Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Homofobik ne demek? Homofobi'nin anlamı nedir?

  Sosyal hayatımızda duyduğumuz ama anlamını bilmediğimiz bir çok kelime var. Anlamını merak ettiğimiz kelimelerden biri olan Homofobik kelimesi sosyal medyada araştırılıyor. Peki Homofobik kelimesi ne demek? Homofobik kelimesinin anlamı nedir? İşte Homofobik kelimesinin anlamı
  Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 18:38
  Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 18:38
  https://www.fotospor.com
  kapak resmi

  Sosyal hayatımızda duyduğumuz ama anlamını bilmediğimiz kelimelerden biri olan Homofik kelimesinin anlamını haberimizden öğrenebilirsiniz? Peki, Homofobik anlamı ne? Homofobik ne demek?

  HOMOFOBİK NE DEMEK?

  Homofobi, eşcinsellere veya eşcinselliğe karşı duyulan hoşnutsuzluktur. Geniş manası ile diğer cinsel yönelimlere sahip olan LGBT kişileri de içerir. Sıfat olarak, homofobik şeklinde kullanılır. Homofobik davranış ilkelerini sergileyen kişinin gerçekleştirdiği eylemler bütünü "homofobi" sadece psikiyatrik bir kavram değildir. Her 48 saatte bir, eşcinsel bir kişinin, homofobiyle bağlantılı şiddete maruz kalarak öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Uluslararası Af Örgütü'ne göre yaklaşık 70 ülkede eşcinsellere şiddet uygulanmaktadır ve sekiz ülkede eşcinsellere idam cezası verilmektedir.

  Türk Dil Kurumu sözlüğünde "homofobi" kelimesi bulunmamaktadır, ama Dil Derneği sözlüğünde "eşcinsellik korkusu" olarak tanımlanır.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar