12 Aralık 2018, Çarşamba

> Serkan Bayar > Galatasaray'a bir değil iki ceza birden
Serkan Bayar

Galatasaray'a bir değil iki ceza birden

21 Şubat 2018 22:44

Galatasaray’ın yeniden ceza alması artık neredeyse kesinleşti…


Dursun Özbek’in yaptığı transferler yüzünden kral ilan edildiği günlerdi… 7 Ağustos 2017. "Dün Ünal Aysal’a “dur ne yapıyorsun çıldırdın mı?” demeyenler, bugün de Dursun Özbek’e “kendine gel, babanın değil Galatasaray’ın parasını harcıyorsun” demiyor. Diyemiyor” demiştim.

Yıl bitmeden 17 Aralık’ta bu kez daha “UEFA, Galatasaray’ı yine cezalandıracak” deyip donelerle nedenlerini ortaya koymuştum.

İki yazım içinde Galatasaraylılar bana söylemediklerini bırakmadı.

Ama gelinen süreçte, Galatasaray’ın yeniden ceza alması artık neredeyse kesinleşti… Başkan Mustafa Cengiz de camiayı bu duruma hazırlamaya çalışıyor. Aldığım bilgilere göre; UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu’na (CFCB) bağlı Araştırma Komisyonu’nun (Investigatory Chamber-IC), G.Saray Sportif AŞ ile ile ilgili incelemesi tamamlandı. G.Saray’ın taahhütlerine uymadığı tespit edildi. İlk etapta daha önce ertelenen +1 yıllık cezanın uygulaması tavsiye edildi. Sonrası muamma…

Buraya kadar olan kısmı haber!

Bir de duyumum var! Asla bir haber değil. Ciddiye alıp almamak da size kalmış!  Yazma konusunda da çok düşündüm ama “bir habercinin işi edindiği bilgileri paylaşmaktır” deyip yazmaya karar verdim…

Başkan olduğunun hemen ertesi günü Mustafa Cengiz, CFCB’nin müfettişleri ile buluştu. Müfettişler kendisine durumun vahametini anlattı. Cengiz de süre istedi. Ardından TFF’nin yolunu tuttu. Yıldırım Demirören ve UEFA’nın yönetim kurulunda bulunan Servet Yardımcı’dan destek istedi.

Başkan’ın önüne gelen rakamlar ve bilgilere göre Galatasaray’ın ceza almaması mucize. Bunun üzerine Başkan mükemmel Fransızcası ile UEFA’nın değişik kurumlarına birer mektup yazdı. O mektuplarda kısaca şunları dedi:

Bize ceza verecekseniz bile sezon sonunda açıklayın. Şu durumda ceza açıklanırsa futbolcuları şampiyonluk için motive edemeyiz. Şampiyonluk yolunda iddialıyız. Cezayı şimdi açıklarsanız ve yaşadığımız moral bozukluğu ile şampiyonluktan olursak TFF’nin başarı primlerinden, naklen yayın primlerinden de yararlanamayız. Bu bize iki kez ceza olur.