20 Ocak 2019, Pazar

> Şevket Arslan > İhtiyarlara yer y(ç)ok!
Şevket Arslan

İhtiyarlara yer y(ç)ok!

11 Temmuz 2017 10:55

"İhtiyarlara yer yok!" Güzel filmdi. Transferde de bir film dönüyor. Adı "İhtiyarlara yer çok."


Süper Lig'in, Avrupa'nın en yaşlı ligleri sıralamasındaki durdurulamaz yükselişini görünce yazmadan duramadım.

Geleceğe yatırımı falan geçtim. 10 yıllık, 20 yıllık planlamalar zaten beklemiyorum. Türk futbolunda işadamları-siyaset ikilisinin hegomanyasından bir nebze kurtaralım, profesyoneller yönetsin falan diye de umudum kalmadı. Ama artık işin gerçekten cılkı çıktı.

Alın size rakamlar:

Süper Lig'e son üç günde 34 yaşındaki Pepe (Beşiktaş), 31 yaşındaki Clichy (Başakşehir), 30 yaşındaki Kucka (Trabzonspor) transfer olurken, bu yaz döneminde 30 yaş ve üstü transferi gerçekleşen oyuncu sayısı 22'ye çıktı. Transfer döneminin bitmesine henüz 2 ay varken, geçtiğimiz sezon 3 ayda ulaşılan sayının (29) yüzde 75'ine ise bir ayda ulaşıldı.

Transferlerle birlikte Avrupa'nın 10 büyük liginde yer alan 180 takım arasında en yaşlı ikinci ekip 28,7 ile Beşiktaş oldu ve ilk 15 sıraya 5 Süper Lig ekibi girdi..

Başakşehir - 28,2 yaş ortalamasıyla 9, Akhisar Belediyespor 28,2 ortalamayla 8, Karabükspor 28,6 ile 4, Beşiktaş ise 28,7 yaş ortalamasıyla 2'nci sıraya yükseldi. Osmanlıspor da Avrupa'nın en yaşlı takımı sıralamasında 14. sırada bulunuyor. Böylelikle listede ilk 15'te 5 Türk takımı yer almış oldu.

Anladık herkes günü kurtarma derdinde. Ama ülkemizin "Avrupa'nın emekli cenneti" haline gelmesi, üstelik bu kadar büyük paralar ödenmesi, son transferini yapan oyuncular almanın iyice normalleşmesi... neyse...

"İhtiyarlara yer yok" güzel filmdi.

Transferde "İhtiyarlara yer çok" filmi çekiliyor. Öyle bir film ki, bütçesi, gişesinin kat kat üstünde.

Ama şu konuda haklarını yemeyeyim: Oyuncuları bayağı ünlü. Bu filmde yönetmen, müzik, dublaj ve renk yok ama artist bol!

 

twitter: sevketarslan37

mail: sevket.arslan@fotospor.com