15 Şubat 2019, Cuma


> Fenerbahçe > Philip Cocu'nun Fenerbahçe'de uygulayacağı taktik nasıl olacak?

Philip Cocu'nun Fenerbahçe'de uygulayacağı taktik nasıl olacak?

Messi gelene kadar Barcelona’nın en fazla forma giyen yabancısı olan Phillip Cocu’nun taktik anlayışı, defansif ve ofansif olarak ikiye ayrılıyor.


25 Haziran 2018 09:03

Philip Cocu'nun Fenerbahçe'de uygulayacağı taktik nasıl olacak?

Phillip Cocu ilE Fenerbahçeli oyuncuları gelecek yıl zor bir idman sezonu bekliyor… kendisini yetiştiren van Gaal’in sistemini kabul eden Hollandalı teknik adam daha önce verdiği bir röportajda aslında F.Bahçe’de nasıl bir oyun felsefesi uygulayacağını anlatmıştı. Cocu, “aslında o da kadar zor değil. Eğer buna açıksanız ve bu takım için en iyi yolun bu olduğuna ikna olursanız işler daha kolay olur. Tek fark oyuncular arasında. Bazı oyuncular açık, çabuk öğreniyor, diğerleri ise sezgileriyle oynamayı ve daha zor olanı seviyor. Bazı oyuncuların biraz daha zamana ihtiyacı oluyor. Onlar için biraz daha zor. Ama 25 farklı oyuncu ile çalışıyoruz. Bu durum normal. Önemli olan herkesin aynı yöne gitmesi. Taktik becerilerimizi geliştireceğiz. Takımla çalışma tarzını geliştireceğiz. van Gaal’den hiç tavsiye istemedim” sözlerini kullanmıştı.

İŞTE COCU’NUN DEFANSİF TAKIMI

Messi gelene kadar Barcelona’nın en fazla forma giyen yabancısı olan Phillip Cocu’nun taktik anlayışı, defansif ve ofansif olarak ikiye ayrılıyor. Defansif anlamda Türk takımlarının çok zorlandığı alan savunmasını tercih ediyor. Fenerbahçe de alan savunması yapacak. Cocu’nun oyununda hedef doğru zamanda doğru yerde rakibe basmak. Öncelikle herkes kendisine belirli kar veya dikdörtgen alan savunacak.

İkinci yardım gelecek üçüncü yardım ise ancak top kapıldığı anda ileri hızlı çıkılabilecek bir durumda olacak. Geri dörtlü alan daraltacak. Sadece kanat akınları sırasında beklere yardıma gidecek. Cocu’nun defansının zaafı kanat akınları ve bireysel top süren oyuncular olacaktır.

Ortadaki üçlü top yapan rakip orta sahaya yakın duracak. Agresif ayağa hamleler yapılmayacak. Uzun top atmaları engellenecek. Valbuena’yı en fazla zorlayacak olan ise öndeki ikilinin mutlaka adam kovalamsı şartı. Forvet sırtı dönük olarak savunmayı önde başlatmak zorunda. Fenerbahçe saldırgan olmayacak. Takımı her zaman ayaklarının üzerinde duracak.

FENERBAHÇE NASIL HÜCUM EDECEK! COŞKULU KANAT OYUNCULARI

Cocu’nun Fenerbahçe’sinin kilidi öncelikle coşkulu kanat oyuncuları olacak… bindirmekten asla vazgeçmeyecekler. Bu iki kanat ayrıca derinlemesine de ceza sahasına gitmek zorunda. Ortadaki üçlü kanatları koştururken kendileri de forvet arkasına doğru inecek. Şut şansı arayacak. Hücum başladığında kanat oyuncuları orta sahanın ortasına yakın duracak, hücum olgunlaştığında bekleri ve orta sahadan bir oyuncuyu kanat çizgisine çekecek.

Çanakkale Geçilmez’i oynayan takımlar için kilit bekler olacak. Kanatlar bir bek ile bir stoper veya bir orta sahayı oyalarken bek mutlaka 0’a inecek ve orta yapacak. Kanat mümkün olduğu kadar ceza sahasına girecek.

Yavaş oyunlarda ise ortadaki üçlü mümkün olduğu kadar çok fazla pas yapacak. Koniler ve üçgenler kuracak. Pek çok pas denenirken bir anda terse kanada pas atılarak oyun hızlandırılacak.

Kaynak: Fotospor

Etiket: cocu, fenerbahçeHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın