21 Temmuz 2018, Cumartesi

> Elif Kızılçay > 222 milyon Euro’luk futbol!
Elif Kızılçay

222 milyon Euro’luk futbol!

06 Ağustos 2017 11:46

Futbolla ilgilenen de ilgilenmeyen de, şu günlerde yatıyor kalkıyor Neymar’ın 222 milyon Euro’luk bonservis bedelini konuşuyor.


“Bu parayla neler yapılır?”, “Bir futbolcu o kadar eder mi?” gibi sorular kafaları meşgul eden… Bir futbolcu o kadar etmez. Ama Avrupa ligleri arasında transfer piyasası uçtu bir kere...

 

Her yıl yeni bir transfer rekoru yaşanmaya başladı. Bizim kulüpler 1 milyonun hesabını yapmak zorundayken Katarlıların, Rusların, Arapların, para babalarının elindeki Avrupa devleri, çatır çatır bonservis bedeli ödüyor!

 

Birkaç yıl önce 50 milyon Euro’luk transfer bile ‘rekor bonservis’ tanımıyla duyurulurken, bugün kaçar tane 50 milyon

Euro duymamız lazım şaşırmamız için?

Bonservis konusunda oldukça bonkör davranan kulüpler hep aynı. Barça, Real Madrid, ManU, PSG, Manchester City gibi devler. Ama ne Napoli’den Juventus’a transfer olan Higuain 90 milyon ederdi, ne Tottenham’dan Real Madrid’e giden Gareth Bale 100.8 milyon, ne de Juventus’tan geçtiğimiz yıl Manchester United’a transfer olan Paul Pogba 105 milyon Euro...

Bizim kulüplerin zaten dudak uçuklatan transferler yapacak halleri yok. Ama yine de transferde bu kadar ciddi rakamların telaffuz edilmesi yıldız futbolcuları belli başlı kulüpler arasında gezdiriyor. PSG Fransa’nın en büyük kulüplerinin başında geliyor tamam ama Neymar gibi bir futbolcunun dünya devi Barcelona’dan Fransız ekibine para değil de futbol için gittiğini düşünen var mıdır?

Parayı veren düdüğü çalar transferleri doldu taştı. Bakalım Neymar, bonservisi kadar oynayacak mı?

Sahi 222 milyon Euro’luk futbol nasıl olur?