Emre Belözoğlu Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü oldu

Fenerbahçe, Emre Belözoğlu'nun yeni görevini açıkladı. Sarı lacivertlilerin başkanı, Belözoğlu'nun yeni sportif direktörü olduğunu duyurdu. Başkan ile Emre Belözoğlu, imzayı Fenerbahçe formasına attılar.

28 Ekim 2020 Çarşamba 14:49 | Son Güncelleme: 28 Ekim 2020 Çarşamba 16:31
Emre Belözoğlu Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü oldu

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi resmen açıklandı. Futbolu bıraktıktan sonra sarı lacivertlilerin transfer sürecinde önemli bir katkısı olan Emre Belözoğlu'nun sarı lacivertlilerde sportif direktör olarak görev aldığı açıklandı. Başkan Ali Koç'un da katıldığı basın toplantısında imzalar Fenerbahçe formasına atıldı. 2020-2021 sezonunda görev alacak olan Emre Belözoğlu'nun alacağı ücret açıklanmazken, 1 senelik imzanın atılmasının sebebi olarak gelecek sezon yapılacak olan seçimler gösterildi.

Basın toplantısında ilk önce Ali Koç açıklamalarda bulundu. Ardından Emre Belözoğlu yeni görevi hakkında değerlendirmeler yaptı. Sonrasında toplantı basın mensuplarının sorularıyla devam etti.

İşte başkan Ali Koç'un açıklamaları:

Emre Belözoğlu, Türk futbol tarihinin en başarılı futbolcularından biri. Galatasaray'da, Fenerbahçe'de, Başakşehir'de, Avrupa'da dünyanın en önemli 5 liginden 3'ünde yıllarca oynamış, bir kulüpte değil birden çok kulüpte kupalar ve başarılar kazanmış biridir. Bu ülkeyi yurt dışında en iyi şekilde temsil ederek futbolculuk kariyerini sürdürmüştür. Her futbolcu futbolculuk sonrası başarılı olacak diye bir şey yoktur. Hocalık, sportif direktörlük yapıp başarısız olanlar olmuştur, büyük işler başaranlar da olmuştur.

BAŞKAN KOÇ'TAN EMRE BELÖZOĞLU'NUN FENERBAHÇE'YE YENİDEN GELİŞ SÜRECİ

2018/19 sezonu kış aylarında Göksel Başkan'ın izniyle Emre Belözoğlu ile görüştüm. Emre yerimde olsan ne yapardın, ne yanlış gidiyor, sen olsan ne yapardın dedim ve dertleştim. O noktada bize geleceği siz konusu bile değildi. İnandığım, güvendiğim, tanıdığım bir insandan fikir almak vardı aklımda. Sen ne yapacaksın dedim sezon sonu, sezonu bitirip İtalya'ya taşınıp İtalyancasını makale yazacak kadar geliştirmekti. Gönlünde yatan kariyer hedefi Türkiye'nin en başarılı teknik adamı olmaktı.

Sezon bitince bazı arkadaşlar, teknik direktörümüz Ersun Hoca ve yöneticimiz Semih Bey, Emre'nin bir sezonluğuna kaptan olarak katılıp 20-25 maç katkı sağlamasını, Samandıra'ya aidiyet duygusunu aşılaması gibi fikirle geldiler. Benim de istediğim bir şey oldu ve Göksel Gümüşdağ başkanla görüştük, Emre yuvasına döndü. İşler istediğimiz gibi giderken 20. haftada şampiyonluğu hedefliyorduk. Sancılı olduğu sezonu 6. bitiren takım, şampiyon adayı olduğu sezonu 7. bitirdi.

Emre bu sürecin içinde sadece takım kaptanı değil, futbol şubemizin lideri gibi yeri geldiği zaman kaptan, teknik direktör, sportif direktör gibi elinden geleni yapıp sorumluluk aldı. Olumlu-olumsuz tüm görüşlerini bizlerle paylaştı. Emre'nin bana söylediği, Fenerbahçe'deki en büyük eksiklik futbolla ilgili doğru bir aklımızın olmamasıydı. Onunla beraber futbol aklını geliştirmek üzere yola çıktık.

"TRANSFER MANEVRALARIMIZ KISITLIYDI"

Transferde manevralarımız çok çok kısıtlıydı. Sürece baktığımız zaman Emre'nin şapkadan tavşan çıkardığını söyleyebiliriz. Bu 'Bütün transferleri Emre yaptı' diye anlaşılmasın. Emre'nin ısrarla istediği transferler vardı, hocamızın istedikleri vardı. Emre bana taraftarken, yöneticiyken verdiği heyecanı, güveni bana verdi. Emre, oynadığı liglerde dostluklar kurmuş, arkadaşlıklar edinmiş, çevresini genişletmiştir. Bu dostları da belirli teknik ekiplere gelmiştir. Emre'nin de o dostlarıyla olan ilişkisi sayesinde gerçekleştirdiğimiz transferler beni oldukça etkiledi.

Sportif direktörlük modeline inandığımızı söylemiştim. Yeni sportif direktörümüzün Emre Belözoğlu olduğunu açıklıyoruz. Emre, transfer sürecinde mükemmel bir iş çıkardı. Emre bana "Sahada lider karakterli futbolculara, aidiyet duygusu olan futbolculara ihtiyacımız var' dedi. Tecrübe ve gençliği iç içi kattığımız bir takım oluşturmamıza yardım etti.

"TRANSFERDE MÜTHİŞ İŞ ÇIKARDIK"

Emre, hocamız ve ilgili arkadaşlarla müthiş bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Sıkıntılı günler olacak mı? Elbette olacak. Beklemediğimiz takımlara beklemediğimiz puan kayıpları elbette olacak. Genç ve inançlı bir ekibimiz. Daha test edilmedik. Burada önemli olan bizim kamuoyunda, oyuncularımızla olsun tek vücut olmamız. Her şey her zaman mükemmel gitmeyecek. Ama şu aradan geçen 2 aylık süreç içerisinde tünelin sonunda ben bir ışık görüyorum. Aramızdaki kimya, sevgi, saygı, bağlılık çok güzel bir noktada olarak gördüğümü söyleyebilirim.

SÖZLEŞMEYE DEĞİL FORMAYA İMZA ATILDI

Sizler merak ediyordunuz neden imza atılmadı diye. Lafı bile olmadı aramızda. Benim hedefim bütün transferleri yapıp ondan sonra açıklamaktı ama daha transferlerimize imza töreni yapamadık. Araya milli takım arası girdi. Benim için imza önemli değil. Henüz bir anlaşmanın detaylarını konuşmadık. Emre'ye hoş geldin diyor, yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Futbolculuk kariyerindeki başarının yeni kariyerinde de daim olmasını diliyorum. Yeni sportif direktörümüz de hem camiamıza hem de Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum.

"MEYVELERİ YAVAŞ YAVAŞ VERİYOR"

Kurumsal ve sportif başarı bekleniyor. Ama saha sonuçları arzu ettiğiniz gibi gitmediği zaman yapısal değişiklikler de sekteye uğruyor. Odaklanmanız gerektiği gibi, hızlı yürütmeniz gerektiği gibi olmuyor. Günlük sıkıntılarla uğraşmaya çalışıyorsunuz. Fenerbahçe günü kurtararak gidemez. Bizim yaptıklarımız yavaş yavaş meyve vermeye başlıyor. Samimiyet, iyi niyet olduğu sürece güven de artıyor. Ben 3 Temmuz'da sıkıntılı bir süreç geçirdik. Orada Emre'yi Volkan'ı Aykut hocanın farklı yönlerini gördük. Takımdaki ve sokaktaki insanlara umut verme gibi özelliklerini o zaman gördüm.

Emre'yle sık sık istişarelerimiz oldu. Emre de bakmayın zamanı geldiği zaman terstir. Ben de zamanında ters oluyorum ama bunun nedeni özü sözü bir insanlar olmamız. Değişik evrelerde birbirimize dokunduk. Berbat günler yaşadık ama şimdi daha da güzel günler yaşayacağız.

Oğlum bana geçen gün 'Ozan Tufan, Taylan'dan daha küçükmüş' dedi. 'Evet' dedim. 'Ama Ozan daha büyükmüş gibi yansıtılıyor' dedi. 'O da genç o da genç oğlum' dedim.

"GEÇEN SEZON DEVRE ARASI TRANSFER YAPABİLSEYDİK ŞAMPİYONLUĞA OYNAYABİLİRDİK"

Devre arasında transfer yapamadık. Belki devre arasında transfer yapsaydık belki şampiyonluğa daha rahat oynayabilirdik. Bu sene 177 milyona çıkarıldı, yapamadık. 177 milyon gerçekten hukuka aykırı bir limit. Ben bu ithamlara üzülüyorum. Varsa bir yanlış sadece bizde değil. Federasyondaki yöneticilerimize herkese bir hakaret. Sistem yanlış. Bu sistemle herkesi hileye hurdaya itersiniz dedim. Bunları başından itibaren söylüyoruz. Geldiğimiz noktada bu söylediklerimizin gerçekleştiğini görebiliyoruz.

"22 MİLYON EUROLUK GELİR ELDE ETTİK"

Elimizden maliyeti yüksek olan oyuncularımızı çıkardık. Bizden ayrılan arkadaşlarımızı üst üste getirdiğimiz zaman maliyetlerde baya bir azalma oldu. Vedat Muriç'te çok tartıştık. Ben başında karşıydım ama oradan çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Bonusları da eklediğimiz zaman iş başka noktalara geliyor. Jailson'dan da bir gelirimiz oldu. 22 milyon euroluk bir gelir. Orada da iki oyuncuya teşekkür etmek istiyorum.

Maaş yükünü azalttık, satışlarımız oldu, yeni aldığımız oyuncularımızın maaş bütçeleri gidenlere oranla çok daha ekonomik şartlardaydı. Her şeyden önemlisi yeniden yapılandırma sürecini başlatıp, belli temel şartlarda anlaşma sağladığımız zaman, bankalar bu seneki ana para limitlerini diğer sezon 21 ekime erteleyince ana para limitlere girmedi. Dolayısıyla limitlerimiz açıldı. 177 milyon lira limitte tutmuş olsalar da bunun gerçekleşmeyeceğini belirttik.

Bu limit açıklandıktan sonra 4 tane transfer açıkladık. Aklı selim kazandı bu süreçte. Limitiniz 500 milyon diyelim. Bu sadece transfer limiti değil bütün harcamalar. Bizden daha yüksek olan takımlar var. Onların manevra alanı geniş olmayabilir. Ellerinde ücreti yüksek oyuncuları çıkaramamışlardır.

"EMRE'YLE 1 YILLIK ANLAŞMA YAPTIK, ÇÜNKÜ..."

Burada Emre'yle olan anlaşmamızı 1 yıllık yaptık. Neden, önümüzdeki yıl seçim var. Ama inanıyorum Emre uzun süre buraya hizmet edecektir. Öz kaynaktan oyuncu üretmek. Altyapıya yatırım yapmak. Emre daha yeni yeni altyapıya bakıyor. Emre ve ekibi ileriye dönük olarak bundan da daha yarışmacı bir takımı bundan da daha düşük bütçeye kurması...

Biz pragmatik ve ilkesel davranmasaydık, belki daha önceden çevirebilirdik. Birinci günden imza attığımızda tereddüde düşeceğimiz bir anlaşmaya imza atmadık. Belki kaybımız olmuştur. Daha bir banka ile yapamadık. Banka da istiyor ama henüz kuruldan onay alamadılar. Daha çok hamle yapacağız, yapmamız gerekiyor.

Emre'nin bana yaptığı eleştiriler var, benim ona yaptığım eleştiriler var. Kendi televizyonumuzda herhangi bir sansür koymak mümkün olamaz. Herhalde son dönemde Türk futbol tarihinden benden daha ağır eleştiri yapılan kimse yoktur. Bugüne kadar ne ben şahsın ne de çalıştığım arkadaşlarım kurumunu arayıp, tesislerimize giremezsiniz gibi bir şey yapmadık. Bazı eleştiriler var ki ideolojik eleştiriler. Beni etkilemiyor ama Türk futboluna zarar verdiğini söyleyebilirim. Biz küçükken arkadaşlarımız futbol takımına göre seçmiyorduk. Şimdi bakıyorum öyle seçiyorlar. Bundaki ön önemli unsur da medya.

"ADAY OLACAK HERKES KULÜBÜN HER ŞEYİNDEN FAYDALANABİLECEK"

Aday olacak herkes şimdi çıksın. Çünkü demokratik ortam her zaman Fenerbahçe'ye fayda sağlar. Benim yaşadıklarımı başkasının yaşamaması için tüzüklerde önlem almak istiyorduk ama alamadık. Fenerbahçe'ye başkan adayı olacak kişi benim dönemimde Faruk Ilgaz Tesisleri'ne de çıkacak, FB TV'ye de çıkacak.

