24 Mayıs 2018, Perşembe

> Serkan Bayar > PREMIER LİG SİZİ KÖTÜ KANDIRIYOR!
Serkan Bayar

PREMIER LİG SİZİ KÖTÜ KANDIRIYOR!

02 Temmuz 2016 12:04

Yıllardır duyarım, "bu turnuva İngiltere'nin turnuvası, bu kez kazanacaklar!" Bu yorum her zaman beni çok güldürür... ama işin ilginci bu yorumu yapanlar da ciddi ciddi futbolla ilgilenen insanlardır. Aslında İngiltere değil onları kandıran Premier Lig'dir.


Hollywood'da bir film çekerken ABD bayrağını gösterdiniz mi 500 bin dolar hemen hesabınıza yatar. Premier Lig'de o hesap, "param var, yağ da benim, istediğim yere sürerim" diyerek herkesin gözünü boyuyor. Premier Lig maçlarının özeteleri uluslararası ajanslara üye olan tüm kanallara "sadece üyelik ücreti" ile gönderiliyor. Böylece dünyalılar bu maçları izliyor ve "vay be" diyorlar. Çünkü görüntü birinci sınıf, statlar birinci sınıf, taraftarlar birinci sınıf, formalar, zemin, statlar birinci sınıf. Ama futbol sıfırın altında.

Nasıl olmasın ki... Sterling'e 62 milyon euro, Benteke'ye 46.5 milyon euro, Robinho'ya 43 milyon euro, Caroll'a 41 milyon euro gibi abuk subuk rakamlar ödenen lig Premier Lig. Bu rakamlarla hem Rusların KGB eskilerinin ülkeyi soydukları paraları, Arapların petro-savaş dolarlarını, ABD'lilerin silah kaçakçılığından, Çinlilerin dünyayo soyarak Ada'ya getirdikleri "kara parayı" aklıyorlar, hem de futbola ihanet ediyorlar. Kend, kişiliksiz futbollarını dünyaya "en iyi" gibi pazarlıyorlar. Her Hollywood filminde ABD'nin dünyayı kurtarması gibi İngilizler de TV'lerden yayınlanan her maçta, "en iyi biziz" havasını atıyorlar.

Bazıları da her turnuvada aynen Belçika'yı da İngiltere gibi "gizli favori" görüyor. Çünkü onlar da yine Premier Lig tarafından aldatılanlar tayfasından. Nasıl olmasınlar ki, "klasik bir Türk" olarak onlarda futbolcuların değerini verilen parayla ölçüyorlar.

Öyle olunca, 74 milyon euro'luk de Bruyne'u, 46.4 milyon euro'luk Benteke'si, 40 milyon euro'luk Hazard'ı, 35.3 milyon euro'luk Lukaku'su, 32.4 milyon euro'luk Fellaini'si ile "şeytanlar" tabii ki onlara göre "gizli" hatta bazılarına göre "net" favori.
Ama bilmeleri gereken; 62.5 milyon euro'luk Sterling İngiliz olmazsa 6.5 milyon euro, 46 milyon euro'luk Ferdinand 4.5 milyon euro, 41 milyon euro'luk Caroll 4 milyon euro, 37.5 milyon euro'luk Shaw ise 3 milyon euro'luk bonservis bedelini bile bulamaz.
Bu kısım benim değil İngiliz bir arkadaşımın sözü: "Biz İngizilerin yabancı hayranlığı, yakınımızdakileri görmemizi engelliyor!" Ben ona "biz de benzerini kendimiz için kullanırız" demiştim. O da inatla, "bizim kadar olamazsınız" demişti.

Dün akşam Galler-Belçika maçını izleyince anladım; Galler'in ikinci golünü atan Robson Kanu'nun şu anda takımı bile yok. En son Championship'te Reading forması giymiş, takımı sözleşmesini bile uzatmamış. 23 kişilik kadro içinde İngiltere 2 hatta 3'üncü ligde bile oynayan oyuncular dolu!

Aslında ben Dursun Özbek'in canlı yayında söylediği, "50 milyon sterlin"lik Jason Denayer sözlerini duyunca G.Saray için "vah-vah" demiştim, "yazık G.Saray'da kimler scout'luk yapıyor" diye çok üzülmüştüm. Acaba Özbek, G.Saray'da bile kadroya giremeyen Denayer için City'nin 5 milyon euro verebilecek bir takım olacağını düşünüyor mudur? Yoksa benim Copa America'da izlediğim Ekvadorlu Mina ve Şilili Jara'ya ne kadar değer biçer kendileri.