15 Kasım 2018, Perşembe

> Hakan Dilek > Fatih Terim Buraya Yumruk Havaya
Hakan Dilek

Fatih Terim Buraya Yumruk Havaya

03 Aralık 2017 11:23

Maça bakmayın; maçın getirdiklerine bakın. Öyle bakın ki bir futbol maçının ‘’sadece bir futbol maçı olmaktan daha başka bir şey’’ olduğunda buluşalım/anlaşalım.


İstanbul’da Papazın Çayırı’nda, Taksim Stadı’nda ve Şeref Stadı’nda yüzlerce kez karşılaştılar. Dahası 100 yılı aşkındır ‘’maç’’ yapıyorlar. Yeniliyor yeniyorlar. Daha doğal bir şey olabilir mi? Yanıtımız ‘’Hayır!’’ olsun.

Ama dün akşamki maç vaka-i adiyeden değildi bu yanıyla…

Şimdi başlığımıza dönelim; Evet bizi bilenler böyle bir isim değişikliğinin takım için iyi olacağını düşünemeyecek kadar işin ‘’içinden’’ olduğumuzu bilirler. Bilmeyenler için söyleyeyim; Fatih Terim Galatasaray’ın aradığı isim değil ‘ilacıdır!’ Hep bunu söyledim. Bu memlekette kulüpler ‘’ruh’’ çağırma seanslarının odak noktalarıdır. Oralarda bir ‘tarih’ yatar ve ‘ruh’ ayaklanır. Bundan ötesi hikayedir…

Kadro mühendisliği, paranın yönetimi, teknik direktörün takıma uyumu, futbolcunun yapısı, taktik uygunluk ve kulüp karakterinin sürekliliği çok tartışılmaz. O nedenle fiziksel uyum ve yatkınlık, hal ve tavırlardaki yakınlık, kafaca aynı anlayışı temsil etmek kulüplerimizin olmazsa olmazlarıdır.

Şimdi; bu ve benzeri gerekçelerle Fatih Terim Galatasaray’ın ‘ihtiyacı’ değil ‘ilacıdır!’

Takımın ne durumda olduğunu anlamak için maçın son 5 dakikada süre alan Beşiktaşlı Negredo’nun Galatasaray’ın Maicon ve Serdar’ı arasından nasıl sıyrıldığına bakmanız yeterli. Bu maçın anlatımı için bu tek pozisyonun bile neler anlattığını çözmek bu maçın öncesini ve sonrasını çözmek için yeterli.

Ve Şenol Güneş; o artık Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hocası değil okulun müdürüdür…

Tudor’un mağlup durumdaki takımına müdahalesinde bir beki çıkartıp yerine yine bir bek oyuncuyu tercih etmesi mi? Orta sahanın beyni olarak transfer edilen Belhanda’nın ‘10’ numara fiyasko olması mı? Yine Muslera’nın ‘10’ numara kalecilik yapması mı? Bunlar gerçekten ‘sıradan’ notları oldu Galatasaray maçlarının…

Ne demiştik?: Bu maçın ‘getirdiklerine bakalım’!En Son Dünyadan ve Avrupadan Futbol Haberleri
Canlı Maç Merkezi