22 Haziran 2018, Cuma

> Mehmet Eyüp Yardımcı > Paranın ne önemi var!
Mehmet Eyüp Yardımcı

Paranın ne önemi var!

20 Mayıs 2016 18:29

Söz ve müziği Özdemir Erdoğan’a ait olan “Paranın Ne Önemi Var!” şarkısını bilmeyen var mı?


Söz ve müziği Özdemir Erdoğan’a ait olan “Paranın Ne Önemi Var!” şarkısını bilmeyen var mı?

Hani sözleri;

Paranın ne önemi var
Mühim olan insanlık

Denizde balık
Havada talih kuşu
Acıkan bir midenin huzursuzluğu
Giderek dikleşiyor hayat yokuşu

Çiçek nasıl açar
Dalında kuşlar niçin öter
Her günün sabahında
Bir çocuk nasıl büyür

Paranın ne önemi var
Mühim olan insanlık

Ağlarda çırpınan balık
Kafeste talih kuşu
Çıktıkça dikleşiyor hayat yokuşu..

Olan muhteşem şarkı.

2015-2016 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş, denizden ve karadan adeta semte çıkartma yaparak (1944 senesinin Haziran ve Eylül ayları arasındaki Müttefik kuvvetlerin General Dwight D. Eisenhower önderliğinde giriştiği çıkartmaya adeta nazire yaparcasına) şampiyonluk kutlamalarını son sürat, rakiplerini kıskandırırcasına mutluluk ama  huzur içinde değil (yine biber gazı olayları sebebiyle) kutladı.

Şampiyonluk kutlamaları Vodafone Arena’da, Beşiktaş Kulübü yönetimi tarafından belirlenen ücretler karşılığında stada bilet alıp girenler tarafından, başka bir tad ile kutlanırken diğer taraftarlar gösteriyi BJK TV karşısında seyretti.

Futbola romantizm ile inatla bakmaya devam eden taraftarlar, ücretli şampiyonluk kutlamasını yadırgadı ve sosyal paylaşım sitelerinden serzenişlerini 140 karaktere sığdırarak dile getirmeye çalıştılar.

Olaylara romantizm açısından baktığınızda haklılık payı çıkarmanız çok doğal ama işin bir de ”Endüstriyel” tarafı var ki! Işte bu taraf malesef olaylara farklı bakmanıza sebeb vermekte.

Futbol artık sadece sahadaki futbolun teknik ve taktik yönüyle ele alınan bir oyun değil mesela medyada yer alan haber sayınız bile sizin kulüp olarak maddi ve manevi yönünüzü tayin etmekte.

Ajans Press’in medyayı mercek altına alarak üç büyüklerin medyaya yansıyan haber sayıları şöyle;
Beşiktaş 1794, Fenerbahçe 1334 (oynadığı Euroleague finali bu haberlerin çoğunu içermekte), geçen senenin şampiyonu Galatasaray ise  973 haber ile yer almış.

Beşiktaş’ın en medyatik 11’I ise şöyle;

Şenol Güneş 8931 haber

Mario Gomez 8245 haber

Fikret Orman 7523 haber

Jose Sosa 7440 Haber

Gökhan Töre 6628 Haber

Ricardo Quaresma 6464 Haber

Cenk Tosun 4706 Haber

Atiba Hutchinson 4524 Haber

Tolga Zengin 3485 Haber

Oğuzhan Özyakup 3442 Haber

Olcay Şahan 2822 Haber

Futbolun Ekonomik Yönüyle ilgili yazıları ile tanıdığımız sayın Tuğrul Akşar hocamın son yazısından birkaç bölümden örnekler vereceğim.

Beşiktaş 14’e çıkardığı şampiyonluk sayısıyla kulübe toplamda 93.800.000 TL havuz geliri kazandırmış oldu.

Beşiktaş ligde şampiyon olurken, havuz gelirlerinde daha fazla şampiyonluğu olan Fenerbahçe’nin 1.750.000 TL daha az gelirle gerisinde kaldı.

Futbola romantizm ile bakmak, bu sevdayı yüreğinde taşımak, renklere ve armaya aşık olmak başka ama günümüz şartlarında içinde bulunduğumuz tüm olumlu şartlar göz önünde bulundurularak yapılmış ve kulübe maddi katkı sağlayacak bu tür hareketler başka.

Önümüzdeki sene futbolun A Klasmanı olan Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek Beşiktaş malum kadro ile maddi anlamda güçlülüğünü kadro yapısına yansıtmış rakipleriyle nereye kadar mücadele eder? Sorusunun cevabını aşağı yukarı cevaplandırabiliriz.

Başarıların kalıcı olması hedeflere varılabilmesi için yapılacak her hareketin altında maddi gerçeklik yatmaktır.

Beşiktaş mali tablo yönünden hala eksilerde ve bunun için gelir artırıcı hareketler yapmak, projeler üretmek zorundadır.

Şampiyonluk kutlamasıda bunun en iyi örneklerinden biridir.

Paranın ne önemi var? çok var dostum hem de çok. Yıllarca eksilerde mücadele etmeye, yaşamaya çalışmış bir kulüp için hem de bu sıralarda çok önemi var…