05 Aralık 2016, Pazartesi
> Diğer Sporlar > Türkiye'nin olimpiyat kotası 148'e çıktı

Türkiye'nin olimpiyat kotası 148'e çıktı

Olimpik 23 branşta kota mücadelesi tamamlanırken, Rio'da mücadele edecek sporcu sayısı 148'e yükseldi.


30 Mayıs 2016 14:50


Türkiye'nin 2016 Rio Olimpiyatları'na kota alan sporcu sayısı 148'e ulaştı.

Milli sporcular, 18 branşta 82 kota almayı başarırken, paralimpik oyunlarına ise 66 sporcu katılmayı garantiledi.

Atıcılık, güreş, halter, binicilik, judo, tekvando, yelken, eskrim, kürek, kano, su topu, kadın voleybol, bisiklet, yüzme kule atlama, senkronize yüzme, badminton, kadınlar boks, cimnastik, modern pentatlon, yelken, masa tenisi, tenis ve triatlon branşlarında kota mücadeleleri tamamlandı.

Olimpiyatlara kota alan sporcuların branşlara göre dağılımı şöyle:

Atıcılık (4 sporcu): Erdinç Kebapçı ve Yavuz İlnam (Trap), İsmail Keleş ve Yusuf Dikeç (10 ve 50 metre tabanca)

Atletizm (29 sporcu): Sultan Haydar (Maraton), Nilay Esen (Maraton), Bekir Karayel (Maraton), Ali Kaya (10 bin metre), Tarık Langat Akdağ (3 bin metre engelli), Ramil Guliyev (100 ve 200 metre), Emel Dereli (Gülle atma), İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Jak Ali Harvey (100 ve 200 metre), Tuğba Güvenç (3 bin metre engelli), Özlem Kaya (3 bin metre engelli), Kıvılcım Kaya Salman (Çekiç atma), Halil Akkaş (3 bin metre engelli), Yasmani Copello Escobar (400 metre engelli), Serkan Kaya (Maraton), Ercan Muslu (Maraton), Meryem Erdoğan (Maraton), Karin Melis May (Uzun atlama), Yasemin Can (5 bin metre), Meryem Akdağ (5 bin metre), Mert Girmalegesse (Maraton), Mert Atlı (Yürüyüş), Emre Zafer Barnes (100 metre), Yavuz Ağralı (Maraton), Esma Aydemir (Maraton), Ersin Tacir (20 kilometre yürüyüş), Polat Kemboi Arıkan (10 bin metre), Tuğçe Şahutoğlu (Çekiç atma), Şeref Osmanoğlu (3 adım atlama)

Binicilik (1 sporcu): Ömer Karaevli (Engel atlama)

Bisiklet (2 sporcu): Ülke kotası

Boks (5 sporcu): Adem Kılıççı (75 kilo), Onur Şipal (69 kilo), Mehmet Nadir Ünal (81 kilo), Batuhan Gözgeç (64 kilo), Ali Eren Demirezen (+91 kilo)

Tekvando (2 sporcu): Servet Tazegül (68 kilo), Nur Tatar (67 kilo)

Güreş (14 sporcu): Rıza Kayaalp (Grekoromen stil 130 kilo), Selçuk Çebi (Grekoromen stil 74 kilo), Cenk İldem (Grekoromen stil 98 kilo), Taha Akgül (Serbest stil 125 kilo), Selim Yaşar (Serbest stil 86 kilo), İbrahim Bölükbaşı (Serbest stil 97 kilo), Soner Demirtaş (Serbest stil 75 kilo), Yakup Gör (Serbest stil 65 kilo), Süleyman Atlı (Serbest stil 57 kilo), Elif Jale Yeşilırmak (Kadınlar 58 kilo), Yasemin Adar (Kadınlar 75 kilo), Buse Tosun (Kadınlar 69 kilo), Hafize Şahin (Kadınlar 63 kilo), Bedia Gün (Kadınlar 53 kilo)

Halter (4 sporcu): Ülke kotası

Kano (1 sporcu): Lasma Liepa (Kadınlar K1 200 metre)

Yelken (4 sporcu): Nazlı Çağla Dönertaş (Kadınlar laser radial), Deniz Çınar-Ateş Çınar ikilisi (470 sınıfı), Alican Kaynar (Finn sınıfı)

Yüzme (2 sporcu): Viktoria Zeynep Güneş (100 ve 200 metre kurbağalama, 200 ve 400 metre karışık), Nezir Karap (400 metre serbest)

Cimnastik (2 sporcu): Ferhat Arıcan, Tutya Yılmaz

Eskrim (1 sporcu): İrem Karamete (Flöre)

Masa tenisi (2 sporcu): Ahmet Li, Melek Hu

Badminton (1 sporcu): Özge Bayrak

Judo (4 sporcu): Ülke kotası

Kürek (2 sporcu): Hüseyin Kandemir, Enes Kuşku (2 çifte hafif kilo)

Okçuluk (2 sporcu): Ecem Anagöz (Kadınlar olimpik yay), Mete Gazoz (Erkekler olimpik yay)

2016 Rio Paralimpik Oyunları

2016 Rio Paralimpik Oyunları öncesinde ise şu ana kadar 66 milli sporcu vize almayı başardı.

Oyunlarda takım branşlarında 4 takım ise olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil edecek.

Paralimpik Oyunları'nda şu ana kadar kota almayı başaran sporcular şöyle:

Takım sporları: Golbol erkek ve kadın takımları (12 sporcu), Görme Engelliler B1 Futbol Takımı (8 sporcu), Bedensel Engelliler Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı (12 sporcu)

Atletizm (3 sporcu): Hamide Kurt (Kadınlar T53 100 metre), Semih Deniz (1500 metre), Zübeyde Süpürgeci, (Kadınlar T54 100 Metre)

Atıcılık (8 sporcu): Çağla Baş Atakal (10 metre havalı tüfek), Korhan Yamaç (50 metre tabanca), Cevat Karagöl (10 metre havalı tabanca), Savaş Üstün (10 metre havalı tüfek), Ayşegül Pehlivanlar (10 metre havalı tabanca), Aysel Özgan (10 metre havalı tabanca), Murat Oğuz (50 metre tabanca), Hakan Çevik (10 metre havalı tüfek)

Yüzme (2 sporcu): Beytullah Eroğlu (50 metre sırtüstü, 50 metre kelebek) Özlem Kaya (50 metre kelebek, 100 metre kurbağalama)

Okçuluk (5 sporcu): Bülent Korkmaz (Makaralı yay açık sınıf), Erdoğan Aygan (Makaralı yay açık sınıf), Handan Biroğlu (Makaralı yay açık sınıf), Zehra Özbey Torun (Olimpik yay), Merve Nur Eroğlu (Olimpik yay)

Masa Tenisi (9 sporcu): Neslihan Kavas (Class 9) , Abdullah Öztürk (Class 4), Nesim Turan (Class 4), Ali Öztürk (Class 5), Kübra Öçsoy Korkut (Class 7), Hatice Duman (Class 3), Nergiz Altıntaş (Class 4), Ümran Ertiş (Class 10), Süleyman Vural (Class 4)

Halter (3 sporcu): Nazmiye Muslu Muratlı (Kadınlar 41 kilo), Dilfiroz Kuzdağı (Kadınlar 67 kilo), İzzettin kanat (Erkekler 72 kilo)

Judo (4 sporcu): İbrahim Bölükbaşı (Erkekler 100 kilo), Dursun Hayran (Erkekler 100 kilo), Mesme Taşbağ (Kadınlar 70 kilo), Ecem Taşın (Kadınlar 48 kilo)

Etiket: Türkiye, Olimpiyat



Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde gruptan nasıl çık...