21 Şubat 2019, Perşembe

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Addio Roberto Rosetti
Mehmet Eyüp Yardımcı

Addio Roberto Rosetti

07 Ağustos 2018 10:44

“VAR” anlatımının ardından bir “VAR”mış, bir “YOK”muş misali sessizce gidiverdi Roberto Rosetti...


Merkez Hakem Kurulu Eğitim Danışmanı olarak iki sene bizimle beraberdi Roberto Rosetti şimdi ise FIFA Hakem Komitesi Başkanı olan Pierluigi Collina’dan boşalan UEFA Hakem Komitesi Başkanlığı görevine layık görüldü.

Sayın Rosetti kıdem atlayarak üst klasmana gitti yani öyle böyle boş adam değil belli ki! Üst düzey bilgi ve beceriye sahip birisi.

Bize veda ederken “ Türkiye Futbol Federasyonu ile Merkez Hakem Kurulu başkan ve yöneticileri ve hakemlerle mükemmel bir işbirliği içinde çalıştığını ve iyi ilişkiler içinde ayrılacağını, yakından tanıdığı Türk hakemlerini yine takip edeceğini ve Başkan Yusuf Namoğlu ile sürekli görüşerek gelişmelerle ilgili bilgi alacağını vurguladı. Riva'daki VAR Merkezi'ni de ziyaret eden Rosetti gördükleri arasında en iyisi olduğunu belirterek hakemlere başarılar” diledi.

Bunun karşılığında ise Namoğlu, "Rosetti'yi her zaman kendimizden biri gibi gördük. Birlikte çalıştığımız insanın Dünya ve Avrupa futbolunda böylesi önemli bir görevi üstlenmesi bizleri de gururlandırmıştır. Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu ve hakemlerimiz adına kendisine başarılar diliyoruz." dedi.

Kısa ve sakin bir veda faslı yani fonda hicaz nağmeler.

Peki sayın Rosetti’nin varlığı sürecinde biz hakemlerin gelişimi ile ilgili herhangi bir olumlu fikre sahip olduk mu? Aman sakın yanlış anlamayın Rosetti’ye “çamur” atmak gibi bir niyetim yok. Her zamanki gibi “iğneyi” kendimize batırma durumu.

Çokca zaman “yabancı hakem gelsin” feryadındayız ya, hani bir de üstüne üstlük son care diye sarıldığımız “VAR” ımız varya tüm “YOK”luğumuzda.

Dünya kupasında sükse yapmış Çakır hocamın “VAR” da bile göremediği kırmızı karta takıldım daha henüz lig başlamamışken.

Ne olacak? Kim kurtaracak bu hakem camiasını? Bak gidiverdi Rosetti amca.

Bakalım kimi getirecek TFF, yine bizi eğitmeden gitsin diye! Rosetti iki sene içinde Türk Hakemliği’ne çıta atlattı mı? Ya da işin doğrusu hakemlerimiz kendileri hakkındaki olumsuz düşünceyi sonlandırmak için çaba içinde oldu mu?

Sezon başlayacak, biz yönetim başkanlarına bakarak içimize su serpiyoruz ama bir de işin hakem tarafı var.

Namoğlu ve ekibi inşallah bize az dedikodulu, adil ve sorunsuz bir hakem sezonu yaşatırlar. Lefter ağabey huzurla izler gökyüzünden, fonda çalar “Kürdilihicazkar”, “Âh bu şarkıların gözü kör olsun“…