19 Haziran 2018, Salı

> Ali Gürel > Bırak artık Aykut hoca...
Ali Gürel

Bırak artık Aykut hoca...

09 Eylül 2017 23:45

Bu saatten sonra, Aykut hoca ile devam edecek birlikteliğin her dakikası kayıptır...


Bu saatten sonra, Aykut hoca ile devam edecek birlikteliğin her dakikası kayıptır..

Çünkü ben sürekli aynı şeyleri yazmaktan bıktım..

Aykut Kocaman ise, bildiğini okumaktan bıkmadı..

Bir an önce bırakıp gitmezse, Fenerbahçe futbol takımı daha da kötü günlere gebe olacak gibi gözüküyor..

Sözü fazla uzatmadan, “F.BAHÇE MAÇI NEDEN KAYBETTİ” sorusunun cevabını irdeleyelim..

1-Dün akşam ki maçta, bizim hoca aklınca oyun şablonunu değiştirip, rakibine üstünlük sağlamayı düşünmüştü, ancak sonuç yine hayal kırıklığı oldu..

2-Basının ısrarına rağmen, hoca OZAN- JOSEF ikilisinden vazgeçmedi, ancak dizilişi 4-1-4-1’e çevirip, tek ön liberolu düzeni tercih etti ve Ozan ile Dirar’ ı Josef’ in önüne monte etti.. 

3- Ancak; bu güne dek yapılan transferlerde aynı mevkilere birden çok oyuncu aldırıp, EKSİK MEVKİİLERE ise, transfer yaptıramayan hoca, ligin 4. Maçı oynanmasına rağmen, hâlâ bu takımın HÜCUMDA NASIL ÇOĞALACAĞI problemini çözemedi, bu kafa ile çözemez de..

4- Valbuena ile Guliuano tipik aynı tarz oyuncu.. İkisi de, forvet arkası oynar, ama kanatta randıman vermez.. Nitekim hoca dün akşam, Valbuena’ yı sol, Guliano’ yu da sağ kanada yerleştirince, F.Bahçe adeta kanatsız kuşa döndü..

5-Çünkü bu ikilinin, “dripling ile süratli sıfıra inme” meziyetleri yeterli olmadığı için, topu ayağa aldıklarında ya sürekli içe kat ediyorlar, ya da yardımlaşmaya bir arkadaşının gelmesini bekliyorlar. Çok sıkışınca da, dikine oynamak yerine geriye oynuyorlar.. Bu da, hücumsal anlamda takımın gücünü zayıflatıyor..

6-Ayrıca; yine Valbuena’ nın oyun meziyetlerini öğrenen rakipler, kademeli savunma ve pres yaptığında, Fransız oyuncu birinci rakibini eksiltse, ikinci basıp topu kapıyor.. Halbuki ideal kanat oyuncusu özelliği olsa, boş alanda önüne atılan uzun toplarla hızlı dripling yapıp, adam geçebilecek ve rakibin arkasına doğrudan sarkacak..

7- Saldado’ nun maç eksiği çok belirgin BU TARTIŞILMAZ.. Ancak, ondan faydalanmak için, topu, rakip ceza alanı içerisine, ÇOK ADAMLA GETİRMEK DE ŞART.. Peki F.Bahçe takım halinde bunu yapabiliyor mu? Maalesef hayır!

8-Hasılı, rakip kapandığı zaman göbekten ver-kaçlar ile açamayan, orta saha da oyunu yönlendirecek bir maestrosu olmayan, dahası da kanatta oynayan oyuncularının dripling ile (yani dikine hızlı koşular) rakip eksiltme özelliği olmayan bu takımın, SÜREKLİ YAN PAS anlayışı ile, HÜCUMDA ÇOĞALMASI ELBETTE Kİ İMKANSIZ..

9- Peki bunu yapabilecek oyuncu kadroda var mı? Sadece Aatıf var.. O da müzmin yedek.. Kaldı ki, ilk onbir de şans da bulsa, maç içerisinde 90 dakika

SÜREKLİLİĞİ YOK..

10-Kaledeki sorun ise had sahada.. Al birini vur ötekine.. Dün akşam Volkan, ilk golde çıkıp yumruklasa topu uzaklaştıracak.. Ancak nerede?  İkinci golde top önce direkten dönüp, Volkan’ a vurup içeri girdi.. Üçüncü golde ise, şutu atan Kerim Frei’ yi sadece seyretti, topa hamle bile yapmadı..

SON SÖZ: KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR ELBETTE BU HESAP DÖNER.. Ancak; yazının başlığı aslında tüm yazının özeti.. Aykut hoca iki hafta daha bu takımın başında kalırsa, F.Bahçe maalesef ligi en iyi 4. Bitirecek gibi gözüküyor. Bizden söylemesi..