25 Nisan 2018, Çarşamba

> Kemal Özcanlı > Yumurta kapıya dayanınca...
Kemal Özcanlı

Yumurta kapıya dayanınca...

22 Haziran 2016 12:18

Çok rahat bir milletiz. Her şeyimizi son dakikada yapmayı çok severiz.


Hastayızdır, ateş 39 olunca doktora gideriz. Bankaya borcumuz vardır, ödemeyi bankanın kapanmasına dakikalar kala yaparız. Gideceğimiz yere son dakikada gideriz. Bu rahatlığımız yüzünden uçak bile kaçırdığımız olmuştur.

Bu huyumuzdan malesef, Fransa 2016'da da vazgeçmedik. iki maçtır, pozisyon dahi bulamayan milli takım, bu maçı en az 2-0 ile geçemez ise turnuvadan eleneceğini anlayınca, çeklere karşı muhteşem bir oyun ve güzel bir skor yakalayıp, Arnavutluk 'un üstüne çıktı ve akşamki maçları beklemeye başladı.

Peki iki maçta neyi beceremedik de bu maçta başka bir takım karşımıza çıktı.

Birincisi ... Fatih Terim'in önceki  iki maçta yaptığı kadro hatasından sıyrılıp kanatları kullanan bir kadro çıkarmasıydı.
ikincisi ..... Attığımız ilk golün erken gelmesi idi.

Maçın tamamını çok iyi oynadık. Defans bloğu kişisel hata yapmadı, orta sahayı kontrollü ve ayağa paslarla geçtik. Ozan ve Selçuk oyunun iki yönünü çok iyi oynadı. Arda kanatları iyi çalıştırdı. Sağ kanatta Gökhan Gönül ve Volkan Şen sol kanatta İsmail Köybaşı ve Emre Mor, Arda'nın araya attığı toplarla Burak'ı çok kez pozisyona soktu. Burak'ın attığı gol ve yaptığı pres mükemmeldi.

Golün erken gelmesi, bizim oyun planımızı daha da ön plana çıkardı. Çekler golden sonra, defans bloğu ile hücuma katkı verince, milli takıma çok boş alan kaldı ve takımımız bu boş alanları çok iyi kullandı.

Bu galibiyette üç kişiyi ayrı yere koymak lazım ...
Volkan Babacan ... Bir kaleciden çok öteydi. Defansa ve takıma her kurtardığı topta güven verdi. Ortadan ve yandan gelen toplara yerinde müdahale etti. Bu maçın gol yemeden bitmesinin bir numaralı kahramanıydı.

Ozan Tufan .... Belkide Bursaspor' dan Fenerbahçe' ye  geldiği günden beri en iyi topunu oynadı. Hem defansa hemde hücuma çok katkı verdi. Bütün açıkları kapadı. Attığı gol ise hem onun açısından hem de milli takım açısından (bu gece gruptan çıkarsak ) tarihe geçti.

Ve EMRE MOR ... 18 yaşındaki bu büyük DEV ADAM , böylesine önemli bir maçta futbolun bütün güzelliklerini sergiledi. Çekler herkesi düşündü ama herhalde Emre 'yi hiç düşünmediler. Sol ve sağ kanatı hallaç pamuğu gibi attı. Attırdığı gol hızın ve aklın birleşmesiydi. Harikasın büyük DEV ADAM. Teşekkürler sana , bize tekrar tünelin ucundaki ışığı gösterdiğin için ...

Çeklere gelince, oyunu hiç bir zaman çirkinleştirmediler.Turnuva boyunca futbolun mücadele ve savaşma yönünü sahaya koydular, ama bugün karşılarında onlardan daha iyi bir takım vardı ve turnuva onlar için erken bitti.

Bugünkü son sözüm Fatih Hocaya ... Dört gün boyunca yapılan eleştirilere (bazen haddini aşan eleştirilere ) kızmış olabilirsin, haklıda olabilirsin ama sunu çok iyi biliyorsun ki hocam, bu millet her zaman doğru yapılan her hareketi alkışlar. Bugünkü kadroyu alkışladığı gibi.