28 Mayıs 2018, Pazartesi

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Le Vent Nous Portera
Mehmet Eyüp Yardımcı

Le Vent Nous Portera

14 Nisan 2017 10:51

Düşsel bir kliple müzikseverlerin beğenisi kazanmış güzel bir şarkıdır Noir Desir’in Le Vent Nous Portera’sı ya da türkçe çevrimiyle Değişim Rüzgarı…


Düşsel bir kliple müzikseverlerin beğenisi kazanmış güzel bir şarkıdır Noir Desir’in Le Vent Nous Portera’sı ya da türkçe çevrimiyle Değişim Rüzgarı…

Zerafetiyle bir başka güzel annem küçükken bana söylediği Fransızca şarkılar ve Fransızcanın inceliğiyle bir başka zerafete bürünürdü gözümde. Bu akşam maç öncesi yaşananlar Fransızcanın tüm zerafetini alıp götürdü futboldan uzak diyarlara.

O görüntülerin ardından çıkış tünelinde Lyon formalı futbolcuların gözünde bu maçı kaybedersek başımıza neler geli korkusu ve stresi hakimdi. Yani Beşiktaş maça 1-0 önde başlıyordu açıkcası.

Bu stresin yansıması ilk 45 dakika açık ve net göründü.

Şenol Güneş’in akılcı kadro dizilimi ve oyun anlayışı kağıt üzerinde görünen zorluğu kolaya çevirmede eldeki adresi belli pusula gibiydi.

Herkes görevini yapıyordu tabii Atiba daha bir başka. Oğuzhan korner atışlarında atılan tüm yabancı maddelere yabancı tavrı ile maça nasıl hazırlandığını gösteriyordu. Bu olaylar burada olsaydı o maç oynanımır mıydı? Veya bize barbarlığın hangi payesi verilir ardında da maç hangi tarafsız sahaya taraflı olarak yönlendirilirdi bilinmez. Bu olumsuzlukları bir nebze yoke den ise maçın hakemiydi, sanırım ki MHK bu maçı örnek olarak tüm hakemlere en az on kere izletmeli, belki böylece bir katkısı olur adalet savaşçılarına.

İşte maçın dakikaları böylece lehimize geriye doğru sayımdan düşerken, rakip stresi biraz üzerinden atıp 60. Dakika itibariyle özellikle orta sahadaki ateşi yükseltmeye ve Beşiktaş’ı terletmeye başlamışken Şenol Güneş bu ateşi düşürmek için sahaya Necip ile beraber Gökhan İnler’i almak yerine, Tolgay tercihini kullanınca o ateş düşmedi.

Hatta düşmek yerine Beşiktaş’ta beklenen konsantrasyon eksikliğini ortaya çıkardı.

Bir kere daha yazmakta fayda var, bu takımın mental eksikliğini giderecek bir yapılanmaya ihtiyacı var.

Bu konsantrasyon, gelen ilk gol ile ikincisinin acı sinyallerini verirken sahneye taraftarı kendisine verdiği krediyi ‘Gereksiz işler müdürü’ sıfatıyla Fabri kullandı.

O anda, o dakikada ayağına gelen müsait andaki topla yaptığı cilveleşme maçın sonucunu tayin ederken, maçın nerede ise son on dakikasını kale arkasında geçiren fransız taraftarı sevinç dalgasına kattı.

Şenol Güneş ile değişim rüzgarları estiren Beşiktaş, cebinde altın değerinde bir gol ve bir sonraki maç için umutla İstanbul’a dönerken, ben bu hataları yapmazsam tur benim sinyali verdi.

Futbol kendi basitliği içinde aynı zamanda hatalar oyunu ve Beşiktaş bunu yaşadı, yaşattı.

İki ayaklı maçın, birincisi bitti ve henüz kaybedilen bir şey yok.

Yeter ki! Hataları tekrarlamayalım…

Canlı Maç Merkezi