17 Ocak 2019, Perşembe

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Sen anlat Karadeniz
Mehmet Eyüp Yardımcı

Sen anlat Karadeniz

06 Mart 2018 12:33

Beşiktaş bu yolda akıllanıp yol alırken, Trabzonspor hâlâ akıllanmayarak, inatla yanlış yolda ilerlemeye devam ediyor ki bu ilerleyiş onlara son dört yılda katlanarak artan maddi zarar olarak dönmektedir...


Lige döndüğünden bu yana oynadığı son üç maçta, hem de kendine ters gelen hakemler eşliğinde yıpranmasına rağmen yenilmeden çıkmış ve hedefinden şaşmamış bir Beşiktaş var.

Beşiktaş lig açısından önem arz eden Trabzonspor karşısında ne yapacak? Diye merak edenler, çene yorgunluğuna yenik düşmüş Fenerbahçe’nin ardından olası mağlubiyet bekleyenler kısacası “tatlı su kurnazları” iki takım arasındaki klasman farkından yoksundular.

Bu farkı ortaya çıkaran tek sebeb ise teknik direktör ve sistem devamlılığıdır.

Beşiktaş bu yolda akıllanıp yol alırken, Trabzonspor hâlâ akıllanmayarak, inatla yanlış yolda ilerlemeye devam ediyor ki bu ilerleyiş onlara son dört yılda katlanarak artan maddi zarar olarak dönmektedir.

Beşiktaş, Trabzonspor’a karşı son dört maçta bariz üstünlük sağlarken, balans ayarı sendromu yaşayan ve bu hastalığın bünyesinde hayat bulmasına engel olamayan Trabzonspor bu dertten muzdarip hâllerde çimler üzerinde ayakta durmaya çalışmaktan başka birşey yapamamaktadır.

Beşiktaş işte böyle bir Trabzonspor’a karşı sahada Wagner Love’lu kadrosuyla yer alırken, oyunu daha geniş alana açamadı. Quaresma’nın olası uzun süreli yoksunluğunda takım içi dengeleri imar etmeye çalışan Şenol Güneş belli ki! Çoktan plan ve programını yapmış.

Trabzonspor Beşiktaş gibi defans hattını önde kuran bir takıma karşı elindeki hızlı silahlarını yedekte tutunca, Şenol Güneş Wagner Love “paşam sen bi’kenara gel” deyip Negredo gibi sırtı dönük oynama kapasitesine sahip “asist kralı” santraforunu sahaya sürünce, birden oyunun rengi ve tadı değişti.

Negredo varlığını kısa sürede sahada hissettirince Babel, Talisca ve hatta Lens oyuna daha çok katkı yapmaya başladı. Yüzü rakibe dönük oynama kapasitesine sahip bu üç oyuncu özellikle Babel farklılığını ortaya çıkardı. Babel’in attığı iki gol bunun ispatıdır.

İki gol sonrasında Trabzon adına yapılacak birşey yoktu, oyunu seyretmekten başka.

Beşiktaş, kadro ve oyun olarak Trabzonspor’dan çok farklı ve etkili yani maçın başından beri favorisiydi ama bunu görmezden gelip, bugüne kadar yorum adına nefret söylemleri yapanlar dün ekranlarda kaldıkları yerden devam ettiler.

“Efendim! Trabzonspor, Beşiktaş’a karşı Fenerbahçe’ye oynadığı gibi oynamıyormuş, böyle derbi maçımı olurmuş”

Birincisi derbi maçı aynı kentin iki takımı arasında oynanan maça denir. Mesela; Beşiktaş – Fenerbahçe aya da Beşiktaş – Galatasaray gibi.

İkincisi söyle sözler söyleyerek Trabzonspor’u töhmet altında bırakmayın yukarıda yazdığımız gibi arada klasman farkı var ve sebebi belli.

Üçüncüsü ki! daha da önemli nokta mevcut başkanınız ve biat etmiş yönetim kurullarınız sayesinde ortada var olan sadece Trabzonspor’a karşı değil birçok takıma karşı gerginliği siz çıkardınız.

Aklı selim Fenerbahçeli futbolsever ve yorumcular bu gerçeği gördükleri anda her şey düzelecektir.

Yorumlarınız için

mehmeteyupyardimci@gmail.com