16 Ocak 2019, Çarşamba

> Tolga Gani Zengin > 3 Temmuz'un en kısa ve net açıklaması
Tolga Gani Zengin

3 Temmuz'un en kısa ve net açıklaması

20 Ekim 2016 09:54

Son günlerin en gözde manşeti olması gereken konu gözden kaçtı.


Galatasaray Kulübü başkanı Dursun Özbek düzenlediği basın toplantısında, Türk Telkom Arena'nın çatısının kapatılması için açılan davanın Bakanlık tarafından geri çekildiğini açıkladı. Ayrıca Türk Telekom Arena'nın yanına çok amaçlı spor salonu inşa etmek için gerekli yetki belgesi aldıklarını söyledi. Yani konuyu anlaşılabilir şekilde açıklamak gerekirse; Galatasaray Kulübü, devlete olan borcuna karşılık kendi kullanımı için bir spor salonunu, devletin arazisine ve devlete (TOKİ'ye) yaptırtacak. Kazan-kazan....

Peki, tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş olmasına rağmen, Fenerbahçe Kulübü'ne hakkı olan Kenan Evren Lisesi arazisini vermemekte direnen siyasi irade niçin Galatasaray Kulübüne bu kadar cömert olabiliyor.

Bunu sadece sportif lobi ya da sportif rekabet ile açıklamaya çalışmak hata olur. Galatasaray Spor Kulübü, Galatasaray Lisesi'ne hizmet etmek ve taraftar toplayarak halk nezdinde kabul görmesini sağamak üzere kurulmuş bir dernektir. Cumhuriyet öncesi dönemden beri siyaset ve bürokrasiye eleman yetiştirmeyi kendisine şiar edinmiş Galatasaray Lisesi'nin (Mekteb-i Sultani) masonik yapılanması çözülmedikçe bu konu açıklığa kavuşamaz. Henüz 10-11 yaşındayken Galatasaray Lisesi bünyesine alınan çocuklar, bir spor kulübü taraftarlığı adı altında çoğunluğu Fransız olan hocalar tarafından Fransız ekolünde devşirilmektedirler. Galatasaray Lisesi'nde yaşıtı dahi olsa kendinden 1 sınıf büyüklere "abi" demek zorunluluğu ile yetiştirilerek, okuldaki ağabeylerinin her söylediklerini emir telakki eden Galatasaray Lisesliler, lisenin âli menfaatlerini her şeyden, hatta develet, ülke ve millet çıkarlarından yüksekte tutmaktadırlar.

Galatasaray Liseliler, her dönemin iktidarına yakın olma hassasiyeti ile hem bürokrasi içinde yapılanmakta, hem de edindikleri bu mevkiler ile liselerinin mezunlarına ait şirketlere devlet ile yaptıklarda öncelikli olmalarını sağlamaktadırlar. Mevcut yapılanma, benzer ilişkilerini Galatasaray  Spor Kulübü'nün edinimleri için de kullanması söz konusudur.

Bu masonik yapılanmanın ülke ve millet menfaatine olmadığının farkında olan Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'ta Belgeler/Vesikalar bölümünde Galatasaray Lisesi ile ilgili görüşlerini şu şekilde belirtmiştir: "Bugün yine, Sultani Mektebi'nin (Galatasaray Lisesi) salonlarını bize karşı konferans verdirmek için yabancılara açık bulunduranlar var; bu gibilere lanet..."

Sportif rekabet kisvesi altında farklı ve gizli amaçlar güdenler ile Mustafa Kemal Atatürk ilkelerinden taviz vermeyenlerin eşit sportif şartlarda yarışması elbette mümkün olamazdı. Belki de "3 Temmuz Şike Kumpasının" en kısa ve net açıklaması budur.!