• Fenerbahçe haberleri
 • Galatasaray haberleri
 • Beşiktaş haberleri
 • Trabzonspor haberleri
 • Adana Demirspor haberleri
 • Ankaragücü haberleri
 • Antalyaspor haberleri
 • Fatih Karagümrük haberleri
 • Gaziantepspor haberleri
 • Giresunspor haberleri
 • Hatayspor haberleri
 • Kasımpaşa haberleri
 • Kayserispor haberleri
 • Konyaspor haberleri
 • Medipol Başakşehir haberleri
 • Sivasspor haberleri
 • Ümraniyespor haberleri
 • İstanbulspor haberleri

Son Dakika

  Şükrü Saracoğlu stadı için korkutan deprem uyarısı!

  Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor başta olmak üzere Türkiye'deki birçok stadyumun deprem dayanıklılık durumunu değerlendirdi.

  Haber Giriş Tarihi: 08.03.2023 16:08
  Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2023 16:08
  https://www.fotospor.com
  Şükrü Saracoğlu stadı için korkutan deprem uyarısı!

  Türkiye, 45 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği, yüz binlercesinin de yaralandığı 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmaya çalışıyor. 

  Türkiye'de deprem konusunda en tanınmış isimlerden birisi olan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, stadyumların depreme karşı dayanıklılık durumlarını değerlendirdi.

  3-4-3 Digital Youtube kanalına konuşan Ercan, depreme statta yakalanılması halinde taraftarların neler yapması ve kulüplerin de öncesinde ne tür önlemler alması gerektiği konusunda hayati bilgiler verdi.

  Taraftarlar tribünden atlamaya çalışacak

  Övgün Ahmet Ercan, "Stadyumlar için bir yönergenin çıkartılması lazım. Stadyumlarda taraftarın oturduğu o basamaklar sağlam mı, değil mi? Altyapı sağlam mı değil mi? Deprem olduğunda seyirciler ne yapacak? Aradaki merdivenler kaçış için yeterli değil. İnsanlar neyapacak? Tribünlerin arkasındaki yerlerden atlamaya çalışacaklar!" dedi.

  Stadda en büyük ölümler çıkış kapısında olur

  İnsanların deprem anında çıkış kapısına da yöneleceklerini vurgulayan Ercan, "Bu kapıların önünde toplu ölümler olacak. Aynı zamanda kapıları kapatıyorlar. O kapılar sanıyorum sürgülü. Sürgülü kapılar son derece sakıncalıdır. Sıkışır, açılmaz. O kapıların ittiğin zaman açılması lazım. Buna bir çözüm yolu bulmak gerekiyor. Depremlerde genelde en büyük ölümler çıkış kapısı önünde kitlesel ölümlerle olur. Stadyumlar bu açıdan kitlesel ölüme çok uygundur şu anda" dedi.

  Statta en güvenli yer yeşil sahadır

  Profesör Ercan, stat içinde depreme yakalanıldığında yapılacak en doğru davranışın yeşil zemine inmek olduğunu söyledi: "Burada tek kurtuluş şu olabilir: Taraftarın stadyumun dışına çıkacağına, içinde kalması gerekir. Top oynanan alana girmesi gerekiyor herkesin. Onun için o aralıkların açılması gerekir. Düşünün siz arada bir yerde oturuyorsunuz. Ne öne ne arkaya ne de yana gidebileceksiniz! Ve altınızın çöktüğünü  düşünün. Sizi her şey bekleyebilir. Veya ikinci üçüncü kattasınız, o zaman yeşil alana nasıl ulaşacaksınız"

  Taraftar stadda oturduğu yerde dursun

  Profesör Övgün Ahmet Ercan, her şeyden önce statların sağlam inşaa edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Deprem anında seyirciler ne yapmalı? Önce stat sağlam olacak. Sağlamsa herkese 'Deprem olursa sakın bir yere kaçma. Otur oturduğun yerde' diyeceksiniz. Çünkü stadyumda kaçış başladığı anda kitlesel ölümler olur. Bu konu çok çok önemli" diye konuştu.

  Fenerbahçe Sami Yen'e gitsin dedim Ali Şen aradı

  Bugüne kadar bir tek Fenerbahçe'den yıllar önce çağrı aldığını anlatan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, eski başkanlar Ali Şen ve Aziz Yıldırım ile çarpıcı anılarını paylaştı: "Fenerbahçe Ülker Stadyumu deprem açısından çok kötü. 1999 depreminde televizyon programında, 'Fenerbahçeliler maçlarını bundan sonra Ali Sami Yen'de oynasınlar' dedim. Biraz abartarak söyledim bunu. Ali Şen aradı. Fenerbahçe başkanlığını yeni bırakmıştı. 'Hocam böyle bir laf ettin mi' dedi. 'Evet' dedim. 'Niye dedin hocam' dedi. Dedim, 'Sizin stadyumun yeri çok kötü'. 'Vay be hocam, ne yapacağız peki' diye sordu. 'Bir çalışma yapıp karar vermek lazım' dedim. Ali Şen de 'Hemen yap hocam' dedi. Ben de 'Bu kulübün bir başı var. Aziz Yıldırım derse, öyle yaparız' dedim. Şen de 'Aramazsa söyle, ben yaptıracağım' dedi..."

