20 Ocak 2019, Pazar

> Özcan Oal > FUTBOLCULAR veTEKNİK ADAMLAR AGRESİF HAKEMLER YETENEKSİZ
Özcan Oal

FUTBOLCULAR veTEKNİK ADAMLAR AGRESİF HAKEMLER YETENEKSİZ

26 Aralık 2017 12:38

İyisiyle kötüsüyle sezonun ilk yarısını bitirdik. Bu hafta ligin en sert geçen maçlarının çok oldüğü haftaydı.


Tekmeler, yumruklar, hakemlerin itilip kakılması, kartlar, teknik adam itirazları gırla gitti. Hakemler maalesef bu yanlışları önleyebilecek yeterlilikte değildi. Hakemlik herzaman söylerim bir HÜKMETME SANATIDIR. Başarılı olanlar ADALET dağıtımında hata yapmazlar ve zirveye tırmanırlar. Bu SANAT işi ''DOĞMATİKTİR''. Yani ANADAN DOĞMA. Yani ALLAH VERGİSİ.

Rahmetli ERDAL ŞENOL ağabeyimi saygıyla anıyorum. Hep bu lafı kullanırdı. ''Bu meziyetleri ALLAH insana DOĞUŞTAN nasip eder'' derdi. Demekki yeteneksiz hakemleri önceden belirleyip üzerlerinde ısrar etmeyeceksin.

Örnek vereyim:

SERKAN TOKAT. Yönettiği maçlarda yeteneksiz olduğu belirlendi. Bir iki maç verildi. Peki Halil Umut Meler, Ümit Öztürk, Yaşar Kemal Uğurlu birkaç hafta önce yaptıkları hatalarla YETENEKSİZ olduklarını ispatladılar. Adamlar hala sahada. O zaman sorarlar adama Serkan Tokat'ın günahı ne diye. İşte YANLIŞ burada.

MHK'da ADALET dağıtamıyor. İsimlerini yazmaktan bıktım. Bir alay yeteneksiz hakemle ligi götürüyorlar. O zaman kamuoyu birçok yanlış düşünceye sevk ediliyor. Demek ki boşuna uğraşmayalım. Arkasında DAYISI olan malı götürüyor.

Size bir akıl vereyim. Bütün süperlig hakemlerinizi bir defaya mahsus DOĞAN BABACAN, ERTUĞRUL DİLEK, HİLMİ OK, TALAT TOKAT dörtlüsüne izletin. Onların olurunu alan hakemlerle ligi sürdürün. Bakın görün kaç hakem kalacak?

Türkiyede hakemlerimizin tartışılan en önemli konusu ÇİFTE STANDART. Bir hakem OKAN BURUK'a 5 hafta ceza verdiriyor. Bu hafta Kayserispor'un hocası hakemlerin tepesine çıktı. Neler yaptı. Sahada kaldı. Yanlış kararlara bir şey demiyorum. Ama haksız kartlar isyana sebeb oluyor. Haksız penaltılar ve fauller isyana sebeb oluyor. YETENEKSİZ ve NE OLDUM DELİSİ ŞIMARIK HAKEMLER sonunda tökezlerler. Deniz Ateş Bitnel gibi, DENİZ ÇOBAN gibi. Hadi bakalım Sayın NAMOĞLU ikinci yarı için nasıl önlemler alacaksınız göreceğiz.

Hepinize başarılı bir ikinci yarı ve sağlıklı bir YENİ YIL temenni ediyorum.

GEÇELİM MAÇLARA:

Antalya-Alanya-Serkan Çınar

Akdeniz derbisinde biraz zorlandı ama skor kendisini kurtardı. Tecrübeli hakem bukadar çok itiraza tahammül etmemeli. Daha baştan kartlarını kullanmalıydı. Notu.8

Bursa-G.Birliği-Hüseyin Göçek

Son haftalarda form grafiği yüksek. Bir AVANTAJ hatasından başka hatası olmadı. İyi maç yönetti. Notu.8.5

Sivas-Beşiktaş-Cüneyt Çakır

Beşiktaş yenilmeseydi verdiği penaltı çokça tartışıiırdı. Başkada bir hatası yoktu. Notu.8.5

Konya-FB-Fırat Aydınus

Yılın en başarılı hakemi ilk yarıyı yine mükemmel bir yönetimle kapattı.Tebrikler. Notu 10.

Kayseri-Malatya-Ümit Öztür

Baştan sona hatalı kararlarla Kayserispor teknik direktörünü çıldırttı. Bakalım Namoğlu seminerde nasıl bir iğne yapacak. Notu.8

Karabük-Trabzon-Hail Umut Meler

Trabzonun çok açı bir penaltısını vermedi. Hatalı karalarla iki tarafıda çıldırttı. Notu.8

Kasımpaşa-Başakşehir-Ali Paladıyık

Bir penaltının verilmediği maçta hatalı kararlar azda olsa vardı. Vasat bir maç yönetti. Notu.8.3

GS-Göztepe-Yaşar Kemal Uğurlu

Otorite zafiyetinin çok olduğu maçta kartlarını yanlış kullanarak kendisine yapılan saygısızlıkları sineye çekti. Notu.8

Osmanlı-Akhisar-Özgür Yankaya

İlk yarının son maçında kavga gürültü, tekmeler, uçuşan kartlar, penaltılar gırla gitti. Tecrübeli hakem yeteneksiz olunca işler çarşafa dolaştı. Notu.8


Özcan Oal