18 Ocak 2019, Cuma

> Serkan Bayar > Hakemlerle ilgili bir hikayem var!
Serkan Bayar

Hakemlerle ilgili bir hikayem var!

18 Şubat 2018 09:02

Hedefte hakemler var… puan kaybeden hakeme yükleniyor. Hakeme etmedik söz bırakmayan, ertesi hafta kazandığında ise “hakem de insan” deyiveriyor. Peki kimler, hakemleri suçlayanlar?


Hedefte hakemler var… puan kaybeden hakeme yükleniyor. Hakeme etmedik söz bırakmayan, ertesi hafta kazandığında ise “hakem de insan” deyiveriyor. Peki kimler, hakemleri suçlayanlar? 

1- Yaptıkları abuk subuk transferlerle kulüplerini uçurumun eşeğine getiren “basiretsiz” yöneticiler.

2- O “basiretsizlerden” maaş alan (evet maaş alan) gazeteci müsvetteleri.

3- Sosyal medyada yine aynı “basiretsizlerden” para alan taraftar değil “yönetici taraftarı” sahte hesaplar.

4- Oynattıkları kötü futbola kılıf arayan “yetersiz” teknik direktörler.

5- Lüks yaşamlarından arta kalan zamanda futbol oynamaya çalışan “beceriksiz” futbolcular.  

Hatırlar mısınız bilmiyorum. Zamanında Fenerbahçe’de oynamış bir Maldonado vardı… Türkiye’ye gelen en kötü yabancılardan birisiydi. Kendisiyle 2 sene önce Şili’de uzun uzun sohbet edip röportaj yapma şansı bulmuştum.

O röportajdan akılda kalan sadece, “başkanımız (Aziz Yıldırım) kendisininin  koçumuzdan (Luis Aragones-Dünya şampiyonu) daha fazla futbolu bilgisi olduğunu düşünüyordu” sözleri olmuştu.

Ama Maldonado ile sohbetimizde benim aklımda şunlar yer etti…

“Türkiye’den en çok hatırladığım hakemler üzerine yapılan saatler süren konuşmalardı… maç taktiğinden çok hakemi nasıl aldatabileceğimiz, hangi hareketleri yaparsak sarı kart görmeyeceğimiz, hakemin zayıf yönleri, hatta yan hakemlerin bile… Aragones bu konuşmalar kendisine tercüme edildiğinde çok kızardı. Ama başkan gelir, yöneticiler gelir bize, ‘bakın bu hafta bu hakem yönetecek. Sert oynayın sar kart göstermez veya yardımcıları ile koordinasyonu düşüktür bakmadığı yerlerde rakipleri yıldırın’ diye taktik verirlerdi. Bir keresinde yaptığım bir faul sonrası bir takım arkadaşım, ‘itiraz etsene’ diye bana tepki göstermişti. Ben de ‘hakem haklı’ dediğimde, ‘sen itiraz et. İtiraz et ki, taraftarın tepkisi hakeme yönelsin. Amaç zaten kararı değiştirmek değil, taraftara ‘hakem haksız’ dedirtmek demişti…”

Bilmem anlatabildim mi!