Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Dev kulüpleri kur farkı fena çarptı!

  30 Kasım’dan bu yana dolar yüzde 15, Euro yüzde 16.5 artınca sözleşmelerini yabancı para cinsinden yapan dev kulüpler büyük zarar uğradı.
  Haber Giriş Tarihi: 26.01.2014 12:21
  Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2014 10:26
  https://www.fotospor.com
  kapak resmi

  30 Kasım’dan bu yana dolar yüzde 15, Euro yüzde 16.5 artınca sözleşmelerini yabancı para cinsinden yapan futbol takımları tam anlamı ile çarpıldı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş iki aylık kur farkından toplam 123 milyon lira zarar yazdı. Dördüncü dev Trabzonspor ise bu durumdan tek kârlı çıkan takım oldu. Bordo Mavililer kurdan 10 milyon kazançlı çıktı

  Kurda önlenemeyen yükseliş tam gaz sürerken, dolar ve Euro'daki hızlı tırmanış, futbolcularla olan sözleşmelerinin tamamına yakınını Euro ve dolar üzerinden yapan futbol kulüplerinin bütçelerini adeta altüst ediyor. Önceki akşamGalatasaray’ın da finansallarını açıklamasıyla, halka açık spor kulüplerinin tamamı ilk altı aylık bilançolarını açıklamış oldu. Böylece kurdaki hızlı artışın dört büyüklerin altı aylık bilançolarında yarattığı tahribatı da ölçmek mümkün hale geldi. Buna göre, kasımsonu bilançolarındaki döviz açık pozisyonları göz önüne alındığında ve kurunmevcut seviyelerini koruduğu varsayımıyla Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın kur zararı iki ayda 122.6milyon lira arttı.

  EN FAZLA KUR ZARARI GALATASARAY’DA

  Kulüplerin altı aylık bilançolarında 30 Kasım itibarıyla dolar 2.0174 TL, Euro ise 2.7454 TL seviyelerinden bağlanmış görünüyor. Aradan geçen yaklaşık 2 aylık dönemde dolar yüzde 15 (2.33 TL) , Euro ise yüzde 16.5 (3.19 TL) yükseldi. Altı aylık bilançolara bakıldığında Galatasaray’ın 108.8milyon dolar ve 51.8milyon Euro döviz açık pozisyonu bulunuyor. Yukarıdaki kurlardan yapılan hesaplama ile Cimbom'un iki aylık dönemdeki tahmini kur zararı 57.2milyon lira oluyor. 76.8milyon dolar ve 33.6milyon Euro açık pozisyonu bulunan Fenerbahçe'nin bu dönemdeki tahmini kur zararı ise 39.2 milyon lira seviyelerinde bulunuyor. Açık pozisyonunda 50.7milyon dolar ve 23milyon Euro olan Beşiktaş'ın ise tahmini kur zararı 26.2milyon lira.

  GALATASARAY’IN 57 MİLYONU ‘KUR’A GİTTİ

  Kur artışı transferden de soğuttu

  Döviz kurlarında özellikle 17 Aralık’tan bu yana yaşanan hızlı tırmanış kulüplerin devre arası transferlerini de vurdu. Öyle ki, bütün spor haberlerinde son yılların ‘en sakin’ ara transfer dönemi olduğu veriliyor. Dönemin bu kadar sakin geçmesinin nedeni ise ne kulüp yöneticilerinin beceriksizliği ne de futbolcuların Türk takımlarında oynamak istemeyişi.

  EL AYAK ÇEKİLDİ

  Suskunluğun tek nedeni, sezon öncesi yaz ayları transfer dönemine göre şu an kurdaki artış. Şöyle ki, yaz aylarında ortalama dolar 1.92, Euro ise 2.5 TL seviyelerindeydi. O döneme göre bakıldığında dolar yüzde 21.4, Euro ise yüzde 28 değerlendi. Hal böyle olunca da transferden el ayak çekildi.

  Mağazadan kazandı gişede kaybetti

  30 Kasım tarihli altı aylık bilançosunu KAP'a gönderen Galatasaray'ın söz konusu dönemde hem gelirleri hem de zararı artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı döneminde 31.9 milyon lira zarar açıklayan Cimbom, bu yılın ilk altı ayında zararı 86.8 milyon lira oldu, yayın gelirlerini yüzde 8.7 artarak 29.9 milyon liraya çıktı. Aynı dönemde mağaza satış gelirleri ise yüzde 61 artışla 55.4 milyona ulaştı. Bilet satış gelirleri yüzde 6 azalarak 8.9 milyon lira oldu.

  TRABZONSPOR 10MİLYON LİRA KÂR ETTİ

  Kurdaki yükselişten İstanbul'un üç büyük kulübü zarar yazarken Trabzonspor ise kâr ediyor. Şöyle ki, Bordo Mavililerin 30 Kasım bilançosuna göre, Trabzonspor'un 3.1 milyon Euro açık pozisyonu bulunurken, şirketin kulüpten 36.2 milyon dolar alacağı bulunuyor. Yani Trabzonspor'un tahmini kur farkı geliri 10 milyon lira.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar