23 Ocak 2019, Çarşamba

> Cenk Balaban > Defansif Duruş
Cenk Balaban

Defansif Duruş

10 Ocak 2019 12:43

Avrupa futbolunda hücum planlamasında akan futbol ön plana çıkarken takımlar buna önlem alma yolunda sahaya dizilişlerine dikkat ederler.


Akan futbolla hücum ederken ani yön değişiklikleri ve forvetlerin istasyon olmasını kullanırlar.

Ani yön değişikliklerinden ileri haraketlenecek alan bulmak ilk önceliktir. Peki takımlar buna karşı önlem alırken neyi düşünürler?

Öncelikle hangi sistemde oynarlarsa oynasınlar sahaya yayılıp topu karşılarken kanat açıkları top diğer kanattayken çok içeriye  gelecek şekilde pozisyon almazlar yani topun ani yön değişimini karşılayacak şekilde kanatları kapatırlar. Orta saha ve defans göbeği ile forvet oyuncuları göbeği kapatacak şekilde pozisyon alır. Burda amaç rakibin ileri hareketlenmesini engellemek olup kapılan toplarla hızlı ya da organize bir şekilde hücuma kalkarak akan futbolu uygulamaya çalışmaktır.

Tabiki iyi futbolcu iyi antrenman ve yıpranmamış genç dinamik oyuncularla bu git geller 90 dakikaya yayılır. Genç futbolcudan kastım 26-27 yaşını geçmemiş oyunculardır. Kanat oyuncularının hızlı olması ve gol yollarında becerikli oyuncular olması artıdır.

Galatasaray’da Onyekuru ve giden Rodrigues bazı maçlarda güzel örnekler vermişti. Rodrigues in isteksiz oyunları karşısında gönderilmesi isabet olmuştur. Feguli nin daha hazır olacak olması ikinci yarı açısından Galatasaray için kazançtır ama yaşı 30 olduğundan temposunu kotuma problemi ve süreklilikte sorun yaşayacaktır.

Beşiktaş’ta Queresma ve Babel yaşı itibariyle bu oyunları oynamada problem yaşayıp Babel'in bazı maçlardaki çabası ve oyun zekası artı değer katmıştır. Beşiktaş’ın hızla gençleşmesi lazım.

Fenerbahçe'yi merakla bekliyorum. Kanat oyuncuları bakıyorlar.