18 Haziran 2018, Pazartesi

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Yedi tepeli kentimde
Mehmet Eyüp Yardımcı

Yedi tepeli kentimde

13 Eylül 2016 23:49

Beşiktaş'ta Malzemeci Süreyya ilkonbirde oynasa inanın ki Tolga kadar tepki almaz, Tolga'nın ismi duyulduğu an kadar kimse irkilmez.


Atlantik Okyanusu'nun kıyısında,

tıpkı Roma gibi,

tıpkı İstanbul gibi,

yedi tepe üzerine kurulmuş bir kentte Lizbon'da Şampiyonlar Ligi'nin grup maçlarının ilkinde, Şampiyonlar Ligi'nin iki kartalı karşı karşıya geldi.

Maç kadrosu açıklandığında birçok taraftarın aklında Karabük karşılaşmasının kadrosu vardı ama Şenol Güneş ters köşe yaptı.

Beşiktaş'ta Malzemeci Süreyya ilkonbirde oynasa inanın ki Tolga kadar tepki almaz, Tolga'nın ismi duyulduğu an kadar kimse irkilmez.

Tolga ile Beşiktaş taraftarı arasında bir senkron uyumsuzluğu var ve bunun çokca ayyuka çıkmadan Şenol Güneş tarafından müdahaleye ihtiyacı var, belki en azında belli zaman Tolga dinlendirilmeli bu sözü maçı farka götürecek Benfica vuruşunu kurtarmış ve maçın berabere bitmesine sebeb olmasına rağmen yazıyorum.

İlk yarıda beşiktaş solda Adriano önünde Caner ile ileriye hamle yapabilme olasılığı düşüncesi ile bir yandan hareket ederken kendi bölgesinde oynamayan Oğuzhan'ın yokluğu takımı olumsuz etkilerken dakikalar onikiyi gösterdiğinde Tolga'nın ilk müdahalesini yaptığı ama ikincisinde geç kaldığı anda, son metrobüsü kaçırmış geç gelen yolcu ruh halindeki Tosic'in kademe eksikliğinden yararlanan Cervi'nin golüyle Benfica olmayan umutlarını doksan dakika diri tutmak adına öne geçti.

Maçın ilk yarısı yediği golün ardından Beşiktaş'ın biraz daha pasif olmasıyla geçti.

İkinci yarıda Oğuzhan yerini sahanın ve rakibin çok yabancısı olmayan, fizik gücüyle Oğuzhan'dan daha diri olan Talisca'ya bırakınca Beşiktaş genel anlamda maçın daha çok söz sahibi olan tarafı oldu.

Şenol Güneş Adriano'yu oyundan alıp Caner'i daha geriye çekip ileri bölgeyi Cenk ile zenginleştirip Beşiktaş'ı youn daha çok oyun içinde skor adına tutmak yolunu seçti.

Maç en azından 1-0 biter düşüncesi içindeki Benfica 83. dakikada ikinci golü Tolga'nın yerinde müdahalesiyle geride bırakınca Beşiktaş uzatma dakikalarında rakibine maçın doksan dakikadan mevcut olduğunu ve Beşiktaş bitti demeden bitmeyeceğini Talisca'nın vuruşuyla kalesinde gördüğü gol ile anladı.

Beşiktaş galibiyeti hak ettiği bir maçı berabere geride bırakırken akıllara Nazım Ustanın;

Yedi tepeli şehrimde
bıraktım gonca gülümü

dizeleri geliyordu.

Teşekkürler Karakartalım.

Sahada verdiğin mücadele için, taraftarının ve ülke futbolseverlerinin yüz akı olduğun için.

Beşiktaşlılar adına söylenecek son söz 'bayram devam ediyor, sıkıntı yok beyler!'...