Vedat'ın transferine baktığınız zaman, takımın sportif direktörü Arnavut. O yüzden Arnavut Kosova ilişkisini biliyorsunuz. Bu transferlerin oluşma sebebi tamamen coğrafi nedenler. Eljif de gitti. İkisi de başarılı transfer. Pandemi olmasaydı Vedat'ı daha iyi bir rakama satabilirdik.

Size saydığım oyuncular da önümüzdeki seneler de yüksek ücretlere satılabilecek futbolcularımız.

EMRE VE EROL HOCANIN İSTEDİĞİ FUTBOLCULARI AÇIKLADI

Alan Sarr Emre'nin istediği bir oyuncuydu. Bakasetas hocamızın istediği bir oyuncuydu. Bir masa etrafında eldivensiz samimi bir şekilde samimi bir şekilde görüşlerinizi masaya yatırdığınız zaman güvenciniz ve inancınız daha da çok artıyor. Benim Emre'ye ve hocamıza inancımız artmıştır. İkisi de mütevazi davrandı.

Fenerbahçeli çocuklar son yıllarda çok çektiler. Bunun 2 yılından ben sorumluyum. Bizim çocukluğumuzda yaşadığımız hisleri, mutluluğu, üzüntüleri yaşadılar. Bu camia niye farklı, milyonları peşinde sürüklüyor. O milyonlar daha önce çocuktu. Şimdi de o milyonları devam ettirmek için çocuklara da iyi şeyler vermek lazım. Şans da yanımızda olursa bu sene başarılı olacağız.

Twitter'da takipçimiz olun ve günün en önemli haberlerini takip edin.
STSL   TFF 1.Lig  


Sıra Takım O G B M A Y AV P
1. Alanyaspor 9 7 2 0 19 3 +16 23
2. Galatasaray 10 6 2 2 16 7 +9 20
3. Fenerbahçe 10 6 2 2 20 13 +7 20
4. Beşiktaş 9 5 1 3 17 17 0 16
5. Kasımpaşa 10 4 3 3 13 10 +3 15
6. Gaziantep FC 10 3 6 1 15 13 +2 15
7. Fatih Karagümrük 10 3 5 2 17 11 +6 14
8. Göztepe 9 3 5 1 15 9 +6 14
9. Medipol Başakşehir 10 4 2 4 16 15 +1 14
10. Konyaspor 9 3 3 3 10 7 +3 12
11. Çaykur Rizespor 9 3 3 3 12 14 -2 12
12. Hatayspor 7 3 3 1 7 9 -2 12
13. Yeni Malatyaspor 9 3 3 3 10 12 -2 12
14. Trabzonspor 10 3 3 4 12 15 -3 12
15. Antalyaspor 10 2 4 4 11 16 -5 10
16. DG Sivasspor 9 2 3 4 8 11 -3 9
17. B.B Erzurumspor 9 2 3 4 11 15 -4 9
18. Kayserispor 9 2 2 5 5 11 -6 8
19. Denizlispor 9 1 3 5 8 16 -8 6
20. Gençlerbirliği 9 1 2 6 6 16 -10 5
21. MKE Ankaragücü 8 0 2 6 7 15 -8 2
Geçmiş haftaları görmek için tıklayın »

11 . Hafta 04 Aralık, Cuma

19:30 clear.gif Beşiktaş - Kasımpaşa


05 Aralık, Cumartesi

13:30 clear.gif Göztepe - Kayserispor

13:30 clear.gif Gençlerbirliği - Alanyas

16:00 clear.gif Konyaspor - BB Erzurumspor

16:00 clear.gif Yeni Malatyaspor - Medipol Başakşehir

19:00 clear.gif Galatasaray - Hatayspor


06 Aralık, Pazar

13:30 clear.gif Fatih Karagümrük - Çaykur Rizespor

16:00 clear.gif Antalyaspor - MKE Ankaragücü

19:00 clear.gif Denizlispor - Fenerbahçe


07 Aralık, Pazartesi

19:30 clear.gif Trabzonspor - DG SivassporGeçmiş haftaları görmek için tıklayın »