16 Ağustos 2018, Perşembe

> Mehmet Eyüp Yardımcı > İZMİR MARŞIYLA
Mehmet Eyüp Yardımcı

İZMİR MARŞIYLA

19 Eylül 2017 10:45

Bir elinde mikrofon diğer el havada ve hafif bir sıçrayışla, sahneye mehter marşıyla davet ettiği yarışmacısını, İzmir marşıyla gönderen Erkan Yolaç’ı andım dün akşam Beşiktaş-Konyaspor maçını izlerken


Porto’dan zaferle dönmüş bir takımın olası rehaveti olabilir mi acaba ya da Şenol Güneş ne kadar ve nasıl rotasyon yapar düşünceleri pek bir hakimdi kafalarda. Başka kafalarda ise hani şu dillerinden "Başkanı konuşuyor, teknik direktörü konuşuyor sadece konuşuyor bunların orta sahası yok! " sözlerini düşürmeyen kafalar, olası ters sonuçta sarf ettiği sözlere, edebi çizgiden vizesiz kaçak geçip sınır ihlali yaparak daha da ağır sözleri eklemeyi bekleyen, kendine haklılık payı çıkarmaya yer arayan kafalar.

Abicim siz işi bırakın ve anladığınız işi "kabzımallığı" yapın bizleri de kabız etmeyin.

Ne demişti sadece Şenol Güneş, kendisine akıl verir gibi yedek kulübesini gösterenlere "sabır" ve gördük ki! O sabır süreci Beşiktaş adına olumlu işliyor. Kim istemez ki bir anda Medel, Negredo, Lens gibi isimler hep bir anda sahada olsun ama gelen oyuncuların fiziken, ruhen yeni takımına hazır olması gerekiyor ve bunun geçtiği sürecede sabır deniliyor. Bazı takımlar ve camiaları gelsin, hemen formayı girsin ve harikalar yaratsın anlayışı üzerinden çok çabuk futbolcu ve teknik direktör harcama hastalığından malesef kurtulmuyor. Bu hastalık sahibi camialara Beşiktaş ve Şenol Güneş adı "sabır" olan bir reçete sunuyor kurtuluş adına.

Maça gelince; öncesinde açıklanan kadroya baktığımızda Tolga, Mitrovic gibi isimlere yer vermeyen Şenol Güneş’in Medel, Atiba ikilisiyle Lyon transferi ardından özlemle beklenen Marcelo, Atiba gücüne etkinliğine kavuşacağının işaretini verdiğini gördük ve rahatladık. Bu rahatlığa fiziken daha da hazır olacak bir Lens eklendiğinde Quaresma ile birlikte her iki kanadı trafiğe açılan yola çevirir. Takımda yerini bulan Medel dün akşam oynadığı maça imza atarak, ben bu formayı kolay kolay vermem mesajını gönderdi. Sahanın her yerinde oynayan ve olumlu işler yapan Cenk Tosun bu gidişle artık ihraç edeceğimiz futbolcu listesine ismini yazdırmıştır. Pepe, Tolgay, Necip, Caner, Adriano her maçın kilit ismi sahada çok büyük işler yapan Babel hepsi birer ayrı yıldızdı.

Bu yıldızlara ayrı bir parantez açarak performansıyla her şeyi hak eden Quaresma’ya gelince şapka çıkarmak lazım. Şenol Güneş saha kenarından "Işınla bizi Sıkati" dediği anda rakiplerinden içinden geçip golünü atarken, akıttığı her tere anlam katıyordu. Kenarda oturuken bile sadece gol düşünen Negredo’ya gelince ligde veya

Avrupa’da atacağı bir gol, onu sahada patlayan yanardağa çevirir, akıttığı lavlar ise rakip defans ve kalecileri yakar. Hırsı ile rakip defans hattı içinde adeta şimdiden bir yıkım ekibi gibi dolaşmakta. Bariz fizik gücüyle kimse önüne çıkmaya cesaret edemez.

Beşiktaş Süper Kupa finali maçının cezasını fena kesti Konyaspor’a ve mehter marşıyla davet ettiği sahadan İzmir marşıyla gönderdi rakibini.

Şimdi gözler önce Cumartesi oynanacak Fenerbahçe maçına sonrada salı günkü RB Leipzig maçına çevrildi. Ligde ve Şampiyonlar Ligi’ndeki bu zor iki maçıda kayıpsız atlatacak bir Beşiktaş her iki kulvarda daha farklı gelecek planları yapmaya hazır olur.

Her iki kulvarda Beşiktaş’a başarılar dilerken, bir teşekkürü de Beşiktaş yönetimine göndermek lazım. Beşiktaşlıları üzen bir karardan yani "amatör şubelerden bazılarını kapatmak" kararından vazgeçtiler ve büyük iş yaptılar. Bundan sonra Beşiktaş camiasına bu branşlara gerekli ilgiyi göstermek düşüyor, herkes görevini yapmalı.

Canlı Maç Merkezi