Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Stopere 130 milyon euro!

  Beşiktaş'ın son 10 yılda sadece stoper transferlerine harcadığı para dudak uçuklatıyor.
  Haber Giriş Tarihi: 03.02.2014 11:09
  Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2014 09:10
  https://www.fotospor.com
  kapak resmi

  Beşiktaş, 100'üncü yıl şampiyonluğundaki Zago-Ronaldo-Ahmet Yıldırım üçlüsünden sonra her yıl stoper transferi yapmasına rağmen defansta bir türlü aradığını bulamadı.

  Zago-Ronaldo-A.Yıldırım'dan sonra 17 stoper transfer edildi

  Lucescu'nun 3-5-2 sisteminde, geri üçlüde oynayan Zago, Ronaldo ve Ahmet Yıldırım defansif ve ofansif becerileri ile taraftarın sevgilisi olmuştu. Özellikle Zago ve Ronaldo'nun uyumuna duyulan özlem devamlı dile getirilip defans hattında hep bu tarz bir ikili arandı. Sonraki sezonlarda defansın göbeğinde sürekli farklı ikililer deneyen siyah beyazlılar bu süreçte 16 stoper transfer ederken, Galatasaray'dan kiralanan Dany bu mevkideki 17. futbolcu oldu.

  Stoperler sürekli tartışıldı, sürekli eleştirildi

  Beşiktaş'ın stoper transferlerinde ödediği ücretler ve alınan futbolcuların kalitesi ise hep tartışma konusu oldu ve hala da tartışılmaya devam ediyor. Zapotocny, Schildenfeld, Ferrari, Diatta gibi isimlere verilen rakamlar şampiyonluk yarışından uzaklaşılmaya başlandığı andan itibaren kongrelerde ve divan toplantılarında sürekli gündeme getirildi.

  Yıldırım Demirören döneminde 13 stoper

  Yıldırım Demirören'in başkanlığı ile başlayan 2004 yılından itibaren sürekli artan borçlar içinde stoperlere ödenen paralar pek de yabana atılacak rakamlar değil. 2012 yılında görevi 580 milyon lira borç ile bırakan Demirören, görev yaptığı 8 yıl içinde 84 futbolcu transfer edip rekor kırarken bunların 13'ü stoper transferiydi. Demirören zamanında şu stoperler alındı:

  Mustafa Doğan, Çağdaş Atan, İbrahim Toraman, Koray Avcı, Kürşat Duymuş, Baki Mercimek, Lamine Diatta, Gordon Schildenfeld, Tomas Sivok, Tomas Zapotocny, Matteo Ferrari, Ersan Gülüm ve Egemen Korkmaz.

  Demirören yalnızca stoperlere 110 milyon TL harcadı

  Mustafa Doğan, Baki Mercimek, Lamine Diatta ve Egemen Korkmaz'ı bedelsiz transfer eden Demirören, diğer 9 futbolcu için kulüplerine 21.3 milyon Euro bonservis ödedi. Yaklaşık 60 milyon liralık bir rakamı da futbolcuların kendisine ödeyen Demirören'in bıraktığı 580 milyon liralık borç içinde sadece stoperlere ödenen rakam toplamda 110 milyon lirayı buluyor.

  Demirören dönemindeki 580 milyon liralık borç içinden diğer branşlar düşüldüğünde futbol takımı için stoperlere ödenen rakamların payı hiç de azımsanacak bir düzeyde değil.

  Matteo Ferrari, Türk futbolunun en pahalı stoperi

  Bonservis ücreti ödenerek alınan stoperlerden Matteo Ferrari'nin çok ayrı bir yeri var. Zira, Matteo Ferrari hem Türk futbolu, hem de Beşiktaş tarihinin en pahalı stoperi olma özelliğini taşıyor ve hala da Beşiktaş'tan aylık ücret alıyor.

  Ferrari'ye 2 yıl için ödenen bedel

  Siyah beyazlılar Ferrari'yi 2009 yılında İtalya'nın Genova takımından 4.5 milyon Euro bonservis bedeli ile kadrosuna kattı. 4 yıl olarak imzalanan anlaşma, bir anlamda Türk futbol tarihinin "Bir stopere ödenecek en yüksek ücret" sürecini de başlatmış oldu. 2 sezon sonra takımdan ayrılan Ferrari, Beşiktaş aleyhine CAS'ta dava açtı ve siyah beyazlı kulüpten 8 milyon Euro daha almaya hak kazandı. Beşiktaş'ta oynadığı 2 yılda 5 milyon Euro kazanan Ferrari, taksitler halinde almaya devam ettiği 8 milyon Euro birlikte yıllığı 6.5 milyon Euro'ya gelmiş oldu. Yani Ferrari'ye bonservisi dahil 2 yıl için ödenen toplam rakam yaklaşık 50 milyon lirayı buldu.

  Fikret Orman 1.5 sezonda 4 stoper aldı

  Yıldırım Demirören'den sonra görevi devralan Fikret Orman ise 1.5 sezonda 3 stoper transfer etti. Aynı zamanda altyapıdan Atınç Nukan da A takıma alındı. Geçtiğimiz sezon Egemen Korkmaz ile yollarını ayıran başkan Fikret Orman'ın ilk stoper transferi Julien Escude oldu. Önder Özen'in Sportif Direktörlüğe gelmesi ile sezon başında Pedro Franco'yu kadrosuna katan Beşiktaş'ın, Fikret Orman dönemindeki son stoper transferi ise Galatasaray'dan kiralanan Dany Nounkeu. Bu futbolcular içinde sadece Pedro Franco için 2.4 milyon Euro bonservis bedeli ödendi. Escude'ye iki yıl için 5.5 milyon lira verilirken, Dany'e ise yıl sonuna kadar 1.8 milyon lira ödenecek.

  Dany ile birlikte Beşiktaş'ın şu andaki stoper sayısı da (İbrahim Toraman ile birlikte) 6 oldu. Bu futbolcular ise, Pedro Franco, Escude, Ersan Gülüm, Sivok, Dany ve kadro dışı olan İbrahim Toraman.

  10 yıldır takımda olan tek futbolcu İbrahim Toraman

  10 yılda 17 stoper transfer eden Beşiktaş'ta İbrahim Toraman'ın bu sürede takımda devam eden tek futbolcu olması da ilgi çeken başka bir ayrıntı. 2004 yılında Yıldırım Demirören tarafından Gaziantepspor'dan transfer edilen Toraman, 10 yılda takım kaptanlığına kadar yükseldi ve şimdi de kadro dışı.

  Dany Transferine büyük tepki

  Siyah beyazlı taraftarlar, Dany transferinin gündeme geldiği 20 gün öncesinden bu yana, ''Galatasaray'ın istemediği bir futbolcuyu alacağımıza İbrahim Toraman'ı affedelim'' diyerek adeta isyan ediyor. Taraftarlar, Demirören zamanında başlayan rakiplerinin istemediği futbolcuları alma geleneğinin Fikret Orman döneminde de devam ettiğini belirterek, sosyal medya ve forumlar aracılığı ile tepkilerini gösteriyor. Fikret Orman ve yönetimi ise bütün uğraşlarına rağmen Toraman'ı affetmeyen Önder Özen-Slaven Biliç ikilisinin ısrarına dayanamayıp, Galatasaray'dan Dany'i alarak takıma 6. stoperi kazandırmış oldu.

  Stoperlere 10 yılda 130 milyon lira harcandı

  Escude, Pedro Franco ve Dany'e ödenen ve ödenecek ücretler de eklendiğinde Beşiktaş'ın son 10 yılda stoperler için harcadığı rakam 130 milyon lirayı buluyor. Zago-Ronaldo ikilisinden sonra 17. stoperi kadrosuna katan ve yaklaşık 130 milyon lira harcayan Beşiktaş'ın, defansın göbeğindeki ideal ikiliyi bulma çalışmalarının Danny ile son bulup bulmayacağını ise zaman gösterecek.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar