17 Ocak 2019, Perşembe

> Mehmet Eyüp Yardımcı > ÇÖKÜŞ DÖNEMİ
Mehmet Eyüp Yardımcı

ÇÖKÜŞ DÖNEMİ

05 Ocak 2018 12:58

Türk futbolunda cinayet saati tıkır tıkır işledi, katilin eşgali belliydi, adı yönetici denilen karanlık zihniyetli, eli parayla kirlenmiş, kendi yükselirken, futbolu santim santim toprağa gömüyordu ve futbol hala canlıyken.


Attila İlhan;

Cinayeti kör bir kayıkçı gördü

Ben gördüm kulaklarım gördü

Vapur kudurdu kuduz gibi böğürdü

Hiç biriniz orada yoktunuz

Der, Cinayet Saati şiirinin dizlerinde…

Türk futbolunda cinayet saati tıkır tıkır işledi, katilin eşgali belliydi, adı yönetici denilen karanlık zihniyetli, eli parayla kirlenmiş, kendi yükselirken, futbolu santim santim toprağa gömüyordu ve futbol hala canlıyken.

Futbolun ölümünü futbolseverler gördü,

Kulüplerin temel taşı kongre üyeleri gördü

Ve kocaman karanlığın içinde alkış sesleriyle kayboldular.

Planlı yapılanma içine girmek, futbol denilen işi ehli ile yapmak, şekillendirmek bize göre değil çünkü sistem, plan, prensip bizlere göre değil, bizim kimyamıza ters.

Biz adı şişirilmiş, sönük yıldızların şişirilmiş fiyatlarla bize sunulmasından, sahada futbol resitali değil sadece gezinmesinden hoşlandığımız transferlerle bataklığa sürükenmekten hoşlanıyoruz.

Futbolun gerçeğinden ne kadar uzak, o kadar huzurluyuz tüm huzursuzluğumuzla..

Yanlış yönetimler, plansızlık ve Gaziantep, Eskişehir, Mersin İdmanyurdu ve listeye eklenecek başka kulüplerle futbolun çöküş dönemindeyiz.

Gözü aydın işbilmezlerin.

Gözü aydın nalıncı keseri gibi kendine yontanların.

Bugünlerde Beşiktaş ve Cenk Tosun transferi ve elde edilen kazançla pek bi’mutluyuz. Bulutlar üzerinde kanatsız geziyoruz.

Cenk’in transferi tabiiki başarı öyküsüdür ama bu öykünün yazılışında Beşiktaş yönetimi kadar Şenol Güneş’in varlığı da önemlidir, Cenk Tosun’un gösterdiği kişişsel gelişimde.

Son dönemde devamlı yukarı çıkış yapan Cenk’in belki de en önemli özelliği ya da gelişiminin temel sebebi futbol altyapısının Almanya gerçeği olmasıdır.

Doğru ya bizde de altyapı var, parayla çocukların hayallerini sömürdüğümüz futbol okulları var.

Bütün kulüplerimiz dahil son senelerde altyapıdan kaç tane futbolcu yetiştirdik? Ya da sisteme inanan, planı olan kaç yönetim var kulüplerimizde? Ve bu yönetimlerden kaç tanesi futbolun gerçekleri doğrultusunda teknik direktör devamlılığıyla yoluna devam ediyor?

Sorular, sorular tamamı cevapsız, karşılığı kocaman sessizlik olan sorular.

Bir yanda bu diğer tarafta ise kulüplerin ekonomik gerçekleri, var olan ve her ne hikmetse bir türlü azalmayan adeta mitoz bölünmeyle çoğalan borçları var.

Doğru adımlar atan Beşiktaş dileriz ki, Cenk Tosun transferiyle elde ettiği parayı, sportif başarılarla gelen diğer paralarla birlikte kulüp borç yapısını düzlüğe çıkaracak yönde bir planlamayla kullanır.

Futbolumuzun çöküşünün sebebleri de belli failleri de belli ama hayata dönüş için çareler de belli.

Çarelerden birincisi kulüp kongre üyelerinin Don Kişot ruhuyla yönetimleri irdelemeli, en başta seçime giderken verdikleri oyların kıymetini bilmeli ve kulüpleri uçuruma götürecek isimleri seçmemeli.

Çareler bitmez.

Yeter ki iste, yeter ki hayata geçir…

 

Yorumlarınız için

mehmeteyupyardimci@gmail.com