16 Aralık 2018, Pazar

> Tolga Gani Zengin > 1 milyon üye kampanyası
Tolga Gani Zengin

1 milyon üye kampanyası

22 Mart 2018 20:28

Sayın Aziz Yıldırım'ın en büyük projelerinden biri olan "Bir Milyon Üye" kampanyası başlatılalı yaklaşık 3 sene oldu.


Bu 3 sene zarfında Fenerbahçe Spor Kulübüne kaç kişinin temsilci üye yapıldığı resmi olarak açıklanmadı. Kulislerde konuşulan temsilci üye sayıları çok farklı; 5.000 üye diyen de var, 50.000 üye diyen de... Ancak en iyimser Aziz Yıldırım taraftarları bile Aziz Yıldırım'ın 1 milyon üye için hedef koyduğu 5 yıl içerisinde bu rakama yaklaşılamayacağı konusunda hemfikir.

Öncelikle temsilci üyenin ne olduğunu açıklayalım. Temsilci üye, kulüp kongre üyelerinin pek çok hakkından yararlanabiliyor ancak onlardan farklı olarak Fenerbahçe Genel Kurulunda bireysel olarak oy kullanamıyor. 200 temsilci üye bir araya gelerek aralarında bir temsilci seçip, Genel Kurulda 1 oy sahibi oluyorlar. Burada amaç, aynı siyasi partilerde olduğu gibi il ve ilçelerde Fenerbahçe şubeleri açarak, şubelerin delegelerini seçip genel kurulda oy kullanması ve tabanın yani taraftarın da Genel Kurulda söz hakkı olması.

Teoride çok güzel gibi görünen bu sistem peki fiiliyatta neden yürümüyor, neden 3 sene zarfında beklenen üye sayısının çok uzağında kalındı? Bunu 2 nedenle açıklamak mümkün: Birincisi tamamen ekonomik nedenler... Sayın Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Spor Kulübü 1 Milyon temsilci üyeye ulaşınca yıllık aidat gelirleri ile süregelen ciddi bir gelir elde edeceği görüşünde. Ancak temsilci üyelik için bir defaya mahsus ödenmesi gereken 2.000 TL pek çok kişiyi zorlamakta. Eğer amaç 8-10 bin yeni üyeden bir kereye mahsus giriş bedelini alıp kulübün kısa vadeli borçlarını kapatmak değil de, sürekli gelir elde etmek olsaydı, ilk üyelik giriş bedelinin düşürülüp yıllık üyelik aidatının arttırılması çok daha mantıklı bir seçenek olacaktı. İlk üyelik aidatı 250 TL gibi çok cüzi bir rakama çekilip, yıllık üyelik aidatı şu an olan 50 TL yerine 100 TL'ye çıkarılsa eminim ki kısa sürede 1 milyon üye hedefine ulaşılabilirdi. Hem kısa vadede giriş bedenlerinden kulübe 250 milyon lira sıcak para girişi yapılabilir, hem de kulübün her yıl 100 milyon lira sabit geliri olurdu. Üstelik şu an olduğu gibi bazı dernek başkanlarına "tanıtım bedeli" adı altında, yaptığı üyelerden komisyon ödenme zorunda kalınmaz ve Fenerbahçe'nin geliri olan para kişilere verilmek yerine kulüp kasasında kalırdı.

Bir Milyon Üye kampanyasında hedeften uzak kalınmasının ikinci nedeni ise, Sayın Aziz Yıldırım'ın taraftarın ekseriyetinde sempatisini kaybetmesidir. 3 Temmuz kumpası sonrasında arkasına aldığı taraftar gücünü taraftarla inatlaşarak yitirmesi ve camia içinde kendisini eleştiren herkesi düşman olarak lanse etmesi, projeye olan desteği azalttı.

Ne kadar ilginç ki, Sayın Aziz Yıldırım'ın "Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak" sloganıyla başlayan başkanlık macerası, 20 yıl içinde kendisini protesto eden Fenerbahçelileri bile Fenerbahçeli olmamakla suçlama noktasına geldi. Bu gün Fenerbahçeliliği sadece kendi çevresinde olan 6-7 bin kongre üyesi ile sınırlandıranların, "Bir Milyon Üye" gibi her Fenerbahçeliye hitap etmesi gereken bir projeyi başarması oldukça zor gözüküyor. Fenerbahçe'nin Haziran ayındaki seçiminde halen tek başkan adayı olan vizyon sahibi, birleştirici ve dinamik Sayın Ali Koç'un seçildiği takdirde "Bir Milyon Üye" kampanyasını yeniden yapılandırarak Fenerbahçe'nin kalıcı bir gelir elde etmesi ve şu andakinin aksine Fenerbahçe'yi tabana açarak katılımcı bir yönetim oluşturması beklenebilir.



En Son Dünyadan ve Avrupadan Futbol Haberleri