20 Şubat 2019, Çarşamba

> Büsra Özertan > YENİ OYUN YENİ NADAL!
Büsra Özertan

YENİ OYUN YENİ NADAL!

08 Şubat 2019 12:00

İspanyol tenisçi Rafael Nadal, Avustralya Açık tenis turnuvasıyla birlikte bambaşka bir oyun tarzı ile karşımıza çıktı.


Yıllardır izlediğimiz Rafa; servis ağırlıklı değil, mücadeleci, inatçı ve rakibini hataya zorlayan ve bir oyunla karşımıza çıktı şimdiye kadar… Avustralya Açık’ta ise güçlü servis ve çabuk sayıya gitmeyi amaçlayan bir oyun oynadı turnuva boyunca. Peki Nadal’ı oyun tarzı değişikliğe iten neden neydi? Yıllardır süre gelen dizindeki sakatlık ve geçtiğimiz sezonun sonunda ayak bileğinden olduğu ameliyat mı? Yoksa ilerleyen yaşı mı?

TOPRAKTA DA OYNAR MI?

Nadal’ın bilinen bir diz sakatlığı zaten vardı. Ayak bileğinden geçirdiği operasyonda da ayak bileğinden bir kemik alındı. Etkili servisle çabuk sayıya gitmeyi hedefleyen yeni oyun tarzıyla dizlere de çok yüklenmemiş olunuyor. 32 yaşında olan Rafa’nın daha az yorulup ve daha az efor kaybederek yoluna devam etmesi amaçlanıyor belli ki koçlarınca… Aslına bakarsanız yeni oyun tarzıyla şimdiye kadar sert korttaki en iyi Nadal’ı izlemiş olabiliriz. Tabi final maçındaki performansını saymazsak. ‘Toprağın Efendisi- Kralı’ lakaplı Nadal, sert kortta uyguladığı bu yeni oyun stratejisini Roland Garros’a kadar süregelen toprak sezonunda da sürdürecek mi?

MERAKLA BEKLENİYOR

Rafa, bunu önce Masters turnuvalarında oynayacağı maçlarda deneyecektir ve adeta arka bahçesi haline gelen Fransa Açık için en doğru tercihi kendince yapacaktır. Dayanıklılığın ön plana çıktığı ve oyuncuların diğer kortlara nazaran daha fazla efor sarf ettiği toprak kortta bu oyun başarı getirir mi? Gelmiş geçmiş en iyi toprak kort oyuncusu olarak gösterilen Rafael Nadal’ın yapacağı tercih hem tenis otoriteleri hem biz tenis severler için merakla bekleniyor…