Tunç'tan Diamond Tema açıklaması: Eleştiriler haksızdır

Bakan Tunç'tan Diamond Tema açıklaması: Eleştiriler haksızdır

Slovakya'nın Ukrayna sınavı
Slovakya'nın Ukrayna sınavı

Slovakya'nın Ukrayna sınavı

Hollanda ile Fransa kritik virajda!
 Hollanda ile Fransa kritik virajda!

Hollanda ile Fransa kritik virajda!

A Grubu'nda ikinci maçlar bitti! İşte puan durumu
A Grubu'nda ikinci maçlar bitti! İşte puan durumu

A Grubu'nda ikinci maçlar bitti! İşte puan durumu

İskoçya - İsviçre: 1-1 (MAÇ SONUCU)
İskoçya - İsviçre: 1-1 (MAÇ SONUCU)

İskoçya - İsviçre: 1-1 (MAÇ SONUCU)

Almanya - Macaristan: 2-0 (MAÇ SONUCU)
Almanya - Macaristan: 2-0 (MAÇ SONUCU)

Almanya - Macaristan: 2-0 (MAÇ SONUCU)

Hırvatistan-Arnavutluk: 2-2 (MAÇ SONUCU)
Hırvatistan-Arnavutluk: 2-2 (MAÇ SONUCU)

Hırvatistan-Arnavutluk: 2-2 (MAÇ SONUCU)

Fenerbahçe'de beklenen gün! Mourinho dün gece geldi, bugün iş başı yapacak
Fenerbahçe'de beklenen gün! Mourinho dün gece geldi, bugün iş başı yapacak

Fenerbahçe'de beklenen gün! Mourinho dün gece geldi, bugün iş başı yapacak

Mehmet Büyükekşi'den Fenerbahçe'ye 28.4 milyon euro'luk tarihi kıyak
Mehmet Büyükekşi'den Fenerbahçe'ye 28.4 milyon euro'luk tarihi kıyak

Mehmet Büyükekşi'den Fenerbahçe'ye 28.4 milyon euro'luk tarihi kıyak

Aziz Yıldırım devreye girdi, Ali Koç tamam dedi! Fenerbahçe'den Amedspor'a akın
Aziz Yıldırım devreye girdi, Ali Koç tamam dedi! Fenerbahçe'den Amedspor'a akın

Aziz Yıldırım devreye girdi, Ali Koç tamam dedi! Fenerbahçe'den Amedspor'a akın

Fenerbahçe, Batshuayi'nin boşluğunu doldurdu! Trabzonspor'un kalbine inecek
Fenerbahçe, Batshuayi'nin boşluğunu doldurdu! Trabzonspor'un kalbine inecek

Fenerbahçe, Batshuayi'nin boşluğunu doldurdu! Trabzonspor'un kalbine inecek

II. Batshuayi vakası! Samet Akaydın, Eyüpspor üzerinden Galatasaray'a
II. Batshuayi vakası! Samet Akaydın, Eyüpspor üzerinden Galatasaray'a

II. Batshuayi vakası! Samet Akaydın, Eyüpspor üzerinden Galatasaray'a

Max Kruse'nin Kürt eşi Dilara'ya, Türkiye'ye tezahürat yaptığı için ölüm tehdidi
Max Kruse'nin Kürt eşi Dilara'ya, Türkiye'ye tezahürat yaptığı için ölüm tehdidi

Max Kruse'nin Kürt eşi Dilara'ya, Türkiye'ye tezahürat yaptığı için ölüm tehdidi

Batshuayi'nin Galatasaray'a daha yakın olma nedeni! Okan Buruk faktörü
Batshuayi'nin Galatasaray'a daha yakın olma nedeni! Okan Buruk faktörü

Batshuayi'nin Galatasaray'a daha yakın olma nedeni! Okan Buruk faktörü

Aman Fenerbahçe dikkat! Hojbjerg'i alacağım derken başın derde girmesin
Aman Fenerbahçe dikkat! Hojbjerg'i alacağım derken başın derde girmesin

Aman Fenerbahçe dikkat! Hojbjerg'i alacağım derken başın derde girmesin

TFF, Beşiktaş'a acımadı! Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yarısını layık gördü
TFF, Beşiktaş'a acımadı! Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yarısını layık gördü

TFF, Beşiktaş'a acımadı! Fenerbahçe ve Galatasaray'ın yarısını layık gördü

Cezayir futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızıydı! Oğlu Fenerbahçe'ye geliyor
Cezayir futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızıydı! Oğlu Fenerbahçe'ye geliyor

Cezayir futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızıydı! Oğlu Fenerbahçe'ye geliyor

Mourinho, Fenerbahçe'den ünlü! İsviçre'de Lugano eşleşmesinin yankıları
Mourinho, Fenerbahçe'den ünlü! İsviçre'de Lugano eşleşmesinin yankıları

Mourinho, Fenerbahçe'den ünlü! İsviçre'de Lugano eşleşmesinin yankıları

Galatasaray turnayı gözünden vuracak! Öyle bir 8 numaraya teklif gitti ki
Galatasaray turnayı gözünden vuracak! Öyle bir 8 numaraya teklif gitti ki

Galatasaray turnayı gözünden vuracak! Öyle bir 8 numaraya teklif gitti ki

Trabzonspor forması giyen Trabzon'u unutmaz! Golcü için sürpriz isim devrede
Trabzonspor forması giyen Trabzon'u unutmaz! Golcü için sürpriz isim devrede

Trabzonspor forması giyen Trabzon'u unutmaz! Golcü için sürpriz isim devrede

Yunanistan'dan Trabzonspor'a! AEK'nın Kamerunlu stoperine teklif gönderildi
Yunanistan'dan Trabzonspor'a! AEK'nın Kamerunlu stoperine teklif gönderildi

Yunanistan'dan Trabzonspor'a! AEK'nın Kamerunlu stoperine teklif gönderildi