• Fenerbahçe haberleri
 • Galatasaray haberleri
 • Beşiktaş haberleri
 • Trabzonspor haberleri
 • Adana Demirspor haberleri
 • Ankaragücü haberleri
 • Antalyaspor haberleri
 • Fatih Karagümrük haberleri
 • Gaziantepspor haberleri
 • Giresunspor haberleri
 • Hatayspor haberleri
 • Kasımpaşa haberleri
 • Kayserispor haberleri
 • Konyaspor haberleri
 • Medipol Başakşehir haberleri
 • Sivasspor haberleri
 • Ümraniyespor haberleri
 • İstanbulspor haberleri

Son Dakika

  Patrick Comninos açıklamalarda bulundu

  Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos açıklamalarda bulundu.

  Haber Giriş Tarihi: 22.03.2023 18:27
  Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2023 18:27
  https://www.fotospor.com
  Patrick Comninos açıklamalarda bulundu

  Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL) CEO’su Patrick Comninos beIN Sports’a açıklamalarda bulundu. Basketbolun Avrupa’da yüzlerce kulüp tarafından oynanan bir spor olduğunu belirten Comninos, Türkiye Ligi’nin seviyesinden, Türk takımlarının BCL deneyimine, BCL’in ilkelerine ve Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ile olan ilişkilerine kadar çeşitli konular üzerinde konuştu ve ülkede yaşanan deprem sebebiyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

  Comninos’un açıklamalarından bazıları şu şekilde:

  “Türkiye Ligi Avrupa’nın en çekişmeli liglerinden biri”
  Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin Avrupa’da ilk 2-3 sırada yer aldığını düşündüğünü belirten Comninos, “Bence Türkiye Ligi Avrupa’nın en çekişmeli liglerinden biri. İlk 2 veya 3 arasına rahatlıkla girer. Biz de buna cevaben Türkiye Ligi’nden alabildiğimiz kadar takımı davet ettik. Bu yıl 5 takımımız vardı; Bahçeşehir Koleji, Darüşşafaka Lassa, Galatasaray Nef, Pınar Karşıyaka ve Tofaş. Bu takımlardan 3’ünün Son 16 Turu’na kalması da Türk takımlarının üst düzey başarısını ve yeteneklerini gösteriyor. Bizim için Türkiye Ligi’ni takip etmek her zaman bir zevk ve bu sene de çok çekişmeli bir sezon oluyor. Türk takımlarının başarısını görmek bizi her zaman çok heyecanlandırıyor. Geçmişte BCL’de finale kalan iki Türk takımımız oldu; Banvit ve Pınar Karşıyaka. Bu sene finale gidecek bir Türk takımı yok ama bu da bir açıdan BCL’in ne kadar mücadele düzeyi yüksek bir turnuva olduğunun göstergesi.” şeklinde konuştu.

  “Türk takımlarımız BCL deneyiminden memnun”
  Kulüplerin BCL’i tercih etmedeki motivasyonlarının ne olabileceğinin sorulması üzerine Patrick Comninos, “Bence uygulamaya koyduğumuz şey, kulüplerin yeteneklerini sergilemelerine, sosyal medya ekibimizle birlikte çalışarak oyuncularının tanıtımını yapmaya ve buna karşılık etkileşim almalarına olanak tanıyan bir turnuva yapısı. Yerel liglerinde yapmaları gerekenleri tamamlayan ve doğru dengeyi bulan bir müsabaka programı geliştirdik. BCL normal sezonunda takımlar iki haftada bir maç yapıyor ve bu aynı zamanda onların yerel liglerine de odaklanmalarını sağlıyor. Çünkü bizim için yerel lig performansı önemli ve Türkiye Basketbol Federasyonu’na bağlı Türkiye Süper Ligi dahil olmak üzere yerel ligler aynı zamanda BCL’in hissedarı. Liglerle yakın iş birliği içinde olmamız bizim için önemli. BCL’e katılan kulüplerin turnuvadaki mücadeleden zevk aldıklarını, kendi tanıtımlarını yaptıklarını, Avrupa’da ve dünyada görünüme sahip olduklarını ve kendilerini çok üst seviyelere taşıyabileceklerini her zaman hissettik. Kulüplerden aldığımız geri dönüşler hep bu yönde. Bu bizim için bir lütuf. Son yıllarda aramıza katılan çok sayıda Türk takımımız var ve hepsi deneyimlerinden çok memnun kaldılar. Bu da bize takımlarımızın BCL’de olmaktan keyif aldıklarının göstergesi. Gün sonunda düzenlediğimiz turnuva takımlar tarafından ve takımlar için oluşturulan bir organizasyondur.” dedi.

  “BCL şampiyonu en az bir milyon avro kazanıyor”
  Avrupa’da mücadele etmenin kulüplere finansal getirisi olması gerektiğini ve BCL şampiyonunun en az bir milyon avro ödül aldığını belirten Comninos, “Bu her zaman savunduğumuz bir şey. Avrupa’ya katılımın faydaları olması gerektiğine inanıyoruz. Tanıtım açısından, taraftarları harekete geçirme açısından ve aynı zamanda finansal yönden faydaları olmalıdır. BCL’i kazananın en az bir milyon avro kazandığı bir yapımız var. Bu her zaman kulüpler için önemli bir motivasyon ve katkı olmaya devam ediyor. Tabii turnuvada yer alan her takım bir şeyler kazanıyor. Zorlu bir basketbol ekonomisine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Basketbolun ekonomisi tüm paydaşlar için zorluklar içeriyor ve bunun içerisinde bizim kulüplerimizle yakın bir şekilde çalıştığımıza, onları başarıları için ödüllendirdiğimize ve aynı zamanda basketbolu daha da büyütmek için çözümler bulmaya çalıştığımıza inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

  “Her kulübe başarılı olması için ortam yaratmamız gerekiyor”
  BCL’in genel olarak sportif ve yerel liglerdeki başarıyı hedeflediğini belirten Patrick Comninos, “Bence spor piramidi olarak adlandırdığımız şeyin bir mantığı var ve yerelden başlayıp bölgesele, oradan ulusala, sonra Avrupa’ya ve sonra kıtalararasına gidiyor. Bu piramidin tepesine bakarsanız BCL şampiyonunun katıldığı bir de FIBA Kıtalararası Kupa var. Yani bizim için burada bir mantık var. Kulüplerin gelişmesini sağlayan bir yaklaşıma sahibiz ve aynı zamanda liglerimizle de çalışmak için uğraşıyoruz. Yerel liglerin sonuçlarına değer vermemiz gerekiyor. Bizim için bu çok önemli ve takımlarımızın kendi liglerindeki dizilimlerini öğrenmek için yerel ligleri her zaman çok yakından takip ediyoruz. BCL’e 7 yılı aşkın süredir 39 ayrı ligden katılan 150’den fazla farklı kulübümüz var. Bu da bizim basketbol ekosistemine katkımız.” ifadelerini kullandı.

  “FIBA’dan bağımsız bir varlık olarak çalışıyoruz”
  BCL’in FIBA’nın değerlerine saygı duyan fakat bağımsız bir varlık olduğunu söyleyen Comninos, “BCL başından beri, FIBA ve liglerin BCL’in ortak hissedarları olduğu ayrı bir tüzel kişilikti. FIBA’nın ofisi olan Basketbol Evi bünyesinde, ancak bağımsız bir varlık olarak çalışıyor ve faaliyet gösteriyoruz. Her zaman şaka yollu bunun bir başlangıç olduğunu ama oranın babamın evi olmadığını söylüyorum. Böyle bir fırsatımız var. Özellikle son yıllarda üçüncü şahıs yatırımcılarımız geldi, Amerikalı yatırımcılar grubu BCL’de bize katıldı. FIBA’nın değerlerine saygı duyan, FIBA şemsiyesi altında iş birliği yapan bağımsız bir kimliğe ve büyümeye sahibiz.” dedi.

  “BCL sportif başarı ve ilkelere dayalı”
  Avrupa’da çok sayıda basketbol turnuvası varken BCL’in bunlardan nasıl ayrıştığının sorulması üzerine Comninos, “Her turnuvanın kendi felsefesi, kimliği ve DNA’sı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu birinin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Biri diğerinden sadece farklıdır. Bizim DNA’mız en başından beri bütün Avrupa çapında olmak, sportif başarılara ve ilkelere dayalı olmak gibi sportif değerler üzerine kuruludur ve kulüplerimize her zaman destek olmaya çalışırız. Bence BCL’in en azından bu çok parçalanmış pazarda kendi kimliğini korumasını sağlayan şey bu. Bence artık insanlar sportif başarıdan bahsettiklerinde BCL’den bahsettiklerini biliyorlar. En son yaptırdığımız anketlere göre basketbolseverlerle konuşurken eşitlik ve sportif ilkeler her zaman temel değerlerimiz olarak görülüyor. Yerel ligleri ve milli takımları da içeren bu spor piramidi içinde faaliyet göstermeye çalıştığımız için bunun önemli olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

  “Basketbol bir avuç kulüp tarafından oynanmıyor”
  FIBA, FIBA Avrupa ve EuroLeague arasındaki çekişmenin sorulması üzerine Patrick Comninos, “Bence her organizasyonun kendine has bir felsefesi var. Biz spor piramidine saygı duymaya, yerel sonuçları ödüllendirmeye ve bunun bizim için temel değere olduğuna inanıyoruz. Bunun yanında markalara ve takımların isimlerine odaklanan, farklı bir felsefeye sahip farklı bir organizasyon daha olduğunun da farkındayız. Takımların yerel liglerindeki performansı ne olursa olsun bu organizasyonda bir istikrar var. Biri doğru değil, biri yanlış değil. Her biri farklı değerler dizisini destekliyor. Bunu kabul ediyoruz, bu hayatın bir gerçeği ve bu ortamda yaşamaya çalışıyoruz. Tabii ki bazı takım meselelerinde ne kadar yakın uyum sağlanırsa basketbol için o kadar iyi olacağını biliyoruz. Dediğim gibi basketbol bir avuç kulüp tarafından oynanmıyor, basketbol yüzlerce kulüp tarafından oynanıyor ve tüm kulüplerin, tüm oyuncuların ve milli takımların saygı görmesini, korunmasını ve tanıtımını sağlamamız gerekiyor. Çünkü tanıtım veya yeni oyuncular yaratmadan basketbol gelişemez. Ve buna Avrupa’da ihtiyacımız var. Kaliteli Amerikalı oyuncuların gelip sporumuza katkıda bulunması harika ama Avrupalı oyuncular üretmeye devam etmezsek, o zaman ulusal seviyeden milli takım seviyesine kadar her seviyede zorluk yaşanacak bir noktaya geleceğiz.” açıklamasını yaptı.

  “Odak noktamız Avrupa olmalı”
  Avrupa kıtasının dışına genişleme sorusu üzerine Comninos, “Bence şu anda genç bir turnuva olarak Avrupa’ya odaklanmamız gerekiyor. Başarıya giden yolu bulmaları için Avrupa’daki tüm takımlara bir platform vermemiz gerekiyor. Küreselleşen bir dünyada olduğumuzu kabul ediyorum. Yani gelecekte ne olacağı asla bilinmez ama bence, şu an FIBA olarak konuşuyorum, biz Avrupa dışındaki kulüpler için de doğru ortamı yaratmak için çok çalışıyoruz. Bu yıl Katar, Dubai veya Kuveyt gibi ülkelerden takımların gidip katılabileceği Batı Asya Süper Ligi’ni (WASL) başlattık. Bu FIBA çatısı altında yer alan, rekabeti yerel ve bölgesel düzeyde geliştirmeye yönelik bir proje. Bu yüzden bence BCL olarak bizim odak noktamız Avrupa olmalı ve FIBA olarak rekabeti büyütmeye devam etmek için her kıtaya odaklanmamız gerekiyor. Avrupa’da en azından BCL seviyesinde yapılacak çok iş olduğunu düşünüyorum. Burada, kendi çevremizde gelişmeye devam etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

  “Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin ilki Bursa’da”
  Türkiye’de Tofaş’ın ev sahipliğinde ilki düzenlenecek olan Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’nden de bahseden Patrick Comninos, “Bu, Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni düzenleyeceğimiz ilk yılımız olacak. Kulüplerimizin istekleri doğrultusunda geliştirilmiş bir turnuva. Birçok kulübümüzün genç sporcular için programları ve gelişmekte olan akademileri var. Büyümeye devam etmeleri ve oyuncularını motive etmeleri için bir platforma ihtiyaçları vardı. Kulüplerin bu isteğine saygı duyduk ve ardından kulüpleri bu turnuvaya katılmaya davet ettik. İlk turnuvamızı 11-15 Nisan tarihleri arasında Tofaş’ın ev sahipliğinde Bursa’da yapacağız ve 8 farklı ülkeden takımlar olacak. Bizim için bu yine genç oyuncuların parlaması, kendilerini tanıtması ve bu yönde çalışan kulüplerin ilgili faydaları elde etmesi için ideal koşulların Formatın nasıl ilerleyeceğini görmemiz gerekiyor ama BCL’de yaptığımız her şey gibi bunu da bilinçli bir şekilde bir vizyon ve planla yapıyoruz ve daha da iyi hale getirmeye çalışacağız.” dedi.

  “Bu harika ülkeyi vuran olayları asla unutmamalıyız”
  Son olarak Türkiye’ye mesajını iletirken ülkede gerçekleşen depremlere değinen Comninos, “Özellikle Türkiye genelinde yaşanan bu zor zamanlarda, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye Basketbol Federasyonu ile çok yakın çalıştığımızı söylemek istiyorum. Bu tüm dünya için olduğu kadar bizim için de bir şoktu. Bir kez daha, tüm Türk halkına başsağlığı diliyoruz. FIBA ve TBF ile birlikte FIBA Vakfı ile de çok yakın çalışıyoruz. Bu korkunç acıyı ortadan kaldırmaya çalışırken onlar da kendi katkılarını yapıyorlar. Bazen sporun insanları birleştiğini görüyoruz belki de bu bir noktada insanların ileriye bakması için bir fırsat. Ama tabii ki bu harika ülkeyi vuran o yıkıcı olayları asla unutmamalıyız.” şeklinde konuştu.

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.