Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Yabancı kuralında değişiklik istediler!

  Kulüpler Birliği yaptığı toplantı sonucunda yabancı konusunda tavsiye kararı aldı
  Haber Giriş Tarihi: 19.12.2013 09:32
  Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2013 07:33
  https://www.fotospor.com
  kapak resmi

  Kulüpler Birliği’nin Çarşamba günü yapılan toplantısında en çok üzerinde durulan konu, yabancı konusundaki sınırlamaydı. G.Saray’ın daha önce yargıya taşıdığı yabancı sınırlaması konusunda kulüpler çok önemli kararlar aldı.

  Akşam'dan Şafak Kayalar imzalı haber şu şekilde: 

  2014-2015’TE UYGULANSIN

  Ocak ayında TFF’yle masaya oturalım. 6+0+4 formülündeki 0’ı kesinlikle kaldıralım. Tribünde yabancı istemiyoruz. Türk futbolunun ekonomisi bunu kaldırmaz. 2014-2015 sezonundan itibaren uygulanmak üzere devre arasında kesin ve net bir karar alalım. 0’ı kaldıralım, yabancı sayısını da oturup tartışalım. Türk futbolunun menfaati ne gerektiriyorsa ortak bir sayı belirleyelim.”

  8 YABANCI İSTEYEN VAR

  G.Saray yabancı konusunda ‘sınırsızlık’ isterken, birçok kulüp eski 6+4 sistemine dönülmesini destekledi. Sayının 8’e düşmesini savunanlar da oldu.  

  ANLAM VEREMİYORUZ

  Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan da çıkışta şu açıklamayı yaptı: “Yabancı sayısıyla ilgili konu şu an nihai bir karar alınmadı. Sadece bir tek karar var. ‘0’ dediğimiz kulübede olmama olayının kaldırılması. Bunun kulüp yetkilileri tarafından yeniden mütalaa edileceğini ve federasyona tavsiye kararımızı bildireceğimizi söyleyeyim. Kulüplerin hiçbiri tribündeki olaya anlam veremiyor. O, sıfır olayının kalkması için görüş birliğine varıldı. Bütün kulüp başkanları bu konuda mutabakata vardılar.

  SERBEST KALIRSA SORUN YOK

  Sadece tek bir şey var. ‘0’ dediğimiz kulübeye giremeyen oyuncuyu tribüne göndermeye karşıyız. Kalanların kulübede olmasını, yani artı 2’nin kulübede olmasını istiyoruz. Hem futbolun gelişmesi hem maliyetin düşmesi için bunun gerekli olduğunu düşünüyoruz. Oynamayan oyuncunun tribünde olmasının yersiz ve gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Bir kulübümüzün yabancı konusunda yargıya başvurusu var. Zaten yabancı serbest kalırsa, o zaman bunların hiçbirinin anlamı kalmayacak.”

  MAÇ OYNANIRKEN KURALLAR DEĞİŞMEZ

  Kulüpler Birliği’ne katılan 13 kulübün 6+0+4 yabancı kuralının değişmesi konusunda fikir birliğine varması üzerine F.Bahçe şu açıklamayı yaptı: “Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı devamlılık gerektiren önemli kararların, sezon ortasında çeşitli sebeplerden ötürü değiştirilmesi yönünde verilen beyanatlar ve yönlendirme çalışmaları, TFF’nin kurumsal ve saygın yapısına zarar vermektedir. Türk futbolunun yönetimi, günlük kararlarla değil, uzun vadeli planlarla gerçekleşmektedir. Aksi bir karar verilemez.”

  YASA KISA ZAMANDA MECLİS'E TAŞINACAK!

  Hoşcan, Kulüpler Yasası’yla ilgili de şu bilgiyi verdi: “Çalışmalar çok güzel gidiyor. Bakanlık yetkilileri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğü’yle belirli bir aşamaya gelindi. İnşallah kısa zaman içinde bu yasanın meclise taşınması için çalışıyoruz.”

  SINIRSIZDA ISRARLIYIZ

  Galatasaray CEO’su Lutfi Arıboğan da Kulüpler Birliği toplantısının ardından yabancı konusunda kulüp olarak görüşlerini anlattı: “6 yabancının oynaması, 4 yabancının kulübede olması, 6’nın dışındaki yabancılar için 4 kriter getirilmesi ve bunlardan birine mutlaka uyum sağlaması. Önümüzdeki sezondan itibaren yeni kuralın uygulanmasını konuştuk.

  Bizim bu konudaki görüşümüz istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Hem Türk futbolunun uluslararası rekabeti için hem gelirlerin artması açısından kısıtlamacı uygulamaların Türk futbolunu geliştirmeyeceğini düşünüyoruz. Mütekabiliyet kuralından yola çıkarak Avrupa Birliği vatandaşlarının Türkiye’de yabancı statüsünde sayılmaması konusunda ısrarımız var. Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan beklenen bir görüş var.”

  E-BİLETTE TİCARİ KAYGILARIMIZ VAR

  Kulüpler Birliği toplantısında e-bilet konusunda da fikir birliği vardı. Ancak kulüpler ticari kaygılarla bunu TFF’nin değil her kulübün kendisinin yapmasını istiyor.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar