21 Şubat 2019, Perşembe

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Vefa Spor
Mehmet Eyüp Yardımcı

Vefa Spor

06 Haziran 2018 19:35

Eğitim kurumundan doğan güneştir Vefa Spor ve hiçbir zaman, hiçbir şartta batmadan futbolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.


2. Meşrutiyet’in ilanının hemen sonrası Vefa semtinde Zeki Baban tarafından “Vefa Mürbi-i Beden”, Vefa İdadisi’nde de Saim Turgut Aktansel Bey tarafından kurulur “Vefa”, Fatih’te de Mebuszade Hamid, Tevfik Kut ve Kemal Şirvan Beyler tarafından kurulan “Mukavvi-i Beden” adlı üç kulüp ortaya çıkmıştır. 

Ayrıca Edirnekapı yöresinde de Sudi Cavit, Dokuz Hayri Rasim ve Arif Beyler tarafından kurulan“Edirnekapı Futbol Kulübü” vardı. Bu kulüpleri kuranların tümü Vefa İdadisi öğrencisiydiler. 

Saim Turgut Bey’in aracılığıyla bu kulüpler birleşip “Vefa Terbiye-i Bedeniyye Kulübü”nü, yani günümüzün Vefa Spor Kulübü’nü oluşturdular. Yeşil-Beyaz renkler altında kurulmuştur.

Vefa Lisesi gençliğini spora yönlendirmek, böylece bedenen ve ahlaken sağlıklı nesiller olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla kurulan Vefa Spor Kulübü’nün tarihçesini, kulübün 1 numaralı kurucusu Saim Turgut Aktansel, Aylık Ansiklopedi’nin 2.Cilt 15. sayısında özetle şöyle anlatmıştır;

“Vefa İdman Yurdu olarak resmen kurulmasına doğru müteşebbislerin bir araya gelişi ve ilk hareketler 1908 yılında Vefa’da başlamıştır. Bir yurt kurma teşebbüsü ve bu gaye etrafında çalışmalar okul içinde evvela bir sınıfın şubesinde doğmuş, sonra ikinci bir şubeye de geçmiş ve bir zaman sonra da bütün okula yayılmıştır. Vefa Yurdu Nizamnamesi daha mükemmel bir şekilde 1910 yılında yapıldı. Yurdun ilk forması yollu yeşil-beyazdı, rozeti de aynı renklerde idi. Vefa Lisesi Müdürü, öğretmen ve öğrencileri tarafından himaye gören kulüp daha da güçlendi.”

Kuruluşundan bu yana kimler giymedi ki, o şanlı formayı;

Galip Haktanır,

Niko Kovi,

Özcan Arkoç,

İsfendiyar Açıksöz,

Suat Mamak,

Şükrü Ersoy,

Metin Türel,

İsmail Kurt,

Erol Togay,

Ömer Güvenç,

Saffet Sancaklı,

Abdullah Avcı…

Vefa spor uzun zaman sonrasında tekrar eski günlerine dönmek için planlı ve programlı bir şekilde gümbür gümbür geliyor.

Yönetim kurulu, teknik ekibi, futbolcular ve arkasındaki kocabir dev eğitim kurumu Vefa Lisesi, bu renklere gönül verenleriyle tüm camia gelecek parlak günlere hazır.

Türk futbolu ise tarihine Erdem ve şerefle başarılar imza atmış bu şanlı kulübün, armanın yeni başarılarının yazılmasını bekliyor.

Bugün birçok imkânsızlıklara rağmen, doğru bildiği yoldan ayrılmayarak şerefiyle, haysiyetiyle mücadele veren şanlı arma ulaşmak istediği hedefe ulaşacak güçtedir.

Vefa’ya, renklere, armaya, eğitim kurumuna gönül vermiş herkesin görev zamanı gelmiştir.

Başarıya giden yolda omuz omuza vermek zamanıdır.

Haydi! Vefalılıar, göreve…