21 Nisan 2018, Cumartesi

> Meral Atay > Mayısta Avrupa'da oynamak...
Meral Atay

Mayısta Avrupa'da oynamak...

15 Nisan 2017 12:53

Beşiktaş, Perşembe günü akşam UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Final maçı oynadı. Rakip Fransız Olimpik Lyon idi.


Her sezon Avrupa macerası erken biter takımlarımızın. Mart ayında bir-iki takımımız maç yapabildiği zaman başarı sayıyorduk. Hele Nisan'da da oynayabilirsek  (BJK'nin yaptığı gibi) süper bir başarı sayılıyordu.

Neyse biz Perşembe gecesine dönelim. Maç öncesi ve esnasında yaşanan olaylara değinmeyeceğim. Onları değerlendiren- değerlendirecek olan yetkili merciler var.

Beşiktaş 1-0 önde iken; biraz yorgunluk diyelim, biraz skoru koruma psikolojisiyle geriye çekilme sonucunda diyelim, hepsinden öncesi biraz şansızlık diyelim; skor birdenbire 2-1 aleyhimize dönüşüverdi.

Birdenbire  "sanki her şey bitti." havasına dönüverdi.

" Kaleci Fabri her şeyi mahvetti."
" Naptı'n Fabri"
" Tur İstanbul'a kaldı" vs. vs....

Şöyle  filmi geriye saralım.

Maç 2-0 evsahibi Lyon lehine. Beşiktaş en azından bir gol için bastırıyor. Çünki deplasmanda atılan bir golün önemini biliyor. Ve baskı beklenen golü beraberinde getiriyor. Maç 2 - 1 bitiyor.

Sizce yorumlar nasıl olurdu. En azından yukarıda bahsettiğim yorumlardan çok daha olumlu olacağı kesin.

Skor farklı değil 2 - 1.

2-1 ' e nasıl geldiği niye bu kadar duygularımızı, yorumlarımızı değiştirebiliyor.

Biraz profesyonel olalım. Deplasmanda alınabilecek olan en iyi sonuçlardan birini almışız. İstanbul’da gol yemeden atacağımız 1 gol bile bizi Yarı Finale çıkartacak. Yani  uzun yıllardan sonra Mayıs ayında  Avrupa Kupası maçında bir takımımız maç yapacak. Biz ise kalecinin aşırı kendine güvenmesi sonucunda şansız bir gol yemesine takılı kaldık.

Haydi Beşiktaş, tur seni bekliyor. Sonrasında oynanacak yarı finali de geçerek 27 Mayıs'ta Stockholm'da finali oyna.

 Bir Galatasaraylı  arkadaşımın (kardeşimin) bana sosyal medyadan attığı bir maç hatırasını sizlerle paylaşarak yazımı bitiriyorum.

"Galatasaray 1988 Şampiyon Külüpler Kupasi 1. Turunda Viyana' da Rapid Wien ile karşılaşıyordu. Maçın skoru 80. dk. da 2-0  Rapid lehine... ve 82 dk da Büyük Savaş'ın 30 mt' den attigi gol ile skor  2-1 e geldi. O gece sevincten sabaha kadar uyumamıştık. O atılan gol İstanbul’da ki  rövanşı almaya vesile olmuştu. İnşallah devamında da BJK'ımız da hakettigi turu alır."

İnşallah.....

 

twitter: Mrl_atay

Canlı Maç Merkezi