23 Haziran 2018, Cumartesi

> Ali Gürel > FENER’İN HOCASI YOK!
Ali Gürel

FENER’İN HOCASI YOK!

21 Ağustos 2017 01:31

ŞİMDİDEN AÇIK ve NET OLARAK İLAN EDİYORUM..


ŞAYET İLERLEYEN HAFTALARDA OYUN ŞABLONU HER HANGİ BİR NEDENLE BOZULMAZ İSE, SON İKİ HAFTADIR İZLEDİĞİM G. SARAY, BU LİGİ EN AZ 10 PUAN FARKLA ZİRVEDE BİTİRİR..

Neden mi?

Sadece bir istatistik vereyim, gerisini siz doldurun..

G.Saray’ ın ÖN LİBEROSU FERNANDO’ nun 30. dakikada ki istatistiğine göre, topla buluşma sayısı 75!

Brezilyalı oyuncu, üstelik sadece rakibin neredeyse tüm ATAKLARINI KESMEKLE KALMIYOR, OYUNU bizzat geriden başlatıp, takımını maestro gibi yönetiyor..

Buna karşılık, onun mevkiin de oynayan M. Topal’ın, aynı dakikada topla buluşma sayısı sadece 32 olması bir yana, bırakın oyunu geriden kurmayı, sürekli yan pas yaparak, rakibin kendi alanına rahatça yerleşmesini sağlıyor..

Bence bu istatistik dahi, tek başına iki takım arasındaki farkı anlatmaya yeter de artar bile..

Gelelim F.bahçe’nin genel görüntüsüne..

BİR TAKIM DÜŞÜNÜN Kİ; KALEDE KALECİSİ YOK!

Forvette SANTRAFORU YOK!

Defansta iki stoperden biri YOK!

Yetmedi OYUN FORMATI YOK!

Hepsinden önemlisi de, KENARDA oyuna müdahale edecek, doğru takım tertibini sahaya sürecek T. DİREKTÖRÜ DE YOK!

Bitmedi..

A. Kocaman, BU TAKIMIN BAŞINDA KALDIĞI SÜRECE, 3 gün sonra VARDAR’ I GEÇME SANSI MAALESEF OLMADIĞI GİBİ, LİGİ ZİRVEDE BİTİRME ŞANSI DA HİÇ YOK..

Bir T. Direktör düşünün ki; VETERANLAR maçında bile FORMA ŞANSI BULMA İHTİMALİ OLMAYAN, V. Persie’ yi ilk on bir de sahaya sürüyor..

YETMEDİ..

İkinci 45 dakikaya başlarken, Veteranı oyundan alıp, Guliano’ ya forma şansı veriyor ve 60. Dakikaya kadar takımı, ‘üstelik kendi sahasında mutlak galibiyete ihtiyacın olduğu halde’ SANTRAFORSUZ OYNATIYOR..

Sayın Başkan bu saatten sonra Aykut’u alsın tepe tepe kullansın!

Maça geçersek..

Burak 10 dk. da sakatlanıh 20’ de oyundan çıkmasa, Ersun Yanal’ da rakibinin isminden korkup, Yusuf’u 70 de oyundan almasa, bu maçı Trabzon’ un kazanmaması MUCİZE OLURDU..

Detaya geçmeden altını çizelim, dün akşam Fener’in yediği her iki golde de, VOLKAN’ IN BARİZ HATASI VARDI..

Hele ki 2. gol, Göztepe’ den yediği golün adeta kopyası gibi, yani tam evlere şenlikti.. Uzatmadan maçın analizine geçelim..

1- Trabzon’ un oyunu kendi alanında kabul edip, kontra ile hücuma çıkma isteği maçın birinci dakikasından belli olmuştu..

2- Rakip nasılsa üzerime gelecek, ‘ben önce rakibi durdurup gol yemeyeyim, hızlı hücuma çıkıp araya gol de sıkıştırabilirsem ne âlâ’ mantığı, her ne kadar Ersun hoca’ ya pek uygun olan bir düşünce tarzı değilse de, bu tercihine, yine de saygı duymak gerekirdi..

3- Yine rakip F.Bahçe’ nin; GEREK DÖNEN TOPLARI ALARAK, GEREKSE DE SET OYUNU İLE HÜCUMA ÇIKTIĞINDA, Trabzon’un TAKTİK FAULLER İLE OYUNUN HIZINI KESMESİ ve rakibinin oyununu bozması da, yine aynı düşüncenin ürünüydü..

4-Ancak önemle altını çizelim ki; Trabzon defansının tandeminde yer alan UĞUR ve Durica’ nın, ağır ve hamle üstünlüğü olmayan oyuncular olmaları nedeniyle, HIZLI HÜCUM YAPAN takımlar ve statik olmayan Santraforlar karşısında ilerleyen haftalarda çok zorlanacakları da, dün akşam oldukça göze battı..

5- Son olarak; Burak’ın sakatlanıp çıkmasına rağmen, ilk iki haftalık görüntüsü ile, bu takımın Yusuf ile birlikte %70’ ini teşkil ettiğini, hadi bir nebze olsun Olcay’ ı görmezden gelirsek, gerisinin SIRADAN oyuncular olduğunu söylemek de abartı olmaz..

6- Ev sahibinin ise, belli bir oyun şablonu OLMAMASI bir yana, HÜCUM DA SADECE SET OYNAYIP, KENDİ CEZA ALANI içerisinde yığılan rakipleri açması hâlen çok zor görünüyor..

7-İlk iki hafta da atılan 4 golün üçünün, tamamen usta ayakların bireysel becerilerinden geldiğinin altını önemle çizerek, özellikle Dirar’ ın bekleneni vermekten çok uzak kaldığının, sonradan oyuna giren Aatıf’ ın ise, sağ açıkta daha etkili olduğunu belirtelim..

8-Yazmaktan usandık.. Josef ile Topal aynı anda forma şansı bulduğu sürece, bu takımın İLERİYE İTİŞ GÜCÜ OLMUYOR.. Bu mevkii ya transfer, ya da Guliano’ yu, monte edip, oyunu geriden yönlendirilmesini sağlamak gerek..

9-Bloklar arası mesafenin hali hazırda çok geniş olması ve TAKIM BOYUNUN 60 metrenin altına inmemesi bir yana, bölgeler arası GEÇİŞLERDE DE BÜYÜK SIKINTI VAR. Takım halinde hem ÇOK AĞIR KALIYORLAR, hem de diyagonal uzun paslar la oyunun yönünü değiştirebilecek oyuncu da maalesef yok..

10- Valbuena hâlen hırsı, yaşına rağmen mücadele gücü, en önemlisi de teknik becerisi ile, takımın en hazır ve en kreatif oyuncusu görünümünde.. Ancak uzun maratonu aynı tempoda sürdürmesi mümkün olmadığı gibi, topu ayağına aldığında rakip

KADEMELİ PRES yapınca zorunluluktan ya topu kaybediyor, ya da rakip yerleşip boş alan bırakmıyor..

Özetlersek; Fener’ in eksiği çok.. Aykut hoca gibi umutlu olmak ise imkansız..

Son Söz: T. Direktörsüz sahaya çıkan F.Bahçe’ nin , futbolcuların tüm iyi niyetli mücadelesine ve kaçırılan gollere rağmen, aldığı BİR PUANA ŞÜKRETMESİ GEREKİR..