Özbek'ten Fenerbahçe ve Beşiktaş'a: Yeşil sahada geçemiyorsunuz bari burada geçin!

Gündeme dair birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “En büyük transferi yaptık' dedi. Yeni sezonda Kemerburgaz'a geçeceklerini ifade eden Özbek, Florya projesi ile ilgili seçimdeki rakibi Süheyl Batum’a seslendi. İşte tüm detaylar…

11 Mayıs 2024 Cumartesi 11:48 - Güncelleme: 11 Mayıs 2024 Cumartesi 15:05

GALATASARAY HABERLERİ I Galatasaray Başkanı Dursun Özbek katıldığı bir organizasyonda açıklamalarda bulundu.

Özbek'in açıklamaları şu şekilde:

"KULÜBÜN İHTİYAÇLARINI BİLEN BİRİSİYİM"

"Galatasaray Spor Kulübü'ne daha önce başkan yardımcılığı, başkanlık hizmetlerinde bulundum. Kulübü tanıyan, ihtiyaçlarını bilen, nereye taşınması, gitmesi gerektiğini, yol haritasını bilen birisiyim. Hizmet sürem içinde bu dönemde, daha önceki dönemlerde de Galatasaray'ın bir misyonu var.

*Galatasaray, 1905 yılında lisede talebeler tarafından kurulmuş bir kulüp ama ortaya bir misyon koymuşlar. Türkiye'ye, Türk insanına olimpik sporlarına tanıtmak, Türkler tarafından yapılması ve Ali Sami Yen Ağabey'in ortaya koyduğu 'Türk olmayan takımları yenmek' misyonu önemlidir. Sonraki yönetimler bu misyonla hizmet etmiştir. Hepimizin amacı Ali Sami Yen Ağabeyimizin misyonunu gerçekleştirmekten ibarettir. Futbol camiası, futbol kulüpleri bulundukları konum itibarıyla bazı konularda hassaslar.

"DÜN MBAPPE'Yİ DUYDUM"

"Finansal yapı bu hassasiyetlerin başında geliyor. Bugün gelişen spor dünyası, özellikle futbolda dünyanın nereye gittiğine bakın. Ekonominin hangi boyutlara gittiğine dikkat edin. Şaşırtıcı. Dün bir haber aldım, bildiğiniz gibi Paris Saint-Germain Fransa'nın önemli kulüplerinden bir tanesi. Bir oyuncusu var Mbappe.

*Takım değiştiriyor, önümüzdeki sezon Real Madrid'e gidiyor. Kaça alınıyor, kaça satılıyor, önümüzde bir transfer dönemi var. Doğru mu yanlış mı teyit edemedim ama bana söylenen rakam 300 milyon eurolardan başlıyor. Bir oyuncu, bir takımdan diğer bir takıma geçiyor, 2-3 sene kontrat süresini bilmiyorum, oyunculara ödenen parayı düşünün. Bu transfer mukavelesi yapmak için bu mukabil rakamlardan söz ediyoruz.

"EN BÜYÜK TRANSFERİ YAPTIK"

*Biz Avrupa'da yarışıyorsak, Avrupalı takımlarla mücadele edeceksek, Ali Sami Yen Ağabeyin dediği gibi yabancı takımları yenmek üzere bir misyonumuz varsa birinci hedef mali yapıyı düzeltmek. Demiyorum ki bir anda Avrupalılar'ın seviyesine çıkarız ama en azından hedef gösterip çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Sürdürülebilir bir başarı istiyorsak sürdürülebilir bir mali yapı şart.

*Bu tespit doğru mu? Kimsenin itirazı yok, nasıl olacak? Biz esas faaliyetimiz olan spordan böyle oyuncu yetiştirip ihraç edip falan para kazanan bir ülke değiliz. Koskoca 80 milyonluk ülkeden 1-2 oyuncu çıkıyor, Avrupa'ya transfer oluyor. Bu transfer bedelleri de 20 milyon euro falan. En büyük transferi biz yaptık, 35 milyon euro. Bunun farkına varmak lazım."

