21 Nisan 2018, Cumartesi

> Ali Gürel > Volkan patlaması...
Ali Gürel

Volkan patlaması...

20 Eylül 2016 09:46

Ligin zirvesinde yer alması beklenen, ancak tam tersi dibine yerleşen Fenerbahçe’ nin, böylesi bir patlama yapması bekleniyordu..


Bu patlama, dün akşam Kasımpaşa maçına denk geldi..

Peki ama FENERBAHÇE NEYİ- NASIL YAPTI DA, bu kadro rakibine ezici üstünlük sağladı?

1- ADVOCAAT’ IN İLK ONBİR TERCİHİ DOĞRU, OYUN PLANI İSE MANTIKLIYDI..

DÜŞÜNCE ŞUYDU;

MADEM Kİ ELİNDE OYUN KURUCUN YOK, O ZAMAN ORTA SAHADA GEREKSİZ YERE FAZLA PAS YAPIP, TOPU KAPTIRMA RİSKİNE GİRMEYECEKSİN.. Oyunu bir an önce 3. bölgeye aktarmak için, orta alanda zaman kaybetmekten yerini, rakipten dönenleri toplayıp, hücuma destek için kullanacaksın..

2- Nitekim; Başakşehir ve Bursa maçlarında, kontrollü oyunu tercih ederek, PAS TRAFİĞİNİ ÖN PLANDA TUTMAK, SONUÇ YERİNE HÜSRANA NEDEN OLUNCA, DÜN AKŞAM TAM TERSİNİ YAPIP, 2. BÖLGEYİ PAS YAPMADAN, YANİ ÇABUK GEÇTİLER..

3- FORVETE ÇABUK AKTARILAN TOPLARIN YANI SIRA, EMENİKE’NİN YAPTIĞI BİREYSEL BASKI DA FAYDALI OLUNCA, RAKİP DEFANSIN ZATEN UYUMSUZ OLAN TANDEMİNİ, POZİSYON HATALARI YAPMAĞA ZORLADILAR..

4-ORTA ALANDAN JOSEF VE M. TOPAL’ IN, EVVELCE GÖRMEDİĞİMİZ EKSTRA BİNDİRMELERİ VE OYUNU DİKİNE OYNAMALARI DA BUNA EKLENİNCE, SKOR KISA YOLDAN 2-0 ‘ A GELDİ..

5- SKOR AVANTAJINI ELE GEÇİRİNCE, İLK YARIM SAATİN SONUNDA, BU DEFA RAKİBİ GERİDE BEKLEMEYİ TERCİH EDİP, ANİ KONTRALARLA POZİSYON ARADILAR..

45+1’ DE BU DEFA NİJERYALI, BİREYSEL BECERİSİNİ DE KULLANARAK SKORU 3 ‘ E TAŞIYINCA MAÇ, BİR ANLAMDA İLK YARININ SONUNDA BİTİRMİŞ OLDU…

İŞTE TAM DA BU NOKTADA SORMAK GEREKİR..

KASIMPAŞA DA, İLK ÜÇ HAFTA OYNANAN RAKİPLER GİBİ, DOKUZ KİŞİ İLE KAPANIP OYUNU KENDİ YARI ALANINDA KABUL ETSEYDİ, 45 DAKİKANIN SONUNDA BU SKOR GELİRMİYDİ?

BÜYÜK İHTİMALLE GELMEZDİ..

ÇÜNKÜ;

FENERBAHÇE, RAKİPLERİNİN SAVUNMADA TAKIM HALİNDE YIĞILMALLARI HALİNDE, OYUNU KANATLARA TAŞIYIP, SIFIRDAN YAPILACAK ORTALARLA RAKİP SAVUNMANIN DENGESİNİ BOZAMADIĞI SÜRECE, SKOR AVANTAJINI ELE GEÇİREMEZ..

BU NEDENLE KASIMPAŞA MAÇININ TAKTİĞİ DEPLASMANDA TUTAR, İÇ SAHADA TUTMAZ..

İÇ SAHADA BAŞARI İÇİN, YİNE 3. BÖLGEYİ FAZLA PAS YAPMADAN GEÇMEK, OYUNU DOĞRUDAN KANATLARA TAŞIMAK VE OYUNA MUTLAK ÇİFT FORVETLE BAŞLAMAK GEREKİR..

NİTEKİM; İKİNCİ YARININ BAŞLAMISI İLE BİRLİKTE, M. TOPAL VE JOSEF YENİ OYUN ANLAYIŞINDAN VAZ GEÇİP STOPERLERİN ÖNÜNDE YIĞILINCA, EV SAHİBİ TAKIM AYAĞA PASLAR VE TAM SAHA PRESLE OYUNUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ELE GEÇİRİP, PENALTIDAN GOLÜ DE BULDU..

İSTER SKOR REHAVETİ, İSTER ÖN LİBEROLARIN YASLANMASI SONUCU, BLOKLAR ARASI MESAFENİN AÇILMASI SONUCU DEYİN, 2. DEVRENİN İLK 20 DAKİKASI K.PAŞA, TABİRİ CAİZSE FENER’ E TOPU GÖSTERMEDİ..

70’ DE ADVOCAAT’ IN SOW- LENS DEĞİŞİKLİĞİ SONUCU, ÇİFT FORVETE DÖNMEK, GERİDE BOŞ ALANLAR BIRAKAN RAKİP KARŞISINDA MEYVESİNİ VERDİ..

EMENİKE İLE ORTAK YAPIM SONUCU SENEGALLİ 4. YÜ ATTI VE TAKIMINI İYİCE RAHATLATTI..

PAŞA’ DA BU GOLDEN SONRA OYUNDAN KOPTU..

GELELİM MAÇIN EN ÖNEMLİ POZİSYONU OLAN FENER’ İN 5. GOLÜNE…

ORTA ALANDA RAKİPTEN DÖNEN TOPA 3 FENERLİ FUTBOLCUNUN (EMENİKE- V. ŞEN- İSMAİL) BİRDEN YANYANA KOŞARAK HÜCUMA ÇIKMASI MUHTEŞEMDİ..

EN İLGİNÇ OLAN TARAFI DA, İSMAİL’İN HEMEN YANINDAKİ TAKIM ARKADAŞI V. ŞEN’ İ ELİ İLE İTEREK, “BIRAK SEN KOŞMA- GOLÜ BEN ATAYIM” DERCESİNE YAPTIĞI HAREKET FUTBOL SAHALARINDA ENDER RASTLANAN TÜRDENDİ..

Son Söz: Maçın yıldızı V. Şen ‘e bir tebrik bir de uyarım olacak.. Ardışık 3 çalım atarak, rakip ceza alanına giren futbolcu, fiziken çok güçlü değilse, HARCADIĞI ENERJİ SONUCU ELBETTE SON VURUŞLARDA GÜÇSÜZ KALIR..

GEL BENİ DİNLE, SON VURUŞLARDA EGOİSTLİKTEN VAZ GEÇ, DAHA BÜYÜK YILDIZ OLURSUN..En Son Dünyadan ve Avrupadan Futbol Haberleri