  Aziz Yıldırım Fenerbahçeli yapmak istedi

  Ertesi gün saat 10.30 gibi Aziz Yıldırım'ın kendisini aradığını ve "Hocam arabayı yolluyorum, hemen seni alsın bana getirsin" dediğini aktaran Ercan, "Hiç meşgul müsün falan diye sormadı bile. Fenerbahçe imparatorluk tabii! 'Hayır' diyemezsin. Götürdüler Aziz Yıldırım'a. Gayet güzel karşıladı" dedi. Ercan, Aziz Yıldırım ile aralarında geçenleri şöyle aktardı:

  A.Y. -Hoş geldin hocam. hangi takımı tutuyorsun. Fenerbahçelisin değil mi hocam?

  Ö.A.E. -Hayır.

  A.Y. -Hemen bir rozet getirin hocayı Fenerli yapalım.

  Ö.A.E. -Başkan ben rozeti takmayayım ama cebime koyayım sizin anınız olsun.

  Aziz Yıldırım "Durun, deprem uzmanı geldi" dedi

  Daha sonra statta incelemeye gittiklerini kaydeden Ercan, "Ben ne dersem yazdılar. Fikirlerimi söyledim. Kurbağalıdere'deki tesislere de gittik. Rıdvan Dilmen o zaman antrenör. Aziz Yıldırım 'Durun! Deprem profesörü geldi' dedi. Takım böyle dizildi, Rıdvan Dilmen başta olmak üzere, herkes elimi sıktı. Ardından da Samandıra'ya gittik. Oranın çok sağlam olduğunu söyledim" dedi.

  Aziz Yıldırım güçlendirme yaptı sanırım

  24 yıl önceki durumu değerlendiren Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Fenerbahçe Stadı'nın bulunduğu yer çok kötüydü. Kurbağalıdere'de. Yer yer çökme, sıvılaşma, oturmaların olabileceği bir yerde. Aziz Yıldırım orada güçlendirme işlemleri yaptı sanıyorum. Neler yaptı bilmiyorum. Kaldı ki kendisi bir inşaat mühendisi. Gerekenleri yapmıştır" diye konuştu.

  Beşiktaş stadı başka yere yapmalıydı

  Beşiktaş'ın stadı Vodafone Park'ı da değerlendiren Ercan, stadın notunu 'orta, kötü' olarak verdi. Ercan, eskiden Dolmabahçe, Mithatpaşa ve İnönü ismi verilen stadın Osmanlı İmparatorluğu Sarayı'nın arabacılarının kaldığı ahırlarının bulunduğu bir yerde inşaa edildiğini vurguladı. Ercan, "Dere ağzında bulunan bir yerdir. Genelikle gevşek birimlerinin bulunduğu bir kesimdir. Sonradan sıfırladılar. Yeniden aynı yere yaptılar. Aynı yere yapmalarını ben hiç uygun görmedim. Daha farklı yere yapabilirlerdi. Sonuçta ne kadar kazıdılar bilmiyorum, yani ana kayaya oturttular mı, oturtmadılar mı bilmiyorum ama yeşil sahayı sanıyorum bayağı aşağıya indirdiler. Eğer tribünleri ana kayaya oturtturdularsa sorun yok. Ama eski tribünler bulunduğu yerde duruyor. Eski Açık'ın olduğu yerde bir çekince olabilir" dedi.

  Stat için Trabzonspor'a hayret ettim

  Trabzonspor'un yerinden taşıyarak yaptığı Şenol Güneş Stadı'nın yerinin de iyi olmadığının altını çizen Prof. Dr. Ercan, bu tercih için hayret ettiğini söyledi: "Denizin içinde bir dolgu yapıldı. O dolgunun üzerine stat yapıldı. Oysa dağlık kesimde stat için fevkalede uygun yerler vardı. Eski uygarlıklarda sahalar vadilere yapılmıştır. Trabzon da stat için vadi içini kullanabilirdi. Trabzonlular'ın bu avantajı kullanmamasını hayretle karşılıyorum. Ama orada bir deprem dalgası olur mu? Hayır olmaz"

  Stadlar depreme dayanıklı mı?

  İşte ünlü deprem uzmanı jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor başta olmak üzere belli başlı statlar için verdiği deprem karnesi:


   

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.