27 Mayıs 2018, Pazar

> Kemal Özcanlı > Şimdi ... Başkana teşekkür zamanı ...
Kemal Özcanlı

Şimdi ... Başkana teşekkür zamanı ...

22 Ağustos 2016 11:07

Başkanı en çok eleştirenlerden birisiydim bende.


Geçen sezon transferde yapılan yanlışların, verilen sözlerin tutulmaması, Grosskreutz olayı, Hamza Hamzaoğlu'nun gönderilişi ve Mustafa Denizli tercihinin çok kısa sürmesi, camiayı UEFA'dan ceza gelmeyecek diye yönlendirmesi, bileklik satması, Galatasaray'ın örf ve adetlerine uygun başkan profili vermemesi, eleştirilen yönleriydi. Ünal Aysal'ın getirdiği Drogba, Sneijder, Melo, Muslera gibi üst düzey futbolculardan sonra Jem Karacan, Rodriguez gibi sıradan oyuncuların olduğu takımı yaratmak başkanın en büyük yanlışlarındandı. Bu yanlışlardan adeta ders çıkararak bu sene bambaşka bir başkan profili çiziyor Dursun Özbek

Bu sene neleri doğru yaptığını, madde madde sıralamak istiyorum.

1) Takımın başına, fazla maliyeti olmayan, takımı tanıyan ve futbolcuların çok sevdiği, alt yapı hocası Riekerink getirildi..

2) Geçen sezon transferde yapılan yanlışların tersine nokta transferler yapılarak,direk onbirde oynayacak oyuncular transfer edildi. Muslera'nın kalesinde, belkide tarihinde, bir sezonda görmediği 49 golün nedeninin, sadece kendi hatasının olmadığı, defans bloğunun istenilen düzeyde olmadığından gerçeği görüldü. Stopere Türk markasının en iyisi olan Serdar Aziz alındı. Sağ beke Cavanda takviyesi yapıldı. Orta saha Tolga Ciğerci ve Josue ile onarıldı. Buraya Diarra lüksü de yapılabilir. Bruma her ne kadar Galatasaray'ın oyuncusu olsa da bence o da bu senenin transferi.Ve forvet, Burak'ın Çin'e gitmesinden sonra Umut'u ve sakat Sinan'a kalan gol yollarındaki eksiklik yine Türk patentinin en iyi forvet kramponu Eren Derdiyok ile kapatıldı.

3) Top oynamadan veya kiralık gitmek istemeyerek oturdukları yerden para kazanan yüksek maliyetli futbolcular, ya takasta kullanıldı yada üçüne beşine bakılmadan gönderildi.

4) Takım içinde Trabzon'lular diye anılan Burak, Selçuk, Umut, Olcan gibi isimler Kaptan Selçuk'un dışında pasifize edilerek takımdan uzaklaştırıldı. Burak satıldı, Umut ve Olcan kadro dışı bırakıldı.

5) Yeni gelenlerin yaşları ile (Serdar Aziz 26 - Eren Derdiyok 28 - Tolga Ciğerci 24 - Cavanda 25 - Josue 26 ) takımın bünyesinde bulunan Bruma, Sinan, Semih, Carole, Yasin gibi gençlerle takımın yaş ortalaması 25-26 seviyesine çeklidi. Bu da geleceğin kadrosu oluşturuluyor anlamına gelmektedir..

6) Basketbol Erkeklerde, geçen sezon  Avrupa'nın ikinci büyük kupası olan ULEB CUP kazanıldıktan sonra bu sezon yapılan Justin Dentmont, Daye,Krstic, Thompson, Russ Smith, Bıebler, Tyus, Can, Orhan transferleri, Ergin Ataman'ın bile beklediğinden daha iyi bir Euroleague kadrosu oluşturuldu.

7) Kadın Basketbol takımı küçülmeye gidilicek diye söylentilerin olduğu bir dönemde tam tersine takımın başına Avrupa Şampiyonu olmuş, Sırbistan Milli Kadın Basketbol takımının Başantrenörü Marina Maljkovic getirildi ve güçlü bir kadro kuruldu.

8) Voleybol da hem erkeklerde hem kadınlarda oyuncu,sportif direktör dönemi başlatıldı.

9) Son iki sezonda futbolda kazanılması gereken altı kupanın beşini, futbol takımı kazandı.Hemde ezeli rakipleri Beşiktaş-Fenerbahçe ve anadolunun tek şampiyonu Bursaspor'u yenerek.

Bütün bunları teraziye koyduğumuz zaman, geçen sezon sadece iki gol az yedi diye seksen milyon euro harcayan başkanların yanında, göreve geldiği gündün beri Türkiye'de 5 kupa kazanan, Basketbolda Arupada kupa kaldıran bir başkan olarak Dursun Özbek'in camiasından bu kadar eleştiriden sonra, şimdi teşekkür beklemek, en doğal hakkıdır.