25 Nisan 2018, Çarşamba

> Ufuk Er > Yeni statünün yeni şampiyonu
Ufuk Er

Yeni statünün yeni şampiyonu

12 Temmuz 2016 08:36

Yeni statüye göre aldığı 3 beraberlikle en iyi 3. olarak F grubundan çıkan Portekiz, Avrupa Şampiyonalarında ilk defa şampiyon olarak da ''yeni statünün yeni şampiyonu'' olup tarihe geçti...


Tam 51 maçı geride bıraktık. Oynanan maçlarda bazen bitaraf olduk bazen kimseyi tutmadan uzatmalara gitse de daha çok maç seyretsek dedik. Ve ben bir tarafı kırmızı grup diğer tarafı mavi grup olarak ön plana çıkarmıştım. Finalde sahada ki iki takımın rengini görünce kendi adıma sevindim.

Bir taraf tamamen mavi bir taraf tamamen kırmızı idi. Kazanan kırmızıların CR7'si ve Portekiz'i oldu. Oynadıkları 7 maçın 6'sını beraberlikle tamamladılar. Yeni statüye göre aldığı 3 beraberlikle en iyi 3. olarak F grubundan çıkan Portekiz, Avrupa Şampiyonalarında ilk defa şampiyon olarak da ''yeni statünün yeni şampiyonu'' olup tarihe geçti.

Burada ki bir ilginçliği de hemen sizlerle paylaşmak istiyorum. Hatırlarsanız Ronaldo gruplarda ki çok kritik olan 2. maçta Avusturya karşısında penaltı kaçırmış ve maç 0-0 bitmişti. O gün Ronaldo o golü atıp Portekiz galip gelse benim deyimimle kırmızı gruptan değil mavi gruptan gelecekti, yani İngiltere ve Almanya gibi zorlu yola girecekti. O penaltının kaçışı bile kupa da ki devamları için bir şansmış. Her şampiyonluğun bir öyküsü olduğu gibi bu şampiyonluğun öyküsü de çok uzun ve bir o kadar da ilginçliklerle dolu. Her yazar kendine has bir yol çizip kendi öyküsünü belirleyebilir. Benim de şampiyonluğun öyküsünün başlangıcı olarak gördüğüm maç ve an işte bu kaçan penaltı.

Finalde Ronaldo'nun sakatlanıp ağladığı anda yüzüne konan güve bile belki de o haberi veriyordu tüm Portekiz'e; ''üzülmeyin kupa sizin'' der gibiydi sanki. Öyle bir yere kondu ki, sanki Ronaldo'nun göz yaşlarını silmeye gelmişti.

Kendi evlerin de ki kaybettikleri finali defansif oynayan bir takıma karşı kaybetmişlerdi. 2004'te Yunanistan şampiyon olurken defans güvenliğiyle bunu başarmıştı. Ne gariptir ki bu turnuvayı da Portekiz aynı şekilde kazandı. Defansif futbol artık çağın modası. Deyim yerindeyse arkayı sağlama alan kazanıyor. Unutmadan bana göre finalin yıldızı da Portekiz kalecisi Rui Patricio olmuştur.

Fransa için ise şansın ön planda olduğu bir turnuva olarak yorumlar yapmıştım. Maç içinde rakibin en önemli oyuncusunun sakatlanıp çıkması bile hala bu şanslarının devam ettiğinin göstergesiydi ama 89. dakika da Gignac'ın vuruşunun direkten dönmesiyle Fransa için şansın tamamen bittiğinin işareti gelmişti. Eder'in golüyle de kupa 109. dakika da ellerinden kaydı ve 120 de de tamamen ellerinden uçup gitti.

Euro 2016 Fransa Avrupa Şampiyonasını harika goller ve bir de tabii ki son dakika golleriyle hatırlayacağız.
Yeni gündemlerle yeniden beraber olmak dileğimizle Allah'a emanet olun.