"SENEDE 1 MİLYAR 400 MİLYON TL FAİZ"

*Esas faaliyet yaptığımız işten para kazanamıyoruz ama bir misyonumuz var. Esas faaliyetimizin dışında kalan ve yapabileceklerimiz nelerdir bunları araştırmak lazım. Benim ve arkadaşlarımın yaptığı da bu. Bundan evvel de yaptığımız bu. Dolayısıyla çok önemli projelerimiz var. Bunları defalarca genel kurullarımızda ve Divan Kurulu'nda ifade ettik. Bu projeler şu anda yürümekte. Bu projeler, çok kısa süre içerisinde hayata geçecek projeler. Şurası muhakkak, kulüplerin borçlu yapı içinde olduğu herkes tarafından bilinen bir şey. Bir yapılandırma anlaşmamız var 2019'da bankalar konsorsiyumuyla beraber. Yapılmış güzel, yapılandırma iyi bir şey. Yapılandırma yapıldığı gün 2019'da yüzde 8.5-9, bugün 55'e çıkmış.

*Galatasaray Spor Kulübü kendi hesapları itibarıyla, İstanbul kulüpleri içinde en iyi finansal durumdaki kulüp. Bu benim değil, konsorsiyumu yöneten genel müdürlerin ifadesi. Senede 1 milyar 400 milyon TL faiz ödüyor. Ne üretirse üretsin, ne yaparsa yapın bu faizi ödüyor. Peki kardeşim, bu faizi ödedikten sonra Galatasaray'a ne kalıyor? Futbol takımı, 17 şubesi, sporcularıyla Galatasaray büyük bir holding. Bu faiz oranıyla yaşaması mümkün değil. Herkesin tespiti bu. Her sene faiz üzerine ekleniyor, büyüyerek gidiyor. Bir defa bunu çözmek lazım. Galatasaray, bir dünya markası. Avrupa'ya Amerika'ya Uzak Doğu'ya Afrika'ya gidin, Türkiye dediğiniz zaman Galatasaray akla geliyor. Bu kadar büyük bir markanın daha iyi bu manada pozisyonda olmasının gereğini düşünüyoruz.

"KAVGADAN BİRLİK VE BERABERLİKLE ÇIKARIZ"

*Biz bu maksatla yola çıktık, hedefler koyduk. Haziran 2022'deki seçimden önce hep anlattık, bizim bu mali yapıyı, bağımsızlığı gerektiğini anlatırken projelerimizi de sıralamıştık. Bugün iftiharla söylüyorum ki, vaat ettiğimiz her şeyi kelimesi kelimesine noktası virgülüne kadar yaptık. Önemli projelerimiz içinde ve başında bir husus geliyordu, bunun üzerinde dikkatli duruyorum. Hep dedik ki, camia içinde başarı istiyorsak, birlik ve beraberliğin ihtiyaç olduğunu hissediyorsak önce gelin bir barışalım.

*Barış olmadan sevgi olmadan biz Galatasaray'a önerdiğimiz projelerin hiçbirisini yapamayız. Şu anda gururla görüyorum, camiamızda sevgi ikliminin artık kanıksandığını ve başarıyla sürdüğünü görüyorum. Geçmişte hatırlayın Galatasaraylılar, şu tartışmalar oluyordu, liseli lisesiz atkılı kravatlı doğu tribünü batı tribünü. Bu tartışmalar olurdu. Maçlara gelenler bunu bilir. 2 senedir bu yok. Çünkü, biz bu kavgadan birlik ve beraberlikle çıkarız. En çok sevindiğim şeylerden biri bu, Galatasaray içine bu birlikteliği getirmiş olmak. Sonrası kolay geldi, çok kolay. Geriye kaldı finansal yapıyı düzeltmek için yapılacak çalışmalar. Bu çalışmalar meyvesini vermeye başladı.

FLORYA VE KEMERBURGAZ

*Daha önce otel olarak planladığım, önceki dönemimde kaba inşaatını kapattığım bir bina vardı. Günün koşullarına uygun olarak bu binayı rezidansa çevirdik. 186 tane daireyi oradan bir kısmını satmak suretiyle, yine projemiz içinde olan, birbiriyle devam edecek olan Florya'daki Emlak Konut'a ait, hemen arsamızın yanındaki 45 dönümü aldık. Parasını verdik, satın aldık.

*65 dönümlük bir proje yapılabilir bir arazimiz oldu. Alış gayemiz, bize dar gelen Florya'dan çıkmamız lazım, başka bir yere taşınmamız lazım. Bunun da hazırlığını 2016-2017 döneminde yapmıştık. Bu projeler bugün gündeme gelmiş, aklımıza gelmiş projeler değil. Ta 2014-2015'lerden yapılmış projeler uygulama safhasına geçmiştir. Kemerburgaz'da yaklaşık 130 dönüm olan bir araziyi Galatasaray Spor Kulübü, tesislerini taşımak üzere 49 yıllık üst kullanım hakkını aldı. Ben 2017'de almıştım.

"YENİ SEZONDA KEMERBURGAZ'A GİDECEĞİZ"

*Dünyada futbol hem ekonomik hem tesis olarak başka yerlere gidiyor. Florya'daki tesislerimiz 45 sene evvel yapılmış, bir tane çivi çakılmamış. Galatasaray'a hizmet eden bir tesis hüviyetinde değil. Kemerburgaz'da modern, çok güzel bir tesis yapıyoruz. Birinci fazına başladığımız inşaat bitmek üzere. Yeni sezona orada gireceğiz. 14.500 metrekare kapalı alanı var. Florya'da bizim akademi, altyapı, a takımı üst üste koyduğumuz zaman nasıl bir yerleşkemiz vardı, 4500 metrekare içinde sıkışmışız, daralmışız. İki tane esas ölçüde saha var, birisinde maç oynuyoruz, birisinde a takım idman yapıyor.

*Altyapımız var. Ya sentetikte ya şeyde... Anlatılır gibi değil. Bunun çözülmesi lazım. O itibarla tesisi daha iyi yere taşımak bir, ikincisi Florya arazisi ekonomik değeri olan bir arazi. Tapusu Galatasaray'a ait. O zaman işbilirlik, iş yapma ve fayda yaratma azmi şunu emrediyor; arkadaş ben hem tesislerimi iki misli alana taşıyayım hem stadyuma 5 dakika, çünkü Florya'dan 1 saat, hem onu yapayım hem de Galatasaray ekonomisine destek verecek bir proje üreteyim aynı zamanda da Galatasaray'ın bağımsızlığa kavuşması için gereken durumu hazırlayayım. Bu düşünce dünkü, 1 sene evvelki düşünce değil. 2016-2017'nin düşüncesi bu.

"ORAYA GİDİNCE KEYİF ALIYORUM"

*Biz futbol yerleşkemizi Kemerburgaz'a taşıyoruz. 17 Mayıs'ta, önümüzdeki hafta içinde orada bir piknik etkinliğimiz olacak. 17 Mayıs, Galatasaray için çok önemli bir tarih. UEFA Kupası'nın yıl dönümü. Hem kutlamasını yapacağız hem de tesislerimizi göreceğiz. Ben inanıyorum ki oraya gelen arkadaşlar, tesisi, ambiyansı, tabiatı görünce her gün gelirler. Ben oraya gidince keyif alıyorum.

"FİNANSAL YAPI İÇİN HAREKETE GEÇTİK"

*Florya'yı biz boşaltıyoruz, çıkacağız. Amaçlarımızdan bir tanesi Galatasaray'ın finansal yapısını ayağa kaldıracak bir proje uygulanmasıdır. Bunun için de harekete geçtik. Planları daha evvel yaptırmıştık, imar planı hazır. Genel kurula götürdük biz, dedik ki biz Florya'dan çıkacağız. 45 dönüm araziyi alacağız, Kemerburgaz'a gideceğiz diye anlattık. Şöyle böyle yapacağız diye anlattık. Çok enteresandır, Galatasaray dönemindeki bazı ilkler bizim dönemimizde yaşanıyor, bine yakın bir hazirun vardı, oy birliğiyle projeyi yapmamıza onay verdiler. Burası niye önemli, şunun için; çeşitli mülahazalarla bugün bazı arkadaşlar, çünkü seçim sathı mailindeyiz, bu projenin ne olduğunu onlar da biliyor ama akıllara ziyan şekilde 'Bu projeyi yaptırmayız' ifadelerini kullanıyor. Onlara tavsiyem, bu yanlış bir ifade.

SÜHEYL BATUM’A SESLENDİ

*Bu projenin yapılmasını genel kurul oy birliğiyle aldı. Şartları şurtları belli. Tamamen alınan yetkiye bağlı olarak burası Galatasaray'ın mali yapısını düzeltmek için yapılıyor. Gereken yapılacak. Ama şu ifadeyi kullanırsan, 'ben burayı yaptırtmam', bu başka bir anlam taşıyor. Hiçbirimiz ne başkan ne üyeler hiç kimse genel kurulun iradesinin üzerinde olamaz. Hiç kimse genel kurulun iradesinin üzerinde olamaz. Ben bu manada konuşan arkadaşlara bunu hatırlatmak istiyorum. Galatasaray'a yeni usüller, ananede olmayan konuşma tarzları bize yakışmıyor. Önemli bir camiayız. Bu camiaya yakışmaz.

*Sürdürülebilir finansal başarıyı sağlamamız çok kolay. Yaptığımız projeler itibarıyla... Genel kurula bu projeyi anlattığımız zaman oy birliğiyle 'evet' demiştir. Camiama teşekkür ediyorum. Başarılı iki yıl geçirdik arkadaşlarımızla beraber. Bu başarının faturasını, çok çalıştık falan oraya çıkarmıyorum. Her seferinde de söylüyorum, biz başarılı bir yönetimsek 2 sene içinde en büyük pay genel kurul üyelerinin ve taraftarlarındır.

Dursun Özbek: "Her maç 52 bin kişiye oynuyoruz, hangi maç olduğu önemli değil, her maç 52 bin. Bunlar duyulmuş olmuş vakalar değil. Hepsinin altında Galatasaray'ın başarısı, seyir zevki yatıyor. O kadar iyi seviyeye getirdik ki futbolu, Ticaret Odası bile bize bir kontenjan ayırın diyor, bu çok önemli. Elbette ki Ticaret Odası önemli bir kurum. Galatasaray maçlarında her zaman kontenjanları vardır.

Metin Kıratlı AYM üyesi oldu: Sedat Peker'in iddiaları yeniden gündeme geldi
Metin Kıratlı AYM üyesi oldu: Sedat Peker'in iddiaları yeniden gündeme geldi

Metin Kıratlı AYM üyesi oldu: Sedat Peker'in iddiaları yeniden gündeme geldi

O kadar Suriyeli’ye bakıyoruz hayvanlara da bakılsın
O kadar Suriyeli’ye bakıyoruz hayvanlara da bakılsın

O kadar Suriyeli’ye bakıyoruz hayvanlara da bakılsın

Galatasaray hazırlık maçı ne zaman?
Galatasaray hazırlık maçı ne zaman?

Galatasaray hazırlık maçı ne zaman?

Pepe: Trabzonspor'da kalabilirdim
Pepe: Trabzonspor'da kalabilirdim

Pepe: Trabzonspor'da kalabilirdim

Ali Koç, Amedspor'la omuz omuza
 Ali Koç, Amedspor'la omuz omuza

Ali Koç, Amedspor'la omuz omuza

TFF'nin seçimleri için salona 'tartışmalı' kanal alınacak
TFF'nin seçimleri için salona 'tartışmalı' kanal alınacak

TFF'nin seçimleri için salona 'tartışmalı' kanal alınacak

Fenerbahçe-Hull City maçı ne zaman? Fenerbahçe maçı saat kaçta?
Fenerbahçe-Hull City maçı ne zaman? Fenerbahçe maçı saat kaçta?

Fenerbahçe-Hull City maçı ne zaman? Fenerbahçe maçı saat kaçta?

Malatyaspor'dan şok karar
 Malatyaspor'dan şok karar

Malatyaspor'dan şok karar

Trabzonspor'un gözdesi Pedro Malheiro'nun serbest kalma bedeli 15 milyon euro
 Trabzonspor'un gözdesi Pedro Malheiro'nun serbest kalma bedeli 15 milyon euro

Trabzonspor'un gözdesi Pedro Malheiro'nun serbest kalma bedeli 15 milyon euro

Mehmet Büyükekşi döneminin ibrası bugün 15 ve 16'ncı maddede yapılacak
Mehmet Büyükekşi döneminin ibrası bugün 15 ve 16'ncı maddede yapılacak

Mehmet Büyükekşi döneminin ibrası bugün 15 ve 16'ncı maddede yapılacak

Fenerbahçe, Sofyan Amrabat'ı istiyorsa Pazar gününü bekleyecek
Fenerbahçe, Sofyan Amrabat'ı istiyorsa Pazar gününü bekleyecek

Fenerbahçe, Sofyan Amrabat'ı istiyorsa Pazar gününü bekleyecek

Mehmet Büyükekşi, Yusuf Günay'ın yerine yönetim kurulu listesine Nihat Kırmızı'yı yazdı
 Mehmet Büyükekşi, Yusuf Günay'ın yerine yönetim kurulu listesine Nihat Kırmızı'yı yazdı

Mehmet Büyükekşi, Yusuf Günay'ın yerine yönetim kurulu listesine Nihat Kırmızı'yı yazdı

Büyükekşi düşmanları müttefik yaptı! Ali Koç-İbrahim Hacıosmanoğlu koalisyonu
Büyükekşi düşmanları müttefik yaptı! Ali Koç-İbrahim Hacıosmanoğlu koalisyonu

Büyükekşi düşmanları müttefik yaptı! Ali Koç-İbrahim Hacıosmanoğlu koalisyonu

TFF'de bugün seçim günü! Mehmet Büyükekşi'nin ibra edilmemesi için yoğun girişimler var
TFF'de bugün seçim günü! Mehmet Büyükekşi'nin ibra edilmemesi için yoğun girişimler var

TFF'de bugün seçim günü! Mehmet Büyükekşi'nin ibra edilmemesi için yoğun girişimler var

Al-Ahli'den Saint-Maximin'e: Şimdi Fenerbahçe'ye git sonra dönersin
Al-Ahli'den Saint-Maximin'e: Şimdi Fenerbahçe'ye git sonra dönersin

Al-Ahli'den Saint-Maximin'e: Şimdi Fenerbahçe'ye git sonra dönersin

En Nesyri, AS Roma'yı istiyor! Fenerbahçe 30 milyon Euro önerdi
En Nesyri, AS Roma'yı istiyor! Fenerbahçe 30 milyon Euro önerdi

En Nesyri, AS Roma'yı istiyor! Fenerbahçe 30 milyon Euro önerdi

Eşi Amra çocuklarla beraber Split'e yerleşti Dzeko'nun Hajduk'a imzasını bekliyor
Eşi Amra çocuklarla beraber Split'e yerleşti Dzeko'nun Hajduk'a imzasını bekliyor

Eşi Amra çocuklarla beraber Split'e yerleşti Dzeko'nun Hajduk'a imzasını bekliyor

Fenerbahçe 8 numara alırsa, Fred için çıldıran Galatasaray'ın yolu açılır
Fenerbahçe 8 numara alırsa, Fred için çıldıran Galatasaray'ın yolu açılır

Fenerbahçe 8 numara alırsa, Fred için çıldıran Galatasaray'ın yolu açılır

İstatistikler Galatasaray için doğru sağ bekin Doue değil Jelert olduğunu söylüyor
İstatistikler Galatasaray için doğru sağ bekin Doue değil Jelert olduğunu söylüyor

İstatistikler Galatasaray için doğru sağ bekin Doue değil Jelert olduğunu söylüyor

Galatasaray cephesi: Oğuz Aydın, Okan Buruk'u 'Beni Galatasaray'a alın' diye aradı
Galatasaray cephesi: Oğuz Aydın, Okan Buruk'u 'Beni Galatasaray'a alın' diye aradı

Galatasaray cephesi: Oğuz Aydın, Okan Buruk'u 'Beni Galatasaray'a alın' diye aradı

Kartal Projesi'nden gelecek parayla Trabzonspor'un tüm borcu temizlenecek
Kartal Projesi'nden gelecek parayla Trabzonspor'un tüm borcu temizlenecek

Kartal Projesi'nden gelecek parayla Trabzonspor'un tüm borcu temizlenecek

Acun Ilıcalı; Saint-Maximin'i indirdi, En Nesyri için devrede, hedefi Samardzic
Acun Ilıcalı; Saint-Maximin'i indirdi, En Nesyri için devrede, hedefi Samardzic

Acun Ilıcalı; Saint-Maximin'i indirdi, En Nesyri için devrede, hedefi Samardzic