19 Ekim 2018, Cuma

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Tarihe not
Mehmet Eyüp Yardımcı

Tarihe not

05 Kasım 2017 22:06

Bu maç şanlı tarihe sahip iki kulübün, futbola keyif katan iki takımın tarihe not düştüğü maçtı, o kadar.


Usta, çırak maçı diye adlandırılmasına bakmayın siz, zaten böyle bakarsanız her maça gereksiz anlam yüklersiniz. Mesela Trabzonlu Şenol Güneş Beşiktaş’ın teknik direktörü, Beşiktaş’ın yetiştirdiği değer Rıza Çalımbay ise Trabzonspor’un teknik direktörü.

Bu maç şanlı tarihe sahip iki kulübün, futbola keyif katan iki takımın tarihe not düştüğü maçtı, o kadar.
Bornova’nın butik stadı, Göztepe taraftarının coşkusu, nefesi ile başka bir ruh kimyasına sahip oluyor. Göztepe başkanı sayın Mehmet Sepin (kıymetli annesi Hakka göçmüştür, buradan rahmet dileklerimiz iletiyoruz, mekanı cennet olsun inşallah), taraftarı ve camiasıyla çok şeyler yapmak için elinden geleni yapıyordu ve sonunda Göztepe kimyasına uygun teknik adam Tamer Tuna, tecrübe sahibi futbolcular ve tabii ki muhteşem taraftarıyla istediğini yakaladı.

Maçın başından, sonuna kadar değişmeyen tek şey şüphesiz taraftarın coşkusuydu ama sahada doğru zamanda, doğru işler yapan Beşiktaş gerçeği vardı. Beşiktaş zorlu deplasmandan, her iki yarıda erken bulduğu goller ile hedefe ulaştı. Göztepe istekli idi, yediği goller ardından daha çok risk aldı doğal olarak ve bu Beşiktaş’ı daha çok rahatlattı.

Şenol Güneş, Gökhan Gönül ve Medel değişikliğinin ardından Talisca ve Necip değişikliğini yaparak Necip’i Gökhan Gönül bölgesine Medel’ide daha rahat oynadığı bölgeye alarak bu takımın gerçek artısı olduğunu bir kere daha gösterdi. Şenol Güneş Negredo’yu forvet arkası olarak ilk onbirde deneyerek daha farklı bir bakış açısına gidebilir mi? Bakalım yaşayarak göreceğiz. Talisca ise yedek kalarak akıllanmış daha doğrusu pabucun ucuz olmadığının farkına varmış, dileriz ki bu diğer futbolcularında başına olur. Çünkü Medel ve Lens ile bu takım farklı seyir keyfi sunar.

Milli ara öncesi önemli deplasmandan üç gol atarak, üç puan kazanıp gelen Beşiktaş, ligde bende varım demeye devam etti. Geçen iki sezonun ardından şampiyonluk yarışına katılan Galatasaray ile şimdiden sanki üç takımla (Beşiktaş, Başakşehir ve Galatasaray) bu iş heyecan fırtınasını lig sonuna kadar farklı estirecek gibi.
Ne kadar heyecan o kadar adrenalin, o kadar futbol keyfi demek.

Futbolseverler olarak özlemişiz bu gerçekleri, dileriz ki! Lig sonuna kadar sadece futbolu konuştuğumuz zamanlar yaşarız.