25 Eylül 2018, Salı

> Serkan Bayar > Ahmet ile Nigel!
Serkan Bayar

Ahmet ile Nigel!

01 Eylül 2017 19:54

17 Mayıs 1984, İstanbul doğumlu. UEFA Kupası, Fatih Terim’in ellerinde yükselirken 16 yaşına bastı...


Ahmet!
17 Mayıs 1984, İstanbul doğumlu. UEFA Kupası, Fatih Terim’in ellerinde yükselirken 16 yaşına bastı. Babası, amcası, dayısı Galatasaraylıydı. O da öyle ama yaş gününde kazanılan o kupa Galatasaray’ı hayatının anlamı haline getirdi.
Ahmet şu anda 33 yaşında. Evli bir de 5 yaşında oğlu var.  Adı Arda.
Ahmet fabrikada işçi. Sabah 09:00’da iş başı yapıyor. Aksam 18:00’de bırakıyor. Sabah işe gitmek için 07:00’de kalkıyor. Akşam eve 20-20:30 civarlarında dönüyor.
Ahmet’in cebine giren maaş: 2 bin TL
Ahmet işe otobüsle gidip gidiyor: 205 TL aylık mavi kart ücreti ödüyor.
Evi Esenyurt’ta, kirası 600 TL . (Bereket havalar daha sıcak, ısınma parası ödemiyor)
Ahmet, Eylül ayında TT Arena’da oynanacak Kasımpaşa (en ucuz bilet 77.72 TL) ve Karabük (en ucuz bilet 87.05 TL) maçlarına gidecek: 164.77 TL.
Dış sahada oynanacak Antalyaspor ve Bursaspor maçlarını ise mahalledeki kahvede izleyecek. 10 TL maç başı. Olur da 2 çay Antalya, 3 çay Bursa maçında içerse, maliyeti kendine toplam 25 TL olacak.
Ahmet fanatik. Bir de Galatasaray forması alacak.: 129.90 TL. Oğluna almazsa olmaz. O da 79.90 TL.
Ahmet kışı da düşünüyor. Tüm kış takarım diyor bir de atkı alacak: 29.90 TL.
Ahmet bilmiyor ama devlet cebine giren 2 bin TL’nin 798 TL’sinden vergi kesiyor. Yani maaşının yüzde 39.9’unu daha kendisi dokunmadan alıyor.
Aynen Fenerbahçeli Mehmet, Beşiktaşlı Ali, Trabzonsporlu Hasan gibi…

Nigel
25 Şubat 1984’te Amsterdam’da doğdu. Ahmet, Galatasaray UEFA Kupası’nı kazandığı yıl Nigel da babası tarafından, eski futbolcu olan babası Jerry tarafından Ajax’ın alt yapısına kayıt ettirildi. 2004’ten beri Winonah ile evli. Ahmet’in aksine Nigel’ın çocuğu yok.
Nigel lüks araba satıcısı. Ayrıca ek iş olarak futbolculuk yapıyor. Ama futbolculuğu daha çok fiziğini korumak ve fit kalmak için yapıyor. Çünkü hafta sonları maç oynamasına gerek yok.
Nigel’in cebine ek iş olarak yaptığı futbolculuktan ayda 208 bin 333 Euro giriyor. Yani ayda 1 milyon 182 bin 165 TL. Yani bizim Ahmet’in kaba hesapla 591 ayda kazanacağı parayı Nigel bir ayda kazanıyor.
Nigel ek işine son model cipiyle gidiyor.  Aylık kirası 6 bin 770 TL olan yani Ahmet’in maaşının 3.38 katı olan cipinin masrafını ek iş yaptığı futbol takımı ödüyor.  Nigel’in cipinin deposu 84 litre benzin alıyor. Deposu 436 TL’ye doluyor. Ahmet’in maaşı, Nigel bir ayda 5 kere aracını fullemesine yetmiyor.
Gerek de yok. Çünkü Nigel’ın arabasının deposunu ek iş olarak yaptığı futbol kulübü dolduruyor.
Evi mi? O da Florya’da. Kirası da 20 bin Dolar. Yani 68 bin 800 TL. Nigel’ın oturduğu evin kirasını da yine ek iş olarak oynadığı futbol takımı ödüyor.
Villasının bakım masrafları, hizmetçileri, aidatı… bunları da Nigel ödeyecek değil ya, o da malum kulüp tarafından ödeniyor.
Nigel, ailesini özledi. Babasını görmek istedi. İşte kulüp orada da devreye giriyor. Nigel’ı birinci sınıf uçuşla ülkesine gönderiyor, getiriyor.
Nigel’ın bir de eşi vardı. Winonah. Tabii onun aracının kirasını, yabancı dil bilen şoförünün maaşını, benzin parasını da kulüp ödüyor. Bereket Nigel ile Winonah’ın çocukları yok. Olsaydı okul masrafları, servis ücreti, dadısının maaşını da yine ek iş yaptığı kulüp ödeyecekti.
Kulübe de çok yüklenmeyelim canım. Bunların hepsinin kasadan mı çıktığını düşündünüz. Tabii ki hayır. O kulüpte hepsini “masraf” göstererek vergiden düşüyor. Hani 2-3 senede bir “yandım devlet baba” denilerek affedilen o vergiler var ya… hani hiç ödenmeyen. İşte oradan düşülüyor.
Ahmet’in Nigel’ı en fazla kıskandığı ise TT Arena’da oturduğu koltuk. Kendisi kale arkasında sesi kısılana kadar bağırırken, Nigel sahayı en yakından gören yerden maçı izliyor. İstediği kadar yakınını da oraya sokabiliyor. 
Ha bir de çok da “tınnnn” diyeceksiniz ama Nigel bunları yaparken hiç de vergi ödemiyor.
Aynen Robin gibi, Denis gibi, Luis gibi.

Serkan.
1974 doğumlu. Bu yazıyı yazan dangalak.
Çünkü Ahmet de hayatından memnun. Mehmet de, Hasan da, Ali de, Nigel da, Robin de, Denis de. Luis de.