24 Nisan 2018, Salı


> Diğer Sporlar > Rus atletlerin kaderi 17 Temmuz'da belli olacak

Rus atletlerin kaderi 17 Temmuz'da belli olacak

IAAF, Rusya Atletizm Federasyonuna (ARAF) bağlı sporcuların 2016 Rio Olimpiyatları'nda yer alıp almayacaklarıyla ilgili durumu, 17 Temmuz'da yapacağı toplantıda ele alacak.


21 Nisan 2016 21:47

Rus atletlerin kaderi 17 Temmuz'da belli olacak

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nden (IAAF) yapılan açıklamada, 5 Ağustos'ta başlayacak olimpiyatlarda Rus atletlerin yer alıp almayacağına ilişkin son kararın da verileceği toplantının, Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirileceği belirtildi.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından görevlendirilen bağımsız komisyon, geçen yıl hazırladığı 323 sayfalık raporda Rusya'yı, sporcularını devlet desteğiyle dopinge karıştırmakla suçlamıştı. Raporda, Moskova Doping Kontrol Laboratuvarındaki görevlilerin, bin 400'den fazla doping numunesini kasıtlı olarak yok ettiği öne sürülmüştü.

Bu gelişmelerin ardından IAAF, ARAF'ın üyeliğini geçen 13 Kasım'da askıya almış ve Rus atletleri geçici olarak müsabakalardan men etmişti. WADA da Moskova Doping Kontrol Laboratuvarının akreditasyonunu askıya almıştı. WADA ayrıca, Rusya Dopingle Mücadele Ajansının faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olmayacağını da açıklamıştı. Bu gelişmelerin ardından IAAF ve WADA'ya yasaklı maddeler üzerine yeni yasal düzenlemeler yapma konusunda reform sözü veren Rusya'ya, gereken kriterleri yerine getirmesi amacıyla süre tanınmıştı.

WADA, uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmediği gerekçesiyle Moskova Doping Kontrol Laboratuvarının akreditasyonunun iptal edildiğini geçen hafta duyurmuştu.

Etiket: Atletizm, IAAF, RusyaHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


Canlı Maç Merkezi

Canlı